• BIST 91.074
  • Altın 214,662
  • Dolar 5,3448
  • Euro 6,0757
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 6 °C
  • İzmir : 9 °C

Aile Hekimleri Koruyucu Sağlık Hizmetlerine Odaklanmak İstiyor

Aile Hekimleri Koruyucu Sağlık Hizmetlerine Odaklanmak İstiyor
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Hakan Uzun, "Aile hekimlerinin üzerinde yoğun iş yükü gücü var. Bu güçle asıl işimiz olan koruyucu sağlık hizmetlerine odaklanmak istiyoruz" dedi.

AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği, Türkiye Diyetisyenler Derneği tarafından İstanbul'da 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde" Koruyucu Sağlık ve Beslenme Sempozyumu yapıldı. Katılımcı sayısının 400 olduğu belirtildi.

Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevrez  Koylan" Doktorlar insanlarla  hasta olduğunda karşı karşıya geliyor. Bu da büyük bir sorundur. Çünkü hastalık bir sürecin son noktasıdır" diyerek şöyle devam etti:

SAĞLIKTA TAKIM ÇALIŞMASI GELİYOR

" Yeni gelen dönemde teknolojik gelişmelerle birlikte sağlık hizmetinin ve hastalık sürecinin paralelleşmesi söz konusu olacaktır. Sağlık hizmeti vermek hekimin sorumluluğundan çıkıp son derece entegre bir takım çalışması haline gelecek. Takım çalışmasında, hekimler, hemşireler, beslenme uzmanları, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, fiziksel aktivite uzmanları, klinik eczacılar ve daha birçok meslek mensubu bir arada hizmet verecekler. Bu bakımdan bu toplantının önemi entegre olacak hizmetin entegre toplantılarının da başlangıcını yapmak ve sağlık hizmeti konusunda yan yana çalıştığımız meslek gruplarıyla birbirimizin dilini daha iyi anlar hale gelmek olacak."

Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhittin Tayfur da konuşmasında "Sağlıklı Beslenme Koruyucu Hekimlik konusunda takım çalışmasına çok önem veriyoruz.Herkesin uzmanlık bilgilerini yansıtması, meslek haklarına saygı gösterip sınırlara uyması, birlikte çalışıp, iletişim halinde olunması gerektiğini düşünüyoruz. Buna önce inanmalıyız. İnanırsak yapabiliriz" dedi.

"AİLE HEKİMLERİ KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİNDE ODAKLANMAK İSTİYOR"

 Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Hakan Uzun, konuşmasında aile hekimleri üzerindeki yoğun iş yükü gücüne dikkat çekti."Aile hekiminin asıl işi koruyucu sağlık hizmetleridir."diyen Uzun konuşmasını şöyle sürdürdü:

"En büyük başarıyı  geçtiğimiz 10 yıl içinde aşılar konusunda gördük. Şu anda Avrupa Birliğine üye ülkeleri bile geride bırakarak aşılamada yüzde 99 oranında başarıya ulaştık. Hedefimiz koruyucu sağlık hizmetlerinde de aynı başarıyı yakalamaktır. Diyetisyenler, fizyoterapistler, psikologlar, hemşirelerle birlikte çalışarak aşılamada yakaladığımız başarıyı bu alanda da yakalayacağımızı düşünüyorum.Aile hekimliğinde yoğun bir iş yükü gücü var. Bu iş yükü gücümüzü daha verimli kullanabilmek için bizlerin gerçek işimize yani koruyucu sağlık hizmetlerine odaklanmamız gerekir.Aile hekiminin RPT yükünün, sağlık raporları yükünün üzerimizden alınmasını istiyoruz."

"SAĞLIKLI YAŞAM KÜLTÜRÜNÜ TOPLUMA ENJEKTE EDELİM"

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu ise toplumda sağlık kültürünün oluşturulması gerektiğini söyledi.Memişoğlu" Bunun içinde sadece hekimlerin ya da sadece diyetisyenlerin uğraşısından çok , bu konuda kimin görevi varsa onu iyi tanımlayıp organize şekilde, toplu halde sağlıklı yaşam kültürünü topluma enjekte etmemiz gerekiyor" dedi.

İstanbul'da 952 Aile Sağlığı Merkezi ve 4 bin 17 aile hekimi olduğunu da açıklayan Memişoğlu, şöyle devam etti:

"Acil sağlığı da dahil edersek 73 de sağlık birimimiz var. Sağlıklı Yaşam Merkezi dediğimiz diyetisyenlerin katıldığı sistemi şu anda Türkiye'de deniyoruz. Denemeden önce aile hekimliğinde de bazı revizyonlar planlanıyor. Aile hekimlerini bazen kendileriyle ilgili olmayan işlerle meşgul ediyoruz. Aynen 3. basamak hastaneleri 1. basamak tedavide meşgul ettiğimiz gibi. Bakanlık aile hekimleri ile ilgili kendi görev tanımlarını yapacak şekilde mevzuatta çalışmalar yapıyor.Bununla birlikte aile hekimliği ile diğer meslek grupları arasındaki geçişlerin de mevzuatsal iyi tanımlanması gerekiyor.

 Sağlıkta Dönüşüm Programında sağlıkçıya ulaşım önemliydi. Kişiler 2002 yılında senede 2 kere sağlıkçıya ulaşıyordu.Bugün sağlıkçıya ulaşım oranı senede 9 oldu. İstanbul'da 2017 yılında 137 milyon muayene yapılmış. Yani hastayla sağlıkçıyı karşılaştırmışız. Nüfus 15 milyon. Demek ki 9 kere bir şekilde sağlık hizmeti almış insanlarımız.

 Sağlık hizmetlerinin yaklaşık yüzde 40'ı birinci basamakta.Birinci basamakta sağlık hizmetlerinin çoğu koruyucu hekimlikten çok 1. basamak tedavi edici hekimliği aslında.  Burada bir revizyon gerekli."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim