• BIST 104.862
  • Altın 230,040
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

A1c Hakkında Merak Ettikleriniz

A1c Hakkında Merak Ettikleriniz
Dilek Süzen

Kanınızdaki glukozu (bir çeşit şeker) ölçmek için sıklıkla iki test kullanılıyor. Kan glukoz testi, belirli bir zaman diliminde kanınızda bulunan glukoz miktarını gösteriyor. Glukoz ölçüm aletiyle bu testi yapmak mümkün. A1c ise diğer bir çeşit kan testi.

A1c eritrositlerdeki hemoglobin bağlanmış glukoz miktarını ölçüyor. A1c, son 2-3 aylık ortalama kan glukoz seviyesini gösteriyor.

Kanda fazla glukoz bulunursa, glukoz molekülleri eritrositlerdeki hemoglobinle daha fazla bağlanarak A1c değeri yükseliyor. A1c testi genellikle doktor isteğiyle laboratuarlarda yapılıyor. A1c?nin birkaç adı daha bulunuyor. HbA1c, Hemoglobin A1c, glikolize hemoglobin, glikohemoglobin ve benzer isimlerle ifade edilebiliyor.

A1c Neden Önemlidir ?


Vücudumuz, hayatta kalmak için glukoza ihtiyaç duyar. Hücreler, enerji için glukozu kullanırlar. Beynin iyi bir şekilde düşünülebilmesi için büyük miktarlarda glukoz gerekiyor. Diyabeti olmayan insanların vücutlarında glukoz belli bir seviyede tutulur.

Yani ne çok yüksek, ne de çok düşük. Diyabetik kişilerde bu kontrol sistemi bozuluyor ve kan glukoz seviyesi çok fazla artıyor. Yüksek kan glukoz seviyesi gözlere, sinirlere, böbreklere zarar verebiliyor ve komplikasyonlara yol açabiliyor.

Diyabetik kişide kalp hastalığı riski çok daha fazla oluyor. Muhtemelen yüksek glukoz seviyesi bu durumun oluşmasında rol oynuyor.

Glukoz, kana iki yolla giriyor. İlk yol, yediğimiz besinlerdeki karbonhidratların vücutta glukoza parçalanması, ikinci yol ise, karaciğerin glukoz yapmasıdır. Diyabet tedavisi, kan glukoz seviyesini mümkün olduğu kadar normale yakın değerlerde tutmayı hedefliyor.

Tedavi, özel öğün planını ve egzersiz programını kapsıyor. Bazı kişiler ayrıca bir ya da daha fazla diyabet ilacına ya da insülin iğnesine ya da ikisinin çeşitli kombinasyonlarına ihtiyaç duyabiliyor.

A1c, başta diyabetliye ve doktora olmak üzere tedavi ekibine, tedavi programının ne kadar iyi çalıştığını göstermesi nedeni ile önem taşıyor. Eğer A1c düzeyiniz yüksekse, kan glukoz seviyenizi düzeltmek için tedbir almalısınız. Eğer A1c düzeyi, evde ölçülen kan glukoz test sonuçlarıyla örtüşmüyorsa, glukoz ölçüm aleti doğru çalışmıyor olabilir ya da ölçüm aletiyle daha çok deneme yapılması gerekir. Amerikan Diyabet Derneği, diyabetli kişilere A1c düzeylerini yüzde 7,0? ın altında tutmalarını öneriyor, Diyabetli olmayan bir kişi yüzde 4.0-6.0 arasında A1c? ye sahiptir. A1c nin en az yılda iki kez ölçülmesi gerekiyor. Eğer A1c oranları yüzde 7.0? ın üzerindeyse ya da tedavi planı değiştirildiyse daha sık ölçülmesi gerekiyor.

A1c Mi Nasıl Düzeltebilirim?


Diyabetiniz varsa muhtemelen pek çok doktor ve sağlık hizmeti uzmanı görürsünüz. Öyle olmasına rağmen diyabet tedavisinde en önemli kişi sizsiniz. Her gün kan glukoz seviyenizi etkileyen kararları veren kişi izsiniz. Aşağıda A1c hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak uygulayabileceğiniz pek çok seçenek ve atabileceğiniz pek çok adım bulunur.

*A1c hedefinizi bulun.
*Eğer diyabet doktorunuz en az yılda iki kez A1c testi yaptırmıyorsa nedenini sorun,
*Kan glukozunuzu evde düzenli olarak kontrol edin. Doktorunuz ya da diyabet eğitimciniz bu testi hangi sıklık ve zamanda yapmanız gerektiği konusunda yardım edebilir. Doktorunuzla paylaşmak ve nasıl yaptığınızı takip etmek için kan glukoz sonuçlarınızın kaydını tutun.
*Kan glukoz hedefinizi bilin.
*Diyabet öğün planınıza uyun kendi programınızla bağdaşan diyabet hedeflerinize yardımcı ve sizin sevdiğiniz besinleri kapsayan bir plan yapmak için bir diyetisyenle görüşün. Tek tip ?diyabet diyeti? herkes için uygun değildir.
*Bir egzersiz programına başlamak için doktor ya da diyabet eğitimcinizle görüşün. Pek çok insan haftanın çoğu günü 30 ile 60 dakika arası aktivite yapmalıdır. Fakat, asla doktorunuzla konuşmadan herhangi bir egzersiz türüne başlamayın. Bazı tıbbi durumlarda her egzersiz iyi değildir.

*Kilo almaktan kaçının. Aşırı kilo vücudun kan glukoz seviyesini kontrolünü güçleştirir. Eğer kilonuz çok fazlaysa biraz kilo vermeye çalışın. Sadece 4,5-9,0 arsında kilo kaybı bile kan glukoz seviyenizin kontrolünü kolaylaştırabilmektedir.
*İlaçlarınızı önerilen şekilde alın. Eğer bazı nedenlerle anlamıyorsanız (örneğin, satın almaya durumunuz el vermiyorsa ya da şiddetli yan etkilere sebep oluyorsa) doktorunuzla bu konu hakkında konuşun.
*Doktorunuzu sadece sorun yaşadığınızda değil düzenli görün. (diyabet ve yaşam)


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim