• BIST 97.955
  • Altın 219,015
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 8 °C

Aile Hekimliği Uygulamalarının Geliştirilmesi İçin ...

Aile  Hekimliği Uygulamalarının  Geliştirilmesi İçin ...
Dilek Süzen

?..aile hekimliği birey ve ailesi için kesintisiz ve bütüncül bir sağlık hizmeti sunan geniş anlamda biyolojik, klinik bilimler ve davranış bilimlerini entegre eden bir uzmanlık dalı??

Ülkemizde son yıllarda sağlık alanında şahit olduğumuz değişikliklerden en göze çarpanları, toplumun ilk temas noktası olan ve hizmetlerin merkezinde yer alan birinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için 1990?lı yıllarda başlatılan, sonraki dönemlerde yavaşlayan ve 2003 yılından itibaren ivme kazanan çalışmalar sonucu; 9 Aralık 2004 tarih ve 25665 sayılı ?Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun? ve takiben ilgili mevzuat yayımlanmıştır.

İlk olarak Düzce?de 15 Eylül 2005 tarihinde başlayan pilot uygulama hızla ilerleyerek 33 ile ulaşmış olup birkaç yıl içinde tüm ülkeye yayılması hedeflenmektedir.

Esasında aile hekimliği birey ve ailesi için kesintisiz ve bütüncül bir sağlık hizmeti sunan geniş anlamda biyolojik, klinik bilimler ve davranış bilimlerini entegre eden bir uzmanlık dalı olup ülkemizde 1983 yılında Tıpta Uzmanlık Tüzüğü?nde yer almış ve eğitim süresi 3 yıldır.

Pilot uygulama; mevzuatın çıkarılması ve uygulanması aşamalarında disiplin-sistem karışıklığı yaşanması, aile hekimi unvanının uzmanlık dışında kullanılması, geçiş dönemi eğitimleri, uygulamanın hızla yayılması, karmaşık örgütlenme ve bazı belirsizlikler nedeni ile son yıllarda ülkemiz sağlık gündeminin ana konularından olmuştur.

Aile hekimliği pilot uygulamasının değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalar henüz yeterli sayıda ve kapsamda olmamasına karşın; mevcut araştırmalardan, vatandaşların hizmetten memnuniyet oranının yüksek olduğu, hasta kayıtlarının daha düzenli hale geldiği ve çok eleştirilmesine karşın, aşılama oranlarında düşme olmadığı da görülmektedir.

Uygulamanın geliştirilmesi için öneriler:


? Üniversiteler ve meslek örgütlerinin bu çalışmaların her aşamasına dahil olmaları sağlanmalıdır.
? Uygulamada aile hekimliği disiplininin temel ilkelerinden ödün verilmemelidir.
? Eğitimler bilimsel gerçeklere uygun olarak planlanmalı, eğitimde ve uygulamada kaliteye önem verilmelidir.
? Pilot uygulamalara ait sağlık verileri açıklanmalı ve uygulama yapılacak ön yargısız bilimsel çalışmaların ışığında sorunlar çözülerek yayılmalıdır.
? Ekip çalışmasına önem verilmeli, isimlendirmelerdeki hatalar düzetilmelidir .
? Toplumun konu ile ilgili bilgilendirilmesine önem verilmelidir .
? Toplum Sağlığı Merkezleri desteklenmelidir.
? Gerek Aile Sağlığı Merkezleri gerekse Toplum Sağlığı Merkezleri?nin denetleme sistemi geliştirilmelidir.
? Esas hedef; aile hekimliği uzmanlığının desteklenmesi ve gelecekte birinci basamak sağlık hizmetlerinin tümüyle aile hekimliği uzmanları tarafından verilmesi olmalıdır.

Yazan:
Prof.Dr.ilhami ÜNLÜOĞLU
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim