• BIST 97.956
  • Altın 235,308
  • Dolar 5,4900
  • Euro 6,1994
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 20 °C

Akdağ: Özel Muayenehane Sayısı 20 Bin

Akdağ: Özel Muayenehane Sayısı 20 Bin
Dilek Süzen

Muayenehanelerde hemşire çalıştırma zorunluluğu olmadığını belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ?Muayenehaneler tabipler ve diş tabiplerinin 1219 sayılı Kanun kapsamında tek başına açtığı işyeridir.Muayenehanelerde hemşire çalıştırma zorunluluğu yoktur ve birçok muayenehanede sadece sekreter çalışmaktadır. Asistanların ve diş teknisyenlerinin ise muayenehanelerde çalışmaları yasaktır. İllerimizde bulunan tabip ve diş tabibi muayenehane sayısı söylenildiği gibi 40 bin civarında değil yaklaşık 20 bin civarındadır? dedi.

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut?un Sağlıkta Dönüşüm Programına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtlayan Akdağ, Tam Gün Yasası ile hekimlerin tam zamanlı olarak ya kamuda ya da özelde çalışabileceğini söyledi. Akdağ, tam zamanlı çalışmayı teşvik eden düzenlemelerle uzman hekimlerde %11 civarında olan tam gün çalışma oranının %70'lere kadar çıktığını ifade etti.

Önergede, fiziksel şartları sağlayamayarak kapanmak zorunda kalacak tıp merkezlerinin de işsizliğe sebep olacağı öne sürüldü.
Bakan Akdağ, Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik? in 15 Şubat 2008 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı. Söz konusu Yönetmelik? te tıp merkezinin kimler tarafından, nerelerde, hangi binalarda kurulacağı, merkezin çalışma şeklinin nasıl olacağı ve denetim esaslarının neler olacağının belirlendiği anlatıldı.

Akdağ, şöyle devam etti:
?Yeni Yönetmelik? in yürürlüğe girmesi ile tıp merkezlerinin, binanın tıp merkezi veya sağlık tesisi olarak kullanılacağına dair yapı kullanım izin belgesi bulunan, depreme dayanıklılığı belgelenen ve ilgili mevzuata göre otoparkı olan binalarda Bakanlığın planlamasına tabi olan yerlerde açılmasına müsaade edilecektir. Daha önce hizmet veren tıp merkezlerinin ise aynı ilçe sınırları içerisinde yeni yönetmelikteki bina şartlarına uygun binalara taşınmasına müsaade edilmektedir. Mevcut kuruluşlar için yeterli süre tanınmış olup yönetmelik?e istinaden hazırlanan ikincil mevzuatın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıllık süre içerisinde Yönetmelik?e uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Böylece halkımızın sağlık hizmetini daha kaliteli yerlerde alabilmesi sağlanacaktır.? Hürriyet


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim