• BIST 99.326
  • Altın 236,201
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C

5 Milyon Yaşlımız Var!

5 Milyon Yaşlımız Var!
Toplumlarda 65 yaş ve üzeri nüfus yaşlı nüfus olarak kabul ediyor. Buna göre ülkemizdeki yaşlı nüfus 5 milyon civarında.

 

 

 

 

Türk Geriatri Derneği tarafından yaşlılık haftası nedeniyle yapılan açıklamada yaşlı sağlığı/bakımı konusunda farkındalığın artırılması gerekildiği savunuldu.Açıklamada özetle şu bilgiler yer aldı:

 

“Sadece ailede yaşlıya bakım verenlere yönelik olarak değil, ilgili tüm profesyonellere, palyatif bakımla ilgilenen kişilere ve politikacılara yönelik olarak gerçekçi bir temel oluşturulmasının zamanı gelmiştir.

 

Uluslararası platformlarda geliştirilen öneriler aşağıdaki konuları kapsamaktadır:

 

ü  Yaşamının sonuna gelmiş yaşlılar için; itibarın devamının sağlanması, tedavi ve bakım olanaklarının sunulması, gerekli danışmanlıkların sağlanması, ayrımcılıktan kaçınılması, bakım verenlerin eğitimi, öğretimi ve desteklenmesi, demanslı bireylerin isteklerinin karşılanmasına özen gösterilmesi, bu amaca yönelik fonların oluşturulması ve kullanıma açılması, toplumun bu hassas konuda bilgilendirilmesi ve yönetmeliklerde gerekli uyarlamaların yapılması öncelikler arasındadır.

ü  Evlerde yaşlı bakımı için gerekli uyarlamaların yapılması ve yeni teknoloji olanaklarının sağlanması, demanslı bireylerin sesi olabilmek için erken dönemde vekaletlerin oluşturulması ve vekaleten karar alma süreçleri konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

a.                  Profesyonel bakım verenler açısından; yenilikçi bakım servislerinin uygulamaya konması, yaşlı ihmalinin ve istismarının önlenmesi ve zorlayıcı önlemlerden kaçınılması elzemdir.

b.                 Akademisyenler açısından; bilimsel araştırmalara demanslı bireylerin ve onlara bakım verenlerin dahil edilmesi, araştırma sonuçlarının bilimsel ortamlarda paylaşılmasının yanı sıra, araştırmaya katılanlara da bildirilmesi, beklentilerin yönetilmesi ve yönlendirilmesi önerilmektedir.

c.                  Politikacılar açısından; demanslı hastalar ve yaşamın sonundaki kişileri gözeten etkin kampanyaların yapılması, demans konusunda ulusal stratejilerin geliştirilmesi, demanslı bireyleri ve onlara bakım verenleri destekleyen politikalar oluşturulması, yaşlı bakımı ve demans konusundaki bilimsel araştırmalarının finanse edilmesi öncelenmelidir."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim