• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İzmir : 21 °C

7. Ulusal Tıbbi Onkoloji Kongresi Eylül Ayında Yapılacak

7. Ulusal Tıbbi Onkoloji Kongresi Eylül Ayında Yapılacak
Anadolu Tıbbi Onkoloji Derneği(ATOD) tarafından düzenlenen 7. Ulusal Tıbbi Onkoloji Kongresi(UTOK2010) 22-26 Eylül 2010 tarihlerinde Kemer/Antalya'da gerçekleştirilecek.

Anadolu Tıbbi Onkoloji Derneği(ATOD) Başkanı Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, kongrenin bilimsel içeriğinin; ulusal sorunlar, kanser tedavisinde uygulamada yaşanan sorunlar ve kanıta dayalı tıp zemininde klinik uygulamalar olmak üzere üç ana başlıkta planlandığını söyledi.

 Büyükberber “Dünyayı aktif izlemekten çıkarak aktif küresel bir oyuncu olarak onkolojide yer almamızın zamanı geldiğine inanmaktayız. Artık sadece uluslararası çalışmalara katılarak hak ettiğimiz cüzi maddi payı almakla yetinmeyip, kendi planladığımız klinik çalışmalara sponsorlar bulmamızın zamanı gelmiştir. Ülkemizin ilaç pazarındaki payı, beyin gücü ve hasta potansiyeli ile bunun bizim hakkımız olduğunu biliyoruz. Bu nedenle artık Ulusal Kongremiz araştırma ve geliştirme yolunda önümüzü tıkayan sorunların konuşulup tartışıldığı ve ilgili mercilere bu konularda objektif raporların sunulduğu ve takip edildiği bir platform olacaktır” dedi.

 Anadolu Tıbbi Onkoloji Derneği(ATOD) Başkanı Prof. Dr. Süleyman Büyükberber kongrede tartışılacak kongreleri şöyle açıkladı:

Faz II ve III ilaç çalışmalarında niçin gerideyiz? Artırmak için neler yapabiliriz? konusu ayrıntılı olarak konunun taraflarınca tartışılacak. Ülkemizdeki kanser araştırmalarındaki başıbozukluk, gereksiz ve tekrar çalışmalar ve çürüyen yada ekonominin kara deliği olmuş laboratuar cihaz parkları ve heba edilen milli kaynaklar konusu  da ayrıntılı olarak irdelenecek.

 Kanserin ulusal yönetiminde ülkemizdeki mevcut durum ve dünya örnekleri sunulacak. Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Ulusal Kanser Enstitüsü ve bu kurumların diğer bilim ve sağlık kuruluşlarıyla koordinasyonu konusunda teklifler tartışılacak. Kanser tedavi maliyetlerinin 2015 projeksiyonu ve yürütülebilirliği, kanser tedavisinde uygulamada yaşanan sorunlarla ilgili kanıta dayalı tıp zemininde çözüm önerileri tartışılacak, kemoterapi rasyonelleri 2010 ASCO sonrası gözden geçirilecek.

Bu yıl ATOD özellikle genç onkologlara verdiği desteği daha da artırma kararı almıştır. 7. UTOK kapsamında 10'u ATOD çalışmasına olmak üzere toplam 30 orijinal çalışma bildirisine bildiri ödülü olarak toplam 90 bin TL ödül verilecektir.

Ayrıca sponsor ilaç firmalarımızdan birçoğu bu yıl ilk defa 7. UTOK kapsamında meme, akciğer, kolon kanseri konularında en iyi çalışma bildirilerine her biri 10 bin TL'i bulan ayrı ayrı ödüller vereceklerdir.

Gerek "UTOK Bildiri Ödülleri"ne gerekse sponsor firmaların vereceği "Tıbbi Onkoloji 2010 Bilim Ödülleri"ne değer bulunacak bildirilerin gönderimi, üye olsun olmasın  tüm meslektaşlarımıza açıktır. Bu ödüllere aday olabilmek için 12 Ağustos 2010 tarihine kadar www.utok.org adresinden online bildiri gönderimlerinizi beklemekteyiz.

“GALA YEMEĞİ KALDIRILDI”

Bunun dışında çalışma ve CV'leriyle başvuran 20 yan dal araştırma görevlisine toplam 60 bin TL tutarında "Yılın Yan Dal Araştırma Görevlisi" ödülü verilecektir. Özellikle Üniversitelerde yan dal ihtisası yapan İç Hastalıkları uzmanlarının maddi zorluklar yaşadığı derneğimiz yönetimince iyi bilinmektedir. "Yılın Yan Dal Araştırma Görevlisi" ödüllerine başvurmak isteyen ATOD üyesi uzmanlarımızın Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi 8. kat Tıbbi Onkoloji BD Başkanlığı 06500 Beşevler/Ankara adresine CV ve yayın listelerini 12 Agustos 2010 tarihine kadar göndermeleri gereklidir.

Gerek bilimsel yoğunluk ve sadelik ve gerekse ülkemizin yüreğini yakan terör olayları nedeniyle kongremizde bu yılda geçerli olmak üzere ‘Gala Yemeği’ kaldırıldı. Bunun yerine ödül törenleri ayrı bir oturum olarak gerçekleştirilecek.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim