• BIST 103.310
  • Altın 228,812
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

Akdağ: Tam Gün 500 Milyon TL Mali Yük Getirecek

Akdağ: Tam Gün 500 Milyon TL Mali Yük Getirecek
Dilek Süzen

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tam Gün Yasa Tasarısı?nın bu dönem yasalaşmasını arzu ettiklerini belirterek, ?Sıra alabilirsek Genel Kurul?da görüşülür. Sıraya giremezse önümüzdeki döneme kalabilir.Bu Tasarı Bakanlığa yaklaşık 500 milyon TL mali yük getirecek? dedi.

Akdağ, TBMM kulisinde tasarıyla ilgili olarak şunları söyledi:
?Üniversite hastanesinde öğlen saat 12.00 oldu mu muayenehaneye gideceksiniz veya öğleden sonra özel muayene ve ameliyata başlayacaksınız. Para verenlere bu hizmeti vereceksiniz. Buna ?paralı muayenenin üniversiteye taşınması? diyorum. Bu eğitimi bozmayacak, ama sabah 8?den akşam 5?e kadar orada hizmet verdiğin zaman eğitim bozulacak öyle mi?

Yasaya muhalefet, kadın doğum derneği ve üniversitelerde muayenehanesi olan birtakım hocaların öncülüğünde yürütülüyor. Bir muayenehanem varsa, orada çok daha büyük paralar kazanıyorsam tabii ki bu kanuna karşı çıkarım. Bunu saygıyla karşılıyorum. Ama ben halkın ve hekimin ihtiyaçlarını birlikte düşünmek zorundayım.

7 sene önce 100 ameliyattan 90?ı için bıçak parası veriliyorsa, bugün 100 ameliyattan 20?si için bıçak parası veriliyor. Şimdi biz bu 20?sini de ortadan kaldırmak için Tam Gün Yasası?na geçeceğiz. O zaman 5?e, 3?e düşer. Sıfır olur mu? Bir gün sıfır da olabilir.

Üniversite, devlet hastanesine veya sosyal güvenlikten hizmet alan özel hastaneye gittiniz. Size dediler ki, ?Ameliyatı 3 ay sonra yapabiliriz?. Nasıl olacak? Muayenehaneye gittiniz, orada sizden parayı aldılar, ameliyatı yaptılar. Şimdi bu kayıt dışı değil mi? Muayenehanecilik sisteminin kendisinin böyle sakat tarafı var. Hem muayenehane hem devlet hastanesi olmaz.

Muayenehanesi olup da kamuda çalışan 6 bin doktor var. 1200 kişi de üniversitelerde çalışıyor. Demek ki 7 binin üzerinde, muayenehanesinde iki kişi çalıştıran var, bir kişi çalıştıran var. Bu muayenehanelerin hepsi kapanmaz. Varsayalım ki yarısı, 4 bini kamuya döndü. 4 bin muayenehane kapandı demektir. Buralarda çalışan sayısı belli. İşini kaybeden 5-8 bin kişi olur, ama 10 binin üzerinde olmaz. 72 milyon insan daha rahat hizmet alsın diye mücadele verirken, bunlar tartışılmasın.

Yasa nedeniyle üniversitelere 400 milyon TL aktarmak durumunda kalacağız. Kamu kesiminde bu yasadan dolayı yüzde 10?luk bir artış olacak. Bu da yaklaşık 100 milyon TL yapar. Yani 500 milyon TL?lik mali yük oluşturacak. Sosyal güvenliğin sağlığa ödediği para 35 milyarı buluyor. Vatandaşın cebinden para çıkmadan bu işi halledeceğiz. Ek ödenek talep etmeden kendi sağlık bütçemizden hallederiz.? Milliyet


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim