• BIST 103.310
  • Altın 230,940
  • Dolar 5,4401
  • Euro 6,2156
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 12 °C

ABANT İZZET BAYSAL TIP FAKÜLTESİ KARDİYOLOJİ AD

ABANT İZZET BAYSAL TIP FAKÜLTESİ KARDİYOLOJİ AD
Tıp eğitimine İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde başlayıp Gülhane Askeri Tıp Akademisinden mezun olan Prof. Dr. Cihangir Uyan, Kardiyoloji uzmanlık eğitimini GATA Kardiyoloji Anabilim Dalında yaptı.


 1992 yılında uzman oldu. 1995 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı, 1996 yılında Kardiyoloji Doçenti olmuş, İnvasif Kardiyoloji Birimini kurdu ve Başhekim Yardımcılığı görevini yürüttü. 2000 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Tıp Fakültesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığına atandı. Burada Kardiyoloji Anabilim Dalını kurdu ve 2001 yılında Profesör oldu.

Haziran-2002 tarihinde A.İ.B.Ü. İzzet Baysal Tıp Fakültesine kurucu Dekan olarak atanan Prof. Dr. Cihangir Uyan, kısa sürede Tıp Fakültesinin kuruluşunu gerçekleştirdi, Kasım 2002 tarihinde hastaneyi açtı ve poliklinik hizmetini başlattı. Kardiyoloji Anabilim Dalını kurdu. Halen bu Anabilim Dalının Başkanı olan Prof. Dr. Cihangir Uyan, SAĞLIĞINSESİ ’ nin sorularını yanıtladı:

Anabilim Dalınız ne zaman, kimin yada kimlerin tarafından, nasıl kuruldu?
Anabilim Dalımız tarafımdan 2002 yılında kurucu dekan olarak atandıktan sonra kuruldu.

Akademik kadronuzda kaç öğretim üyesi bulunuyor?
AD’da 1 Prof. 2 Yrd. Doç toplam 3 öğretim üyesi vardır. 6 tanede asistanımız bulunuyor.

“AÇIĞI OMZUMUZA BİNEN YÜKÜ ARTTIRARAK KAPATIYORUZ”

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var? Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu? 
AD’da 6 hemşire, 1 koroner angiografi teknisyeni, 1 hizmetli personel mevcuttur. Personel sayısı yeterli değildir. 3 hemşire, 1 angiografi teknisyeni, 1 tıbbi sekreter ve bir bayan hizmetliye ihtiyacımız vardır. Açığı omzumuza binen yükü artırarak kapatıyoruz, dolayısı ile hizmette aksama olmuyor.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden? Türkiye’de ender yapılıyor diyebileceğiniz ama sizin anabilim dalı öğretim üyeleri tarafından yapılan ameliyatlar var mı, neler, özellikleri neler?
AD’da yılda ortalama 1000 koroner anjiyografi, 150 koroner angioplasti, 150 stent implantasyonu, 50 Elektrofizyoloji, 50 kalıcı kalp pili ve ICD takılmakta, orijinal olarak ülkemizde bazı merkezlerde de yapılmaya başlayan PDA, ASD, VSD gibi kalp deliklerinin damar yolundan şemsiye benzeri cihazlarla kapatılması gerçekleştirilmektedir.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı, Açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden?
11 adet servis ve 8 adet koroner yoğun bakım yatağımız mevcuttur, bazı günler sıkıntıya düşmekteyiz, bunu da hasta odalarına ektra yatak ilavesi ile aşmaktayız, kliniğimizin hasta odaları tek ve çift kişiliktir, hasta banyo-tuvaleti-soyunma dolabı-buzdolabı-TV-refakatçi çek-yatı odanın içindedir. Doluluk oranımız yazın biraz azalmaktadır çünkü Bolulular yazın yayladaki evlerine gitmektedirler.

Anabilim Dalınızın yıllık bilimsel yayın sayısı ortalama ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir?
AD’da yılda ortalama 5-10 arası yurt dışı ve 5-10 arası yurt içi yayın çıkmaktadır. Yıllık ortalamamızı genelde korumaktayız, hedefimiz bu sınırlardır.

“KONGRE ENFLASYONUNUN NEDENİ MEDİKAL FİRMALAR”

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor?Siz, diğer öğretim üyesi ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz?
Burada En büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir? 
Yılda 2-4 arası bölgemizde toplantı düzenlemekteyiz, katılım 50 civarındadır. Eğitim-öğretim dönemine rastlamaktadır. Öğretim üyelerimiz yurt içi-dışı ve asistanlarımız yurt içi kongrelere katılmaktadırlar. Asistanlarımıza bazı burslar sağlayarak (ESC gibi) 6 aylık yurt dışı eğitimlere göndermekteyiz.

Kongrelere katılmada en büyük zorluk finansmandır. Bunu medikal firmalar sağlamaktadır. Gönül ister ki, bu Devlet olanakları ile sağlansın. Bazı alanlarda kongre enflasyonu olabilir, bunun nedeni medikal firmalar olduğunu düşünüyorum.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir? 
Anabilim Dalımızı seçecek asistanlarda öncelikle çalışma disiplini, dürüst kişilik, iyi bir karakter ve İngilizce bilmelerini isterim.

Anabilim Dalınızın tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz?
AD’da tıbbi araç-gereçlerimiz yeterlidir, bir kısmı dış kredi temini ile gelmektedir, ihtiyacımızı karşılamaktadır. 

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı?

“ÖĞRENCİ DE ASİSTAN DA GELECEKTEN KAYGILI”

Tıp mesleğine olan cazibe gittikçe azalmaktadır, bunun nedeni insanlarımızın daha materyelist olmaya başlamalarıdır. Tıp daha çok feragat, sabır ve dayanıklılık gerektiren bir meslektir, işin ucunda sağlık söz konusudur, para ile ölçülemez ancak Tıp fakültesine başlayan öğrencilerimizde ilk soru “Hocam Kardiyolojiden ilerde para kazanabilir miyim?” oluyor.

Öğrenciler, asistanlar geleceklerinden oldukça kaygılılar. Tıp mesleği için oldukça üzücü, yaşam şartları, aylık ekonomik girdi bunlara sebep oluyor düşüncesindeyim, umarım düzelir. Ana çözüm aylık ekonomik girdinin artırılmasıdır, bununda yasal yollardan yapılması gerekiyor.

Avrupa ülkelerinde bir uzmanın aylık maaşı 5000 Euro, Amerika’da ise asistanın aylık maaşı 5000 dolardır. Bu girdilerin ülkemiz içinde baz alınması gerektiği düşüncesindeyim. Ekonomik girdinizi artırabilirseniz bu kaliteyi getirecektir, kalite ise kaliteli eğitim-öğretimi doğuracaktır. Bazı Tıp fakültelerinde eğitimin yeterince verildiği görüşündeyim.

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur? 
Evet etkiler, ekonomik özgürlük yaşam ve başarı kalitesini artırır. Hekim enerjisinin büyük miktarını ekonomik girdiyi sağlamaya harcamayacaktır. Hekim; aylık girdisi yeterli, huzurlu çalışıp üreteceği, yeterli araç-gerecin olduğu, eğitim-öğretim yapılan bir merkezde mutlu, üretken ve başarılı olur.

“UZMANIN MAAŞI 5 BİN EURO OLMALI”

Döner sermayeden anabilim dalınıza ayrılan pay ne kadar, bu oran, miktar sizce yeterli mi? Ne olmalı? Motivasyonda bu payın yeterli olduğuna inanıyor musunuz?
Döner sermayeden AD’ ye ayrılan pay öğretim üyelerinin aylık maaşları kadardır. Bu oran yeterli değildir, Fakültemizde performans uygulaması yoktur. Bir uzmanın aylık maaşının 5000 Euro karşılığı YTL olması gerektiği düşüncesindeyim. Motivasyonda bu pay yeterli olacaktır.

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Sıkıntılı devam edecektir, çünkü ülke olarak ekonomik gücümüzü henüz toparlayamadık, omzumuzdaki yük ve borcun kolay kolay azalmayacağı düşüncesindeyim.

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu. edecek mi? Neden? 
Uzmanlık dalımız geleceği oldukça parlak, kalp önemli bir organ, tanı konulduktan sonra kesin tedavisi mümkün ve yüz güldürücü, bu alanda teknolojik gelişmeler her gün artmakta, her şeyin önemlisi Kardiyoloji büyük bir Pazar, dolayısı ile bu alanda gelecek hiç bitmeyecektir.

Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı?
İyi bir hekim karakteri düzgün, disiplinli çalışmayı seven, sabırlı ve hastasına maddi açıdan yaklaşmayan bir hekimdir.

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden? 
Rotasyon ve ders programımızın yeterli olduğu düşüncesindeyim, Hekimler branşlaştıktan sonra ilgili konularına daha eğildiklerinden ve gelişmeler devam ettiğinden, Tıp fakültelerinde okutulan derslerin çoğu unutulmakta ve zamanla bilgiler değişmektedir.

Son olarak neler eklemek istersiniz? 
Türkiye bizim ülkemiz, burada yaşayanlar bizim insanımız ve kültürümüz, bizi bu ülke yetiştirmektedir, onun için ülkemize en iyi, kaliteli hizmeti gocunmadan vermemiz ve her zaman üretken olmamız gerektiği düşüncesindeyim.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim