• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul : 18 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 15 °C

AHEF Bu Kez Meslektaşlarını Uyardı

AHEF  Bu Kez Meslektaşlarını Uyardı
Açıklama, AHEF Strateji Grubu üyelerinden Uzm. Dr. Levent Tuna Şengöz'den geldi. Şengöz, son dönemde malpraktis davalarda artış olduğuna dikkat çekerek meslektaşlarını şu sözlerle uyardı.

"Biz aile hekimliği için bir standart oluşturmalıyız. Toplum için faydalı olmak birincil amacımız. Bununla birlikte, görevimizi yaparken maddi manevi zarar görmemeyi talep etmek de bizim en doğal hakkımız. Hiç bir hekim şiddet görmeyi, hakarete uğramayı, dövülmeyi, sövülmeyi, öldürülmeyi hak etmiyor. Son bir yılda aile hekimlerine uygulanan şiddetin kaynağına baktığımızda, ehliyet raporlarının ön plana çıktığını görüyoruz. Aile hekimlerimiz, ehliyet için gerekli sağlık raporu almak isteyen kişileri daha detaylı bir tetkik için hastaneye sevk etmek istediklerinde şiddet gördüler. 

Yetkililere defalarca çağrı yaptık. Ama bu kez çağrım siz meslektaşlarıma. Rapor verirken sorgulayın. 'Ne olacak canım, sağlıklı görünüyor işte' demeyin.. Alt tarafı bir imza demeyin. Bunu söylediğinizde, rapor verdiğiniz kişiyi de riske atıyorsunuz, kendinizi de, yan odada standart prosedürü uygulayıp hastayı gerektiği gibi detaylı tetkike göndermeyi teklif eden meslektaşınızı da... 

 

Yeterli tetkiki yapmadan verdiğiniz sağlıklıdır raporuna attığınız bir imza, sizi bir anda sanık konumuna getirebilir. Şu anda, epilepsi/sara hastası bir kişiye ehliyet raporu verdiği için mahkemesi süren bir meslektaşımız var. Hasta direksiyon başında kriz geçiriyor ve kaza yapıyor. 8 ay önce ehliyet alırken sağlık raporunu kimin verdiğine bakılıyor. Aile hekimine, 'Epilepsi hastasına nasıl sağlıklıdır raporu verirsin' diye dava açılıyor. Ehliyet ya da silah raporunda nörolojik tedavi şarttır. Nöroloji ayrı bir uzmanlık alanıdır ve rapor verilmeden önce kişilerin bir uzman tarafında muayene edilmesi gerekir. 

 

Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz Antalya Aile Hekimliği Kongremizde İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalında görevli Prof. Dr. Mehmet Şevki Sözen, son dönemde aile hekimliğine ilişkin dosyalarda artış olduğunu söyledi. Bir meslektaşımızın, silah ruhsatı için sağlık raporu isteyen kişiye, gerekli tetkikleri yapmadan 'akıl sağlığı yerindedir' raporu verdiğini anlattı. Silah alan kişi ne yapmış biliyor musunuz? Eşini vurmuş. Paranoid şizofren öyküsü çıkınca, cezai ehliyeti bulunmadığı için tedavisi bittikten sonra serbest bırakılmış. Meslektaşımızın yargılanması ise halen sürüyor. 

 

17 yaşında lise öğrencisine 'Spor yapmasında sakınca yoktur' raporu veren meslektaşımız, gencimizin hayatını kaybetmesi üzerine yargılanıyor. Bir başka hastanın ablası meslektaşımıza başvuruyor. "Kardeşim üst solunum yolu hastalığı geçiriyor, çok ateşli diye gelemedi. İlaç verir misiniz?" diyor. 
Hekim arkadaşımız aileyi tanıdığı için ilacı yazıyor, hatta muayene etmiş gibi bulgular da yazıyor. Aynı gün adına reçete yazılan o kişi bir başka şehirde bir terör olayına karışıyor. Polisle çıkan çatışmada yakalanıyor. Aile hekimi, terör örgütüne yardım ve yataklık suçuyla yargılanıyor.

 

Örnekler çok.... Hekim olarak hasta yararına uygun düşünmek durumundayız. Hem hastalar hem kendimiz için doğru kararı vermek, gerekirse hastaları üst sağlık kuruluşlarına sevk etmek zorundayız.

Lütfen rapor verirken bir kez daha düşünün...

 

 

Aile Hekimleri Dernekleri federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Gürsel Özer de yetkililere seslendiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

ŞİDDETE UĞRAMA KORKUSU

"Raporlar bizler için iki ucu keskin bıçak. Ehliyette, sporda, av tüfeği alımında hatta son olarak büyükanne maaşlarında rapor için aile hekimlerine geliniyor. Bizler vatandaşlarımızın en kolay şekilde ulaştığı sağlık basamağıyız. Her zaman onların iyiliği için hareket ediyoruz. Rapor verirken de yine onların hayatını riske atmamak için çabalıyor, gerekli branşlarda uzman hekimlere gönderip tetkiklerin yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Sağlıksız birine sağlıklıdır raporu vermenin kimsenin iyiliğine olmayacağı bilinciyle hareket ediyoruz.

 

Son yıllarda sıklıkla hasta haklarından söz ediliyor. Ancak hekim hakları unutulmaya başlandı. Hekimlerin mesleğini icra ederken özgür ve bağımsız olma hakkı vardır. Sağlık riskini en aza indirme düşüncesiyle hareket eder. Görevini yaparken baskı altında tutulamaz. Oysa kendi iyilikleri için rapor vermediğimiz kişiler tarafından şiddete uğruyoruz. Usulsüz rapor taleplerini kabul etmediğimiz, sipariş reçete düzenlemediğimiz için hakarete uğruyor, darp ediliyoruz. 

 

Bu noktada meslektaşlarımızın da büyük hataları oluyor. Belki yorgunluğundan, belki şiddete uğrama korkusundan 'alt tarafı bir imza' deyip veriyor raporu.. Uygun şartlarda göz muayenesi yapılmadan verilen bir rapor, çocuklarımızı görme kusuru olan bir servis şoförüne emanet etmek demek olabilir. Nörolojik muayeneden geçirilmeden verilen bir rapor, bir şizofreni hastasının av tüfeği almasını sağlayabilir. Verilmeyen her rapor ise meslektaşlarımıza, hakaret, darp olarak dönebilir ki dönüyor da.. Sadece 2017'de şiddete uğrayan hekimlerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Şiddet vakalarının başlıca nedeni de söz ettiğimiz bu raporlar.

 

İşin üzücü bir başka boyutu daha var. Bir aile hekimi arkadaşımız rapor vermeden önce hastalarını uzman hekimlere yönlendirdiği için çıkar sağlama suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.

 

Kanun koyuculara bir kez daha seslenmek istiyorum. Hekimleri 'şiddete uğramak mı, malpraktis dava mı?' seçenekleri arasında tercih yapmaya zorlamayın. Toplum sağlığını korumak için mücadele verirken çıkar iftiralarına uğramalarına izin vermeyin. Vatandaşlarımızla biz aile hekimlerini karşı karşıya getirmeyin. Rapor konusunda bir standart oluşturun. Raporların, uzman hekimlerce tam teşekküllü hastanelerde verilmesini sağlayın.

 

Bir çağrımda meslektaşlarıma... Lütfen onurlu mücadelenizi sürdürün. Gerekli tetkikleri yaptırmadan, uzman görüşü almadan rapor vermeyin. Bir hastanın "Yandaki doktor hemen rapor veriyor ama" sözleriyle bir başka meslektaşınıza tepki göstermesine izin vermeyin. 

 

Sağlık raporları aile hekimlerince değil, aile hekimlerinin gözetiminde verilmelidir.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim