• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 12 °C

“Aile Hekimliği Uygulaması , İSTANBUL'A Ağır Bedeller ÖDETECEK!”

“Aile Hekimliği  Uygulaması , İSTANBUL'A  Ağır  Bedeller ÖDETECEK!”
İstanbul Tabip Odası(İTO) Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, “Parçalanmış ve ticarileştirilmiş birinci basamağın sağlık alanındaki bedeli İstanbul’da ağır olacaktır” dedi.

İstanbul’da  1 Kasım tarihinde uygulanmaya başlanacak  Aile Hekimliği  konusundaki görüşlerini açıklamak isteyen İstanbul Tabip Odası Yönetim kurulu, bugün basın toplantısı düzenledi. Prof. Dr. Taner Gören, Dr. Süheyla Ağkoç, Dr. Fethi Bozçalı ve Dr. Mustafa Sülkü’nün katıldığı toplantıda İstanbul’un Aile Hekimliği sistemine hazır olmadığı savunuldu. Basın toplantısında özetle şunlar söylenildi:

 “İstanbul’daki sağlık ocağı sayısının 560 civarında olduğu, Aile Hekimliği Uygulaması ile Aile Sağlığı Merkezi sayısının 900 civarında olacağı bildirilmektedir. Gerek nüfus özellikleri gerekse yıllardır yeterli sayıda ve donanımda sağlık ocağı yapılanmasının gerçekleştirilmemiş olması, ‘Aile Hekimliği'ne dönüşümde’ bambaşka sorunları ortaya çıkaracaktır.

Hazırlıksız ve seçim yatırımı imajı veren bu girişimin birinci basamak sağlık alanındaki bedeli, İstanbul’da ağır olacaktır. 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası uygulaması ile getirilen prim ödeme zorunluluğu tam olarak uygulanmaya koyulmamışken bile, Sağlık Uygulama Tebliği ile dayatılan katkı ve katılım payları her geçen gün sağlığa erişimi güçleştirmektedir.

 Prim ödeme zorunluluğu, sevk zinciri uygulaması, artan katılım ve katkı payları; yıllardır halkın yanı başında olan Sağlık Ocakları yerine açılan Aile Sağlığı Merkezleri’nin kapısından girmeyi güçleştirecektir. Yurdun her köşesinden göç alan İstanbul’da, kayıt altında olmayan nüfusun bu sistemin neresinden sağlık hizmeti alacağı belli değildir. Bu durum sağlıkta eşitsizlikleri artıracaktır. Bütün bunlar 2003 yılından beri uygulamaya koyulan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın 1. Basamak Sağlık Hizmetleri’ne yansıyan  plansız, programsız  politikalarının sonucudur. Parçalanmış ve ticarileştirilmiş birinci basamağın sağlık alanındaki bedeli İstanbul’da ağır olacaktır. 

Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar yapılan uygulamaların toplum sağlığına olumlu ve olumsuz etkilerini kamuoyu ile paylaşmamıştır. 1 Temmuz–1 Eylül 2009 tarihleri arasında aile hekimliği pilot uygulaması yapılan 33 ilde, 18–35 yaş arası kadınlara kızamıkçık aşısı yapılmıştır.  Bu uygulamanın neden sadece aile hekimliği pilot illerindemiadı çok kısa zamanda dolacak aşılarla yapıldığı ve aşı yapılan kadınlardan gebe olanların kürtaj yaptırmak zorunda kaldıkları kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

İstanbul Tabip Odası olarak Sağlık Bakanlığı'nı bir an önce bu inattan vazgeçmeye, sağlık hizmetlerini herkes için eşit, ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir sunma gayreti göstermeye davet ediyoruz.

İstanbul Tabip Odası, iş güvencesi olmayan ve sözleşmeli çalışma sistemini getiren aile hekimliğine geçiş sürecinde hekimlere güven vermek, özlük haklarına sahip çıkmak, toplumun ise yaratılan imaj dışındaki endişelerini giderecek bilimsel ve doğru bilgileri aktarmak konusunda bilimsel ve güvenilir bilgileri-verileri paylaşmak üzere tüm toplumun güven duyacağı bir ‘AİLE HEKİMLİĞİ İZLEME KURULU’ oluşturma kararı almıştır.

Kurul,  sürece ilişkin izlem ve değerlendirmelerde bulunacak, Aile Hekimliği’ni bilimsel yönleriyle inceleyecek ve gerekli gördüğü durumlarda uyarılarını kamuoyu ile paylaşacaktır. ”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim