• BIST 104.595
  • Altın 229,208
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İzmir : 15 °C

AHEF “ O Hekimi” Kınadı

AHEF “ O Hekimi” Kınadı
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF) bir süre önce TV8 de yayınlanan ve bir doktorun açıklamalarının yer aldığı programda o hekimin konuşmalarını kınayan bir açıklama yaptı.

 

 

Açıklamada özetle şöyle denildi:

 

“Yaşı ve konumu gereği sorumluluk sahibi olması beklenen, üstelik kendisi de hekim olan birinin muhtemel eksik ve hatalı verilere dayanarak 21000 kişilik bir hekim camiasını yeren ifadeleri tarafımızdan üzüntü ile izlenmiştir.

Basit bir seçim propagandasına konu edilen Aile Hekimleri, tıp fakültesi mezunu olan, onlarca yıldır sağlık ocağı, verem savaş dispanseri, ana çocuk sağlığı merkezleri, acil servislerde halka sağlık hizmeti veren ve 2005 yılından beri aile sağlığı merkezlerinde verdikleri sağlık hizmetini sürdüren deneyimli ve vakur insanlardır.

 

Şahsın ifadeleri bizleri mezun ettiği için iftihar ile göğsü kabaran, hepsi kendi mesleğinde söz sahibi olan ve altı yıllık zorlu bir eğitimden sonra bizleri hekim olarak yeterli bulup mezun eden hocalarımızın da içini sızlattığına eminiz.

Her gün yüz yüze kaldığımız ve sağlıklarını bize emanet eden tüm hastalarımızın bu mesnetsiz saldırıyı kınıyor olduklarını düşünüyoruz.

Ülkemizin en büyük hekim grubunun yeterliği konusunda hiçbir bilimsel temele dayanmayan iddialarda bulunan şahsın ve bu iddiaları yayınlamakta tereddüt göstermeyen yayın kuruluşunun, bu saldırgan yaklaşımlarını hukuk önünde de savunmak durumunda kalacakları şüphe götürmez bir gerçektir.

Adalet duygusu gelişmiş olan halkımızın bu gibi mesnetsiz ve şahsi çıkar içeren yaklaşımlara teveccüh etmesinin mümkün olmadığını bilmekle birlikte, sorumluluk sahibi hiçbir hekim arkadaşımızın halk ile hekim arasına bu şekilde bir nifak sokması kabullenilebilir bir durum değildir.

Hakaret niteliği taşıyan bu sözler hekime karşı şiddetin yeni bir tezahürü olarak algılanmaktadır. Halk ile hekimi karşı karşıya getiren, hekimi halkın önünde küçük düşüren, hedef tahtası yapan bu Op. Dr. meslektaşımız, ülke politikasında saldırganlığın ve gamsızlığın bir örneği olarak karşımıza çıkmıştır. Kendisinin sözlerini tüm aile hekimleri camiasına, onları yetiştiren tüm hocalara, onlardan güven duygusu içinde hizmet almaya devam eden tüm halkımıza bir saldırı olarak algılamaktayız.

Şahsın halkın hekime karşı güvenini zedeleyecek, hiçbir kanıta ve bilimsel temele dayanmayan, muhtemel basit siyasi emellerin bir sonucu olan bu sözleri, ulusal ölçekte izlendiği tahmin edilen bir tv kanalında bu derece saygınlık dışı bir üslup ile ifade etmesini ise bir gamsızlık olarak nitelemekteyiz.

Bizler bilime ve mesleğe saygıya inanan tıbbiyeliler olarak, şahsı ve tv kanalını görmezden gelmenin ve hiçbir şekilde muhatab almamanın kendi mesleğimizin saygınlığını korumak çabamıza ters düşeceğine inanıyoruz. Bu ifadeleri kullanan şahsı bir birey ve aracı olan kanalı bir kurum olarak dikkate almamak konunun dile getirilişinin üslubu ve dayanaksızlığı nedeni ile olarak doğru olacaktır. Ancak şahıs ve kurum bu kadar hayati bir konuda halka karşı kanıta dayanan ve doğru olan bilgileri dile getirmekle yükümlü olduklarının farkına varmalı ve sorumluluklarını üstlenmelidir.

Hekim meslektaşlarına fütursuzca, gerçek dışı ve insafsızca saldırdığını düşündüğümüz bu şahsın, öfkesi ve gamsızlığı bizi yıldırmayacak ve bilimsel temellere dayanan mesleğimizi icra etmeye, her gün 70x21000 hastamıza aynı güler yüz ve bilimsellik ile sağlık hizmeti sunma çabamıza devam edeceğiz.

Zamanımızı siyaset yaparak değil, değişen ve gelişen tıbbi bilgi ve uygulamaları halkımıza sunabilmek için kendimizi geliştirmek için harcamaya sürdüreceğiz. Tıp mesleğinin sürekli okumak ve yenilikleri takip etmek gerekliliği bizleri hizmet verirken kendimizi geliştirmek üzere eğitim almayı sürdürmeye itmektedir. Sadece aile hekimleri değil tüm mesleğini seven ve saygı duyan hekimler kendilerini yenilemek için çalışmakta ve okumaktadırlar.

Hekimliği siyasete malzeme yapan ve halk ile hekimin arasını açan, şiddet yanlılarını mesleğe ve insanlığa saygıya davet ediyoruz.

Kamu vicdanını sızlatan, hekime karşı şiddetin farklı bir görüntüsü olan bu olayı kınıyoruz.  Şahsa ve aracı kanala karşı açılacak olan binlerce tazminat davası bizim hukuki zemindeki cevabımız olacaktır. Artık birlik ve beraberlik için üslubumuzu saldırganlıktan yapıcı olmaya ve ifadelerimizi kanıtsızlıktan kanıta dayalı olmaya dönüştürmemiz gerekmektedir.

Tüm bu saldırı çabalarına karşın, mesleğimizi bilimsel temellerde sürdürmeğe, halkımızın sağlığı için onun yanında olmaya ve mesleğimizi icra etmeye devam edeceğiz. Tıbbiyeli olmaktan, her zaman gurur duyduk ve her zaman gurur duyacağız.

Mesleğimizin saygınlığına zarar veren bu yaklaşımların düzelmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Halkın sağlığına değer veren, tıbbiyeli olmaya saygı duyan tüm meslektaşlarımızı zedeleyen bu durumun tekrarlanmamasını diler, bu gibi durumlarda tüm hukuki süreçlerin kullanılacağını kamuoyuna duyurmak isteriz.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim