• BIST 96.142
  • Altın 241,167
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 19 °C

6. Bölge

Ercan Kırımi

Bu güzel ülkemizin birçok yerinde sağlık hizmetinde bulunmak, hasta tedavi edip insanların dertlerine çare sunmak kuşkusuz biz doktorlar için pek sorun değildir aslında. Uzun bir eğitim sürecinden sonra yeni mezun hekim arkadaşlarımızı mecburi hizmet kurasının heyecanı sarar. Şüphesiz herkesin beklentisi; uygun koşullar içinde, rahat ve verimli olabileceği bir ortamda, personelin, sağlık tesisinin yeterli olduğu, gerçek hastaların geldiği bir ortamda hekimlik yapabilmektir. Fakat 6.Bölge kurası tüm bu hayallerin suya düştüğü ve birçok hekim arkadaşımızın zorlandığı bölgedir (Van, Muş, Bitlis, Ağrı, Hakkari).

Son 5 yıldaki sağlık politikaları sonucu 6.Bölgedeki hekim sayısı mecburi hizmet sayesinde 3 (üç) katına çıkarıldı. Sağlık tesisleri bu dönemde yenilendi ve sayıları artırılmaya çalışılıyor. Kamu hastane ve sağlık ocaklarındaki alet ve ekipman sorunları hızla gideriliyor. Bunlar oldukça iyi ve meslektaşlarımızın çalışma hevesini artıran uygulamalar oldu. Fakat batı illerimizle karşılaştırıldığında halen çok açık farkla sağlık hizmetlerinde sorunlar devam ediyor.

Bölgeye hekimler genellikle mecburen yani mecburi hizmetle ve daha okuldan yeni mezun olmuş hasta ve kamu hizmeti deneyimi olmadan geliyor. Kendinden önceki 350-500 gün bölgede kalmış ve artık kıdemli ve kendisine “abi” denilecek meslektaşının birçok görevi kendisine bırakmasıyla adeta şoke oluyor. O kadar ağır ve çözümü zor sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor ki bazen bu mesleği bırakmayı ve hekimlikten istifa etmeyi düşünmeden edemiyorlar. Bir süre sonra çözümsüzlük çözüm gibi görünmeye başlıyor ve takvim yapraklarını sabırla koparmaya, 12 aylık takvime işaretler koymaya başlanıyor. Birçoğu yıkık dökük lojmanlardaki takvim sayfalarını gördüğümüzde “ne o şafak mı sayıyorsunuz?” diye sorduğumuzda açıkça evet “şafak …… gün” diyebiliyorlar.

Sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü 6.Bölgedeki sağlık problemlerinin de temel nedeni aslında. Koruyucu sağlık hizmetleri (aşılamadaki gelişmeleri saymazsak) yok denecek kadar az. Bazı bölgelerde %100’e yakın yeşil kart oranlarına rağmen erken teşhis ve tedavi hiç yok. Tedavi edici, daha doğrusu ilaç tanıtımcılarının pahalı ilaçlarıyla yapılan reçete hekimliği çok yaygın. Gebelik kontrolleri, süt çocuğu muayeneleri hastalanmadıkça yapılmıyor. Bölgede Şartlı Nakit Transferi sistemi olmasına rağmen yani devletimiz yeterki sağlık tesisine gel sana para vereceğim demesine rağmen insanlar yeterince gelmiyor. Gebeliklerin çok azı takipli ve hala %25-30’u evde doğum yapmayı ve riskli bebekler dünyaya getirmeyi tercih ediyor. Jandarma zoru ile hastanede doğum yaptırılan bir gebe anne başka bölgede hiç rastlanmaz herhalde, komik ama gerçek.

6.Bölge hala sağlık sorunlarının şiddetle hissedildiği, yeni sağlık düzeninin tam oturtulamadığı ülkemizin bir parçası olma özelliğini devam ettiriyor. Buraya gelen hekim meslektaşlarımızın birçoğu bir an önce bu bölgeden nasıl çıkarım, nasıl tayin olabilirimin hesabını yapıyor. Bu yüzden o kadar çok yoğun sirkülasyon oluyor ki, aynı yerde aynı hekime üstüste iki ziyaretinizde rastlamak neredeyse imkansız oluyor. Maalesef ki 6.Bölgeden hekim ayrılmalarının önemli bir kısmı da istifalar sonucu meydana geliyor. Mecburi hizmetini bitiren meslektaşlarımız tayin olamayınca çareyi istifada görüyorlar.

Bizim sık sık gündeme getirdiğimiz gibi, ülkemizin her yerine aynı, standart sağlık politikalarının uygulanması maalesef 6.Bölgedeki sorunların çözülmesine yeterli olmuyor. Edirne, Balıkesir gibi illerin olduğu bölgelere uygulanan sağlık sisteminin aynısı, Van, Hakkari, Şırnak illerine kesinlikle uymuyor ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde uymayacak ta. Sağlık yöneticilerinin bir an önce çözümleri gerçekçi biçimde görmeleri dileğimizle….

Bu yazı toplam 1248 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim