• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 12 °C

12 Yıllık Zorunlu Eğitim

12 Yıllık Zorunlu Eğitim
Kırsal nüfusun hızla şehirleşmesiyle özellikle büyük şehirlerde yığılan genç nüfusun istihdamı büyük bir sorun haline gelmiştir. Günümüz Türkiye’sinde niteliksiz işgücünün anlamı kalmamıştır.

 

 

İşgücünün nitelikli hale getirilmesi için özellikle mesleki eğitimin ve yüksek eğitimin geliştirilmesi zaruret olarak ortaya çıkmaktadır.  Dünyada yükseköğretim okullaşma oranlarına baktığımızda, ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde %80, AB ülkelerinde ise %50 civarındadır. Türkiye’de ise yükseköğretimde okullaşma oranı %29 civarındadır.

Yükseköğretim kapasitesi bakımından gelişmiş ülkelerle Türkiye arasında ciddi bir açık olduğu bir gerçektir. Son yıllarda bu açığı kapatmak amacıyla birçok okula öğrenci kabul sayıları artırılmıştır. Ancak üniversitelileştirme projesinde daha ciddi olan sorun sayısal olmaktan çok kalite ve istihdam sorunu olarak ön plana çıkmaktadır. Altyapısız ve yetersiz üniversiteler için kervan yolda dizilecek olsa da istihdam edilemeyecek branşlarda aşırı artmış öğrenci sayısı aslında daha ciddi bir sorundur.

İstihdam sorunu yaşamayan sağlık ve teknoloji branşlarında eğitimin pahalı oluşu, laboratuar ve pratik ağırlıklı olması nedeniyle kısa vadede özellikle sosyal bilimlerde öğrenci sayıları aşırı düzeyde şişirilmiştir. Üniversiteyi bitirmiş bir kişiyi kendi branşında istihdam edemez iseniz bir başka branş için zaten niteliksiz işgücüdür. Yükseköğretim mezunları arasında işsizlik oranının yüksek olmasının (2010  için % 7) nedeni, eğitim kalitesinin düşüklüğü, müfredatın iş hayatından kopuk oluşu ve piyasada talepsizlik olarak bilinmektedir.

Aslında evrensel düzeyde yükseköğretimde genişlemenin önemli parçalarından birisi de 2 yıllık yükseköğretim kurumlarıdır. Pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede, toplam yükseköğretim içinde bu tip kurumlardaki öğrencilerin payı %30’un üzerindedir. Bu oran ABD’de %48, Japonya’da %36’dır. Türkiye’de ise, %19 düzeyindedir. İstihdam edemediğimiz 4 yıllık yükseköğretim yerine 12 yıllık zorunlu eğitim üzerine günümüz ve gelecek odaklı branşlardaki 2 yıllık yükseköğretim, nitelikli işgücü sorununun en hızlı ve kalıcı çözümü gibi görünmektedir.

Oniki yıllık zorunlu eğitim uygulaması milat alınarak, Gazi Üniversitesi başta olmak üzere tüm üniversite sistemimizin, istihdam sorununu öncelikli ele alan bir revizyona ihtiyacı vardır. İstihdam sorunları yaşayan 4 yıllık programlardaki öğrenci sayıları artırılmayarak yerine 2 yıllık güncel ve gelecek odaklı yeni branşlara öğrenci alınarak kaliteli ara eleman sorunu çözümlenmelidir.

Prof. Dr. Süleyman BÜYÜKBERBER(Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim