• BIST 103.310
  • Altın 228,879
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İzmir : 16 °C

“Aile Hekimleri Olarak Çok Şeyi Aşacağız”

“Aile Hekimleri Olarak Çok Şeyi Aşacağız”
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu(AHEF)tarafından dün İstanbul’da düzenlenen sempozyumda konuşan AHEF 2. Başkanı Dr. İlknur Salman “Aile Hekimleri olarak birçok şeyi aşacağız. Şu an 58 ilde 10706 aile hekimi olarak sistemin içindeyiz” dedi.

Salman  konuşmasında “Elinizdeki programlarda  açılış konuşmalarında sağlık bakanlığı ve il  sağlık müdürünün   katılacağı yazılı. 1 aydır federasyonca yaptığımız davetler her defasında kabul gördü, bugün burada olacaklarını bekliyorduk. Cuma günü her iki kurumda vazgeçti. Aile hekimleri olarak zaten birçok şeyi aşacağız. Kendilerine teşekkür ediyorum”  şeklindeki sözleri salonda bulunan aile hekimleri tarafından uzunca süre alkışlandı.

 Salman, konuşmasını şöyle sürdürdü.

            “ Örgütlü olmanın ne kadar önemli olduğunu sizlerde bizler gibi yaşayacaksınız. Aile hekimliği uygulaması 15 Eylül 2005 de ilk kez Düzce'de başladı. Arkadan 10 pilot ilde devam etti. Şu an  itibarı ile ülkemizde 58 ilde uygulamada 10706 aile hekimiyle sistemde çalışıyoruz.

Dernekler nasıl  doğdu? İllerde  aile hekimliğine geçildikçe yaşanan aksaklıklar, sistemin geliştirilmesi ihtiyacı, il sağlık müdürlüklerinin pilot yasadan kaynaklanan boşlukları iş yükü olarak aile hekimlerine yıkma  girişimleri, vatandaşın yanlış yada eksik bilgilendirilmesinden kaynaklanan sorunlar, örgütlenme ihtiyacını doğurdu.

Dernekler illerindeki  aksaklıkların raporlanmasını sağlıyorlar, federasyonumuz böylece  sürekli bilgilendiriliyor. Lokal veya bölgesel eğitim faaliyetini  yürütüyorlar, sosyal organizasyonlarda  aile hekimlerinin bir arada olması için  etkinlikler düzenliyorlar.

Her uygulamaya  geçilen ilde  benzer sorunlar yaşanıyor, bir önceki ilden örnekler alınmıyordu. Yasal düzenlemelerde eksiklikler vardı, ulusal ve uluslar arası platformlarda temsil edilme ihtiyaçları vardı, bilimsel çalışmalarla aile hekimlerinin  gelişimine  katkıda bulunma isteği artıyordu ve bunların hepsi bir araya gelince derneklerin beraber çalışma ihtiyacı doğdu.

İllerde birbirinden  bağımsız  kurulan dernekler birlikte hareket için gönüllülük esasıyla kendi ceplerinden para harcayarak Ankara’da toplantılar yaptılar.Bu çalıştay raporları da kurumsal bir kimlik olmamasına rağmen bakanlığın ilgili birimlerine gönderildi. Bu raporlardan birinde de aile hekimliği değerlendirme anketi düzenlendi. 6 ilde toplam 600 aile hekimiyle yapılan anketin istatistiki sonuçları rapora eklendi ve aile hekimlerinin tek elemanla çalışmanın güç olduğu ve ikinci eleman gerektirdiği , iş yükü altında uygulamanın   her geçen gün biraz daha zarar göreceği gibi somut sonuçları bakanlığa ilettik.  Ama yetmedi. Tek vücut, tek ses bir yapılanma ihtiyacı  doğdu  VE AHEF  doğdu.

 8 İl derneği kurucu dernek olarak federasyonun kuruluş bildirimini imzaladı.  8 ille başladığımız çalışmaya şu an 22 ille devam ediyoruz. Bu yılın sonunda 81 ille beraber federasyonun gücünü tüm paydaşlara gösterebilmek amacımızdır."

 AHEF Başkanı Dr.  Hamza Gemici de İstanbul’da panel düzenlemelerinin amacına değinerek şöyle dedi.

“Aile hekimliği tek bir kurumun yürüttüğü ya da yürütebileceği bir proje değildir. Birçok paydaşı var; SGK, Maliye bakanlığı, sivil toplum örgütleri , vatandaşlar. Herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Bu süreçte  yaşanılan deney ve tecrübeler İstanbul’daki  meslekdaşlarımızla paylaşmak için böyle bir paneli düzenledik.Sorunlar hala var. Mevcut yapımızla bu işi çözecek olan biz hekimleriz. Güç birliği ile yaşanacak problemlerin  tesbiti, çözüm önerileri ile bu  ülkede çok daha iyi bir sağlıklı sistemini hep birlikte inşa edeceğiz. İstanbul bir metropolitan, sosyo ekonomik seviye, coğrafi konum, nüfus hareketliliği gibi. Aslında İstanbul demek Türkiye demek, Türkiye’nin büyük bir projeksiyonu İstanbul.

 Bu iş yapılacaksa İstanbul’dan başlanmalı, bu işin son noktası da İstanbul  olmalı.  İstanbul  bizim ve Türkiye çok önemli. Yaşanacak problem  ve  çözüm  örneklerinin Türkiye ölçeğinde çok büyük yansıması olacaktır.”

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim