• BIST 97.955
  • Altın 218,959
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

“8 Bin Eczane İflas Tehdidiyle Karşı Karşıya”

“8 Bin Eczane  İflas Tehdidiyle Karşı Karşıya”
Sağlıkta Dönüşüm Programının eczanelerin önemli bir bölümünü iflasın eşiğine getirdiği, 8 bin eczanenin ciddi iflas tehdidiyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

İstanbul Eczacı Odasında bugün yapılan basın toplantısında “Kamu kurum ıskontosu %11’den %24’e çıkacak eşdeğeri olmayan orijinal ilaçların listesi ile ilgili henüz hiçbir açıklama yok. Bu belirsizlik hali sürerken eczacı %11 kamu kurum ıskontosu ile aldığı ilaçlara ilave %13 ıskontoyu kendi cebinden yapmak zorunda kalacaktır. İlaç fiyat kararnamesi ve SUT’ta yapılan değişikliklere rağmen ortada yanıtı olmayan pek çok soru ve sorun var. Belirsizlikler giderek sistemi kilitliyor ve bir kaosa doğru sürüklüyor” denildi.


Toplantıda özetle şu bilgiler verildi:
“18 Eylül’de ilaç ve sağlık alanını doğrudan etkileyen iki düzenleme yapıldı. Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yaptığı bu düzenlemeler, ilaç ve eczacılık alanında ciddi bir krize yol açtı.Çünkü bu düzenlemelerin toplumsal bir maliyeti olduğu gibi biz eczacılara da ciddi bir maliyeti var.
Yapılan düzenlemelerle amaçlanan ilaç ve sağlıkta tasarruftur. Yaklaşık 3 milyar TL olduğu ifade edilen bir tasarruf paketi…
2004 yılında başlayan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte eczaneler bugüne bedel ödeyerek geldiler. Yaratılan her belirsizlik süreci eczacılardan bir şeyler alıp götürdü. Eczacı kârlılığının kademelendirilmesi, eczacıların kuruma yaptığı iskontolar, kamu kurum iskontolarının yükseltilmesinin yol açtığı maliyetler ve taşıma zararları, sistemin ürettiği tüm sorunlar, eczane ekonomilerini kaldıramayacağı bir yükün altına soktu.


Bütün bunlar yetmiyormuş gibi 18 Eylül’de açıklanan tasarruf paketinin bize yüklediği ağır bir maliyet var. Son düzenlemelerle kamu kurum iskontoları bu kez %11’den %24’e çıkarılıyor. Ancak bu uygulamanın eczaneler bakımından zorunluluğu varken, uygulamanın doğrudan muhatabı olan ilaç firmaları bakımından hiçbir yasal yaptırımı yok. 

2005’ten bugüne kamu kurum iskontoları, eczaneler üzerinden yürütülüyor. Bunun faturasını da eczaneler ödüyor. İlaç sanayisini bağlayan yasal bir protokol olmadığı için uygulama, ilaç sanayicilerinin keyfine bırakılıyor. SGK’nın belirlediği koşullarda kamu kurum iskontolarını vermeyen firmaların ekonomik yükünü eczaneler çekiyor. Dört yıldır taşıdığımız bu yük, 18 Eylül’de yapılan yeni düzenlemelerle katlanarak artacak.
İlaç fiyat kararnamesi ve SUT’ta yapılan değişikliklere rağmen ortada yanıtı olmayan pek çok soru ve sorun var. Belirsizlikler giderek sistemi kilitliyor ve bir kaosa doğru evriliyor.
2 Kasım 2009 tarihinde 700 kalem ilaçla ilgili ortaya çıkan kriz hali son dakikada SGK’dan gelen duyuruyla şimdilik ertelendi.
SGK’nın bu belirsizlik halini yeterince ciddiye almadığı görülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklaması bunu açıkça ortaya koyuyor. Bu açıklamayla SGK’nın sorunun tarafı olmadığı mesajı verilmeye çalışılıyor. Ancak ortaya çıkan bu belirsizlik halinin giderek krize dönüşmesinin doğrudan sorumlularından biri de hiç şüphesiz SGK’dır.
Eczacılar, ilaç sektörü ile Sağlık Bakanlığı ve SGK arasında yapılan pazarlıkların faturasını ödemek zorunda bırakılıyor. Artık ilaç ve eczacılık alanının SGK’nın talimatları ile yürüyemeyeceği ortaya çıkmıştır.
4 Aralık 2009 tarihine kadar geçecek sürecin her bir günü çok önemlidir.
Süreç ertelenmiştir ancak sorunlar orta yerde durmaktadır.
4 Aralık’ta ilaç, eczacılık ve sağlık alanını etkileyecek çok daha büyük bir krizle karşı karşıya kalacağız. Bunun sorumlusu da eczacılar olmayacaktır.
Bu krizi önlemek ve ilaçta yeni kaos dönemleri yaşamamak için:
1) İlaç Fiyat Kararnamesi eczacı meslek örgütlerinin talepleri dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.
2) Kamu kurum iskontolarının yükü eczanelerin üzerinden kaldırılmalıdır.
3) Eczanelerin ekonomik kayıplarını karşılayacak önlemler alınmalıdır.
Bu konudaki taleplerimiz açıktır. 4 Aralık tarihinde bu taleplerimiz karşılanmazsa, eczacının ilaç hizmetini sürdürmesi mümkün değildir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim