• BIST 100.141
  • Altın 217,689
  • Dolar 5,2802
  • Euro 6,0116
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 12 °C

Aile Hekimlerinin Can Güvenliği Yok

Aile Hekimlerinin Can Güvenliği Yok
AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) tarafından yapılan açıklamada "Mevzuatları uygulayarak kamu görevini yapmaya çalışan, halkın sağlığını korumaya çalışan sağlık personellerine sözel ve fiili saldırıların sayısı gün geçtikçe artıyor" denildi.

"Bizim aynı cümle içerisinde bile duymaktan sıkıldığımız ''Sağlık'' ve ''Şiddet'' kelimeleri ne yazık ki bir kez daha bir araya gelmiştir. Şiddet terörü bu kez Antalya Kemer ilçesindeki Çamyuva Aile Sağlık Merkezi'nde görevi başındaki bir aile hekimi arkadaşımıza musallat olmuştur. Her geçen gün yeni şiddet haberleri gelmekte ve üzülerek takip ettiğimiz üzere yetkililerce buna yönelik yeterli tedbirler alın(a)mamaktadır. 

Can güvenliğimiz olmadan görevimizi yapmakta artık çok zorlanıyoruz. Sağlık çalışanları, evden çıkıp işe giderken: ''Acaba bugün sorun yaşamadan sorun yaşamadan eve dönebilecek miyim? '' diye kaygıyla görev başına giden meslek mensupları haline dönmeye başladı. Bu çok acı bir durumdur. Sağlık vermek için çaba gösteren bir mesleğin mensupları olarak kendi sağlığımızdan şüphe ederek çalışır hale gelmemiz çok dramatiktir. Vicdanımız ve sorumluluklarımız arasında görevimizi yapmaya çalışırken uğradığımız bu şiddet bizi çok yıpratmakta ve görev bilincimize zarar vermektedir. Gayet insani bir isteğimiz var. Görevimizi huzur içerisinde, layıkıyla yerine getirebilmek istiyoruz. 

             Biz sağlık çalışanları olarak bayramı, hafta sonu olmadan, gecesiyle, gündüzüyle ailesinden fedakârlık yaparak büyük özveriyle çalışan dev bir aileyiz. Üzülerek belirtiyoruz ki istatistikler sağlık çalışanlarının diğer meslek gruplarına göre 16 kat fazla şiddete uğradığını gösteriyor. Sağlık sektöründe çalışanların %80'i görev süreleri boyunca sözel ya da fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Bu sayılara bir yenisi eklenmeden, etkin ve caydırıcı bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasını talep ediyoruz. Vatandaşlarla sağlık personelini karşı karşıya getiren uygulamalara son verilmesini bekliyoruz. Bizim yan yana telaffuz ederken bile zorlandığımız bu iki sözcük ne yazık ki ülkemiz de hemen hemen her gün birlikte anılır hale gelmiş bulunmaktadır. Maalesef her saat başı bir sağlık çalışanı şiddete maruz kalmaktadır. 

            Buradan yetkililere sesleniyoruz. Artık bu çığlığa kayıtsız kalmayın. Bu kanayan yaramıza bir an önce müdahale edilmezse telafisi imkânsız sonuçlar kaçınılmaz hal alacaktır. Her geçen gün bir sağlık çalışanı daha mesleğinden ve hayatından uzaklaşıyor. Sayılara bir yenisi eklenmeden acilen etkin ve caydırıcı bir sağlıkta şiddet yasası çıkarılarak haklarımızın ve daha da önemlisi can güvenliğimizin korunmasını istiyoruz. Görevimizi tedirgin olmadan huzur içerisinde yapabilmemiz için, halkımıza daha kaliteli bir hizmet sunabilmemiz için şiddetin önüne geçilmesi gerekmektedir. 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim