• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

AHEF: Aile Hekimi SABİM Üzerinden Tehdit Edildi

AHEF: Aile Hekimi SABİM Üzerinden Tehdit Edildi
AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Özlem Sezen," Aile Hekimi SABİM üzerinden tehdit edildi. Şiddet olayını bildirmeyen görevli Türk Ceza Kanunu’nun 279. Maddesi uyarınca suç işlemiş olur”dedi.

Samsun ilinde iki gün önce meydana gelen olayda, başvurduğu aile sağlığı merkezindeki hekim tarafından kanuna aykırı rapor talebi karşılanmayan bir vatandaş Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) 184 hattını arayarak “birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım” dedi. Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen şunları söyledi:

"27.03.2019 günü Samsun ilimizde bir doktor arkadaşımız poliklinik hizmeti verdiği esnada kendisinden iş başvurusu için rapor almak isteyen bir vatandaş kanuna aykırı bu talebi geri çevrilince ilk iş olarak SABİM 184 iletişim hattını aramıştır. SABİM’den il Sağlık Müdürlüğü yetkilisine iletilen bilgi ise kişinin SABİM hattını arayarak ”birazdan gidip o doktorun kafasına sıkacağım” şeklinde tehditte bulunduğu yönündedir. Bu bilgi karşısında müdürlük yetkililerinin yapması gereken tehdit suçunu adli mercilere bildirmek iken, doktorumuzu arayarak iyice paniğe kapılmasına neden olmuşlardır. Doktorumuz kendisi polise giderek suç duyurusunda bulunmuştur.

Tehdit bir suçtur ve kamu görevlisinin görevi nedeniyle öğrendiği suçu bildirme mecburiyeti vardır!

Dr.Sezen yaptığı açıklamada; “Bu ve benzeri olaylarda işlenen suçu adli mercilere bildirmeyen görevli, Türk Ceza Kanunu’nun 279. Maddesi uyarınca suç işlemektedir. Yine aynı şekilde tehdit suçunun tanımı da aynı Türk Ceza kanununda açıkça ifade edilmiştir. Görevini yerine getirmeyen yetkililer o gün ve bir sonraki gün doktor arkadaşımızın can güvenliği açısından poliklinik hizmetini devam ettirememesinin de müsebbibidirler. Konu Samsun Aile Hekimleri Derneği tarafından en üst düzeyde adli mercilere iletilmiş olup derneğimiz ve federasyonumuz tarafından yakinen takip edilmektedir” dedi.

Dr. Sezen sözlerine şöyle devam etti;

“Olayın bir diğer acı verici boyutu ise sabim iletişim hattı merkezinin maksadının dışına çıkmış olmasıdır. SABİM bir iletişim hattıdır. Yaşanan sorunları çözüme kavuşturma merkezidir. Ancak mevcut uygulamada SABİM’e iletilen şikayetler çoğu zaman arkadaşlarımız aleyhinde soruşturmalar açılarak çözülmeye çalışılmaktadır. Bu haliyle SABİM hekim arkadaşlarımız açısından mobbing unsuru haline getirilmiştir. Aile hekimi arkadaşlarımızın görev ve yetkileri gerek 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu ve gerekse de bu kanuna bağlı yönetmelikler ile açıkça düzenlenmiş olmasına karşın, kanuna ve hukuka aykırı talepler de değerlendirmeye alınıp hem boşa harcanan bir işgücü kaybına hem de hekim arkadaşlarımız üzerinde negatif motivasyona neden olmaktadır. SABİM şikayetleri sadece gerçek şikayetlerin değerlendirildiği ve gerçekten hekim arkadaşlarımızın mevzuata aykırı davranışlarının tespiti halinde soruşturma ile sonuçlandırılmalıdır. Bunu yapabilmek için ise iletişim merkezlerindeki personelin eğitim ve bilgi açıkları acilen giderilmelidir.

Hekim arkadaşlarımızın gıyabında işlenen küfür, hakaret ve tehdit gibi suçlar cezasız kalmaktadır.

Üzülerek belirtmek isterim ki vatandaşlarımızın talep ve beklentilerinin sınırı yoktur. Kabaca bir oran vermek gerekirse sabime gelen şikayetlerin %95’i şikayet konusu olamayacak nitelikte, kalan %5 lik dilimin de tamamına yakını hekim arkadaşlarımızın değil sistemin sorunları neticesinde ortaya çıkan olumsuzlukların sonucudur. Bunun karşılığında iletişim merkezi kanalı ile hekim arkadaşlarımızın gıyabında işlenen küfür, hakaret ve tehdit gibi suçlar da bu son yaşadığımız olayda olduğu gibi cezasız kalmaktadır. Demokrasi sadece vatandaşların her türlü talebinin karşılandığı değil aynı zamanda çalışanların da haklarının korunduğu rejimin adıdır.”

Sürecin Takipçisiyiz!

Sürecin yakın takipçisi olacaklarını ifade eden Dr. Sezen, “Tüm bu bilgiler ışığında bizler Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF) olarak belirtmek isteriz ki; SABİM bir an evvel asıl görevi olan iletişim hattı vasfını kazanmalı, bir ihbar ve şikayet hattı olmanın ötesine geçebilmeli, ülkemizde vatandaşlarımızın daha kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için gerekli bilgiyi toplama konusunda daha verimli çalışmalar yapmak üzere yeniden yapılandırılmalıdır. Bu konuda aile hekimi arkadaşlarımız aleyhine gelişecek her türlü olumsuzlukta fiili ve hukuki her türlü desteği vermeye yetkili olduğumuz bilgisini tüm meslektaşlarımız ve kamuoyu ile saygıyla paylaşmak isteriz” dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim