• BIST 95.953
  • Altın 238,730
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 20 °C

5. İlaç ve Tedavi Kongresi & 1. Uluslararası İlaç ve Tedavi Kongresi KKTC'de Yapılacak

5. İlaç ve Tedavi Kongresi & 1. Uluslararası İlaç ve Tedavi Kongresi KKTC'de Yapılacak
İlaç ve Tedavi Derneği 2 – 6 Ekim 2019 tarihlerinde Concorde Luxury Resort, Bafra, KKTC’de “5. İlaç ve Tedavi Kongresi & 1. Uluslararası İlaç ve Tedavi Kongresi" düzenleyecek. Dernek başkanı Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran sorularımızı yanıtladı:

mustafa-cankurtaran.jpg 

İlaç ve Tedavi kongresi düzenlemedeki amacınız nedir, bu amaçla 4 yıldır  nasıl bir yol kat ettiniz?

Günlük hekimlik uygulamalarında ve alanlarında genellikle branş kongreleri var ve mutlaka çok yararlı. Ancak multidisipliner kongreler çok az veya katılan disiplin sayısı sınırlı. Cerrahi, Dahili, Temel bilimler alanlarının birlikte katıldığı kongre  ülkemizde yok gibi. İlaç, sağlığın korunması, tedavi, OTC, beslenme , nutrisyon ve  farklı tedavi alanları birarada düşünüldüğünde hepsinin birarada tüm hekim gruplarıyla ve hatta klinik eczacılarla birlikte bir kongre yapılması günlük uygulamada ve hekimlik piratiğinde son derece yararlı oldu.

Farklı hekimlerin birbirinden etkilendiği, yorum ve tartışmaların zenginleştiği, bakış açılarının farklılığı  ve benzerlikleri ile kongrede alınan eğitim ve etkileşim yıllar içerisinde çok beğenildi. 4 salonda toplantılar, kronik hastalıktan akut hastalığa, sağlığın korunmasından beslenmeye, OTC ürünlerinden nutrisyon ürünlerine, evde bakımdan palyatif bakıma kurumsal bakıma, diyabetten hipertansiyona, Alzheimer’den parkinsona, Reflüden osteoporoza farklı klinik durumlar ve hastalıklar tartışıldı ve tartışılmaya devam ediyor.

4. kongremize Dahiliye, dahiliye yan dallları, Nöroloji, Psikiyatri, Göğüs hastalıkları başta olmak üzere Ortopedi, KBB; üroloji, FTR, aile hekimliği, genel cerrahi, Yoğun bakım, Göz, Mikrobiyoloji, İnfeksiyon, hastane nutrisyon ekipleri, bakımevleri, palyatif bakımlar ve yoğun bakım ve yaklaşık 30’a yakın branştan hekimler,  eczacılar, beslenme  uzmanları katıldı.

Etkileşim ve birbirinden yararlanma ve interaktif eğitimler son derece verimli oldu. Yine sosyal zamanlarda biraraya gelindiğinde farklı branşlarla olmak katılımcılarda ve konuşmacılarda son derece pozitif geri dönüşler yarattı. 1. Kongre 85 kişi ile yapılırken sırasıyla 210, 350 ve 4. Kongre 420 katılımcı ile yapıldı.

5.  kongreden itibaren artık kongremiz uluslararası kongre, 25 yakın konuşmacı, danışma kurulu ve bildiri değerlendirme kurulu uyesi ile uluslararası kongre olması akademisyen adayları için sözlü bildiri sunmak ve konuşma yapmak gibi seçeneklerle son derece yararlı ve akademisyenliğe yönlendirici bir katkı sunacak.

Kongrenize kimler katılabilir, neden?

Sağlık alanında yer alan her hekim, her branş katılabilir. Pediatriden geriatriye, cerrahi branşarın hepsi, nöroloji, psikiyatri, FTR, üroloji, KBB; ortopedi, ve tabi ki Dahiliye, dahiliyenin tüm yan dalları, Göğüs hastalıkları, kardiyoloji, temel bilimöler de çalışan hekimler. Bunun yanısıra ozellikle OTC ürünleri ile klinik eczacılar, probiyotikler, vitaminler, destek ürünleri ile ilgili işyeri hekimleri, klinik eczacılar. Hwr alandan gelen tüm bildiriler sözlü bildiri olarak kabul edilecek ve sunulacak. Tüm konuşmalar e kitap olarak basılıp uluslararası kongrede sunulmuş yayın olarak değerlendirme fırsatı yakalyacak.

 Katılımcılar  kongrenizi sizce neden tercih etmelidir?Açıklar mısınız?

Uluslararası kongre olması, dil Türkçe ve sürekli İngilizce tercüme olacak, sözlü bildiri sunma fırsatı ve burada sınırlama olmaması, salon sayımız yeterli, konuşma yapma frısatı olması, isteyen herkesin düzenleme kurulu ile iletişime geçip konuşma açısından kendisi ile ilgili alanda konuşma yapıp akademik katkı yapabilmesi önemli fırsatlar. Ayrıca vaka bazlı eğitim açısından kongrede 5-7 dakikalık vaka ve olgu sunum oturumları var ve son derece ilgi çekiyor, arka akaya çok sayıda vaka farklı salonlarda kıs akışa tartışılıyor ve çarpıcı oluyor. Yine slaysız sohbetler oturumları slayt olmadan konuşmaıların tartıştığı ve konuştuğu interaktif oturumlar ve son derece dikkat çekici. Bundan sonra yılda bir kez kendi branşının kongresine giden her hekimin, bir de multidisipliner ve pratik olarak direk tedaviler, ilaçlar, polifarmasi, pratik noktalar, sağlığın korunması ve farklı alanlarda etkileşim yapabileceği bir kongreyi her zaman ajandasına almaya başladığını görüyoruz ve yönetim kurulu olarak çok mutluyuz.

 İlaç Ve Tedavi Derneği tarafından Kıbrıs'ta düzenlenecek, 5. İlaç ve Tedavi Kongresi'nde  daha önceki kongrelere  göre ilk diyebileceğiniz bir toplantı, panel vb. var mı? Açıklar mısınız?

Slaytsız sohbetler oturumları, sürekli ve seri şekilde olgu tartışmaları içeren dört salonda eğitimler, ve tabi en çarpıcısı 30 üzerinde farklı branş hekiminin katılabilmesi ve sürekli etkileşim fırsatı kongremizdeki en çarpıcı yönler. Yine sözlü bildiri ve konuşma yapma fırsatı açısından limit ve salon sıkıntısı olmaması herkesin kendisini ifade edebileceği bir akademik ortam yaratması hem ilaç ve tedavi kongremizin türünde tek bir kongre olma özelliği, bunun bu sene ayrıca uluslararası yapılacak olması en çarpıcı noktalar.

Kongre hakkında daha fazla bilgi için

Sorularımızı yanıtlamak için zaman ayırmanızdan ötürü teşekkür ederiz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim