• BIST 104.862
  • Altın 229,933
  • Dolar 5,4748
  • Euro 6,2123
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 10 °C

Akademik Geriatri 2010 Kongresi’nin ARDINDAN…

Akademik  Geriatri 2010 Kongresi’nin ARDINDAN…
Akademik Geriatri Derneği tarafından düzenlenen "Akademik Geriatri 2010" Kongresi 26 – 30 Mayıs 2010 tarihlerinde Kıbrıs Kaya Artemis Otel’e gerçekleşti. Yaşlılığın ve yaşlılık hastalıklarının ele alındığı kongreye bine yakın katılım oldu.
 2009 yılında 753 katılımcı ile gerçekleştirilmiş olan kongre 2010 yılında Hacettepe, Cerrahpaşa, İbni Sina, Ege, İstanbul, Gazi, Akdeniz, Gaziantep Tıp  Fakültelerinin iç hastalıkları anabilim dalı, geriatri bilim dallarının öğretim üyeleri  bilimsel sekreterya ve düzenleme kurulunda yeraldı.
 Kongre; Aile Hekimleri Federasyonu, Aile Hekimleri İl Dernekleri, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, Geriatrik Psikiyatri Derneği ve Alzheimer Vakfı, Alzheimer Derneği, Kontinans Derneği, Özel Huzurevleri Derneği, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Metabolik Sendrom Derneği, TC Sağlık Bakanlığı Yaşlı Sağlığı Şubesi, Pratisyen Hekimleri Derneğinin katkılarıyla  gerçekleşti.
Bu yılki kongrede;  26 Mayıs tarihinde Aile Hekimlerinin başkanlığında “ Birinci Basamak Geriatri Kursu”, “Geriatri Hemşireliği Kursu”, “Tip 2 Diyabet Tedavisinde İnsülin, Vakalarla Pratik Uygulamalar Kursu” ve “Nutrisyon Kursu” düzenlendi.
European Union Geriatric Medicine Society’ye Türkiye adına EUGMS Gözlemci Derneği olarak kabul edilmiş olan Akademik Geriatri Derneği tarafından düzenlenen Akademik Geriatri 2010 Kongresi European Union Geriatric Medicine Society (Avrupa Geriatri Derneği) tarafından desteklendi.
 2010 Kongresine EUGMS Derneği’nden konuşmacılar, dernek başkanı, akademik direktörü, EAMA Başkanı ve İAGG Başkanı konuşmacı olarak katıldı.   Birçok firmanın aktif katılımı ile gerçekleştirilen  “Akademik Geriatri Kongresi 2010 Kongresi”de paneller 3 ayrı salonda  gerçekleşti. 31 Konferans/Panel Sayısı, 3 Uydu Sempozyum yapıldı.           
 Toplantı,  Türk Tabipler Birliği (TTB) “Sürekli Tıp Eğitimi (STE)” kredilendirme kurulu tarafından kredilendirildi.
Kongre sonunda  düzenlenen basın toplantısında yaşlılarda çok görülen hastalıklar ve tedavilerinden bahsedildi.
Basın Toplantısına şu kişiler katıldı:
 Prof. Dr. Servet Arıoğul Akademik Geriatri Derneği Başkanı, Hacettepe Üniversitesi    İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Geriatri Ünitesi Başkanı ve Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı,
Prof. Dr. Mehmet Akif Karan: İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Geriatri BD
 Doç. Dr.Mustafa Cankurtaran: Hacettepe İç Hastalıkları ABD Geriatri Ünitesi
 Doç. Dr.Teslime Atlı: Ankara Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı  
 
Prof. Dr. Servet Arıoğul:
“Dünya nüfusunun hızla yaşlanması ve yaşlı popülasyonun kendine özgü hastalıklarının ve tedavilerinin olduğunun ortaya çıkması ile, 65 yaş ve üzeri insanların genel sağlık sorunları, hastalıkları ve bu yaşlara özgü geriatrik sendromlar ile ilgilenen Geriatri Üniteleri, iç hastalıkları anabilim dallarının bünyesinde kurulmaya başlandı. Ülkemizde 65 yaş ve üzeri nufus , 2009 nufus sayımı verilerine gore % 7 bulundu. Geriatri yaşlıların tıbbi sorunları yanında sosyal ve psikolojik sorunları ile de ilgilenmektedir. Ülkemizdeki yaşlılarda en sık görülen sağlık sorunları şunlardır: Hipertansiyon, şeker hastalığı, osteoporoz, kolesterol yüksekliği, Alzheimer Hastalığı(bunama), depresyon, inme, kalp damar hastalıkları, idrar kaçırma, beslenme bozulukları ve bası yaralarıdır.
 Doç. Dr. Mustafa Cankurtaran:
Alzheimer hastalığı  yaşlılarda bunama(demans)ın en sık nedenidir. 65 yaş üzerinde yaklaşık her 10 yaşlıdan birinde görülür. Çoğunlukla genetik geçişli olması nedeniyle aile bireylerinde Alzheimer hastalığı olanlarda görülme riski daha yüksektir. Alzheimer hastalığı eşya kaybetme, aynı soruları tekrar tekrar sorma, isimleri hatırlayamama gibi basit unutkanlıklarla başlayan ilerleyici bir hastalıktır.
İleri dönemlerde davranış bozuklukları, kişilik değişiklikleri, hayal görme, aşırı şüphecilik, gece-gündüz ayırımının kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 Son evrede hasta yemek, giyinme, banyo, tuvalet gibi öz bakım işlemlerinde de yardıma muhtaç hale gelir.
 Bu nedenle Alzheimer hastalığı kişinin değil ailenin bir hastalığıdır.Aile bireyleri bu hastalık hakkında bilgilendirilmeli ve tedavii sürecine aktif olarak katılmaları teşvik edilmelidir.
Yaşlılarda hipertansiyon, şeker hastalığı, osteoporoz, kolesterol yüksekliği gibi tıbbi sorunların yanında psikolojik sorunlarda sıklıkla görülmektedir. Ülkemizde depresyon yaklaşık 5 yaşlıdan birinde görülür.Yaşlıda deprasyon çoğunlukla unutkanlık, dikkat ve ilgi kaybı bedensel şikayetler ve bunlarla aşırı uğraşı ajitasyon, irritabilite ile kendini gösterebilir. Depresyon da diyabet, hipertansiyon gibi vucutta oluşan bazı eksikliklerden kaynaklanır.
 Doç. Dr. Teslime Atlı:
Yaşlanma doğumla başlayan ve tüm yaşam boyunca devam eden doğal bir süreçtir. Yaşlanmanın ilk hangi organdan başladığını söylemek mümkün değildir. Ancak günümüzde bir organ olarak kabul edilen dammar duvarlarının içini bir halı gibi döşeyen ENDOTEL dolayısıyla arterler yaşlanmanın ilk ortaya çıktığı yer olarak kabul edilir. Damar yaşlanması aynı zamanda organ yaşlanma hızını etkiler.Bunama, idrar kaçırma, hipertasiyon, diyabet, kalp hastalıkları yaşlılarda sık görülse de hiçbir zaman normal yaşlanmanın bir parçası değildir. Yaşlanma hızını belirleyen en önemli faktör genetiktir. Yaşam boyunca geçirilen hastalıklar, kazalar, toksik madde maruziyeti, hava kirliliği, sigara, alkol, madde-ilaç kullanımı, beslenme bozuklukları, psikolojik ve sosyal stresler yaşlanma hızını artırır.
Doç. Dr. Meltem Halil:
Malnutrisyon, yaşlılarda yaygın ve yol açtığı  komplikasyonlar nedeniyle önemli bir sorundur. Malnutrisyon tanım olarak beslenme bozukluğu demektir. Her yaşlı hastada kapsamlı, geriatrik değerlendirmenin bir sonucu olarak mutlaka beslenme durumu değerlendirilmelidir. Beslenme destek tedavisi çeşitli yollarla uygulanabilir. Bselenme destek tedavisi ile klinik sonlanımlar olumlu yönde etkilenir. Beslenme destek tedavisi hastanın tedavisinin tamamlayıcı bir parçası olarak her zaman akılda tutulmaldır.
 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim