• BIST 104.595
  • Altın 229,784
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 2 °C
  • İzmir : 8 °C

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD
1975 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları uzmanı olan Prof.Dr.Gülşen YAKUPOĞLU Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Nefroloji bölümünde Hemodiyaliz Ünitesinin kurulması ve daha sonra ilk renal transplantasyonların yapılmasında akt


1980 yılında İç Hastalıkları doçenti oldu. Kendi isteği ile Temmuz 1980 yılında Ankara Üniversitesi ‘ne bağlı Antalya Tıp Fakültesine naklen gitti.Buraya İç Hastalıkları Bölümünü kurmak üzere İç Hastalıkları ABD başkanı olarak atandı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları içinde yedi bilim dalının ve hemodiyalizin kurulması ve renal transplantasyonun başlamasında aktif görev aldı. 1987 de profesör oldu. İki dönem(1998-2002)Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Eğitim,Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü olarak görev yaptı. Halen Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve Nefroloji Bilim Dalı Başkanlığını yürüten Prof.Dr.Gülşen YAKUPOĞLU , SAĞLIĞINSESİ ' nin sorularını yanıtladı:

Anabilim Dalınızın bünyesindeki bilim dallarının kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
Nefroloji BD benim başkanlığımda Prof Dr Gültekin Süleymanlar ve Prof Dr Fevzi Ersoy, Endokrinoloji ve metabolizma BD Prof. Dr. Ümit Karayalçın, Hematoloji BD Prof Dr Levent Ündar, Gastroenteroloji BD Prof Dr Fahri Işıtan, Romatoloji BD ve Klinik İmmünoloji BD Prof Dr Ender Terzioğlu, İç Hastalıkları BD Doç Dr Erkan Çoban, ve Onkoloji BD Prof Dr Burhan Savaş tarafından kuruldu.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor? 
13 profesör, 7 doçent, 2 yrd doç.

Hemşire, yardımcı personel sayısı yeterli mi? Ne kadar kişiye daha gereksiniminiz var? Bu açığı nasıl kapatıyorsunuz? Hizmette bir aksama oluyor mu?
Hemşire ve yardımcı personel sayısı yetersiz,bu konu hizmette zaman zaman aksamalara yol açıyor.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayısınız nedir? Yıllara göre azalıyor mu artıyor mu, neden? Mevsimsel değişiklikler yaşanıyor mu, neden? Türkiye’de ender yapılıyor diyebileceğiniz ama sizin anabilim dalı öğretim üyeleri tarafından yapılan ameliyatlar var mı, neler, özellikleri neler?
Yıllık poliklinik sayımız 100.000 civarındadır ,yıllara göre artmaktadır. Anabilim Dalı’mız bilim dallarında Türkiye’de yapılan tüm tetkik ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ayrıca Kemik iliği nakil ünitesi ve başarılı bir böbrek nakli ünitemiz bulunmaktadır.

Yatak sayınız nedir, yeterli mi, ne olmalı, Açığı kapatmak için nasıl bir uygulama yapıyorsunuz? Yıllık doluluk oranınız ortalama nedir? Yıllara ve mevsimlere göre değişiyor mu, neden?
Yatak sayımız çok az, 64 ve doluluk oranımız yüzde110, aylara göre pek değişiklik olmuyor.

Anabilim Dalınızın yıllık bilimsel yayın sayısı ortalama ne kadar? Yıllara göre azalıyor mu, artıyor mu, hedefiniz nedir? 
Yıllık bir sayı veremeyeceğim, yurt içi ve yurt dışı yayınlar ve bildiriler yapılmaktadır. Hedefimiz artan sayıda SSCI ve SCI de yer alabilecek yayınlardır. 

Kongre, sempozyum düzenliyor musunuz? Adı ne, ne zamanlar oluyor, katılım sayısı ortalama ne kadarı bulunuyor?.Siz, diğer öğretim üyesi ve asistanlar düzenlenen yurt içi ve dışı kongrelere katılabiliyor musunuz?
Her yıl kongre ve sempozyumlar düzenliyoruz. Kongre: Akdeniz İç Hastalıkları günleri, katılım sayısı yaklaşık 300 dür. Ayrıca her bilim dalımızın bölgede düzenlediği sempozyum,panel gibi toplantılarımız var 1-2 ay ara ile gerçekleşiyor. Evet gerek yurtdışı gerekse yurtiçi birçok toplantıya bildirilerle katılıyoruz. Tüm kongrelere bildiri ile katılmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. 

Burada En büyük zorluk sizce nedir? Bu zorluk sizce nasıl aşılır? Bazı alanlarda kongre enflasyonu yaşandığı görüşüne katılıyor musunuz? Bu enflasyonun sizce nedeni nedir?
Kongre enflasyonunun nedenleri olarak; biraz ticari nedenler birazda öğretim üyelerinin kendilerini daha çok gösterme ,ön plana çıkarma isteği olduğu şeklinde düşünüyorum. 

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklenti ve önerileriniz nedir?
Beklentilerim; çok kitap okumaları(medikal ve paramedikal) ve hasta-hekim ilişkilerine çok özen göstermeleridir. 

Anabilim Dalınızın tıbbi araç- gereç durumu nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu? İhtiyaç duyduğunuz tıbbi araç- gereçler var mı, neler, bunların maliyeti nedir, nasıl almayı düşünüyorsunuz? 
Tıbbi araç-gereç gereksinimlerimiz gerek fakültemiz gerekse derneklerimiz tarafından karşılanmaktadır.

"GENÇ HEKİMLER KAYGILI"

Tıp mesleğinin geçmişten günümüze durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, cazibe devam ediyor mu, azalıyor mu neden? Sizce öğrenciler, asistanlar geleceklerinden umutlu mu, kaygılı mı? Neden? Sizce çözüm nedir? Tıp Fakültelerindeki eğitim yeterli mi, neler yapılmalı?
Ne yazık ki Tıp mesleğinin cazibesi giderek azalmaktadır. Genç hekimler önünü görememekte , dolayısıyla kaygılıdırlar. Nedeni değişen hükümetlerin değişen stratejileridir, Türkiye’ de hekimler için belli bir standart oturtulamamıştır. Batı ülkelerinde yeni mezun olan bir hekimin gelecek yıllarında ne gibi yollar izleyebileceği belli iken ülkemizde bu böyle değildir.

Genç hekim zaten uzun bir eğitim döneminden sonra uzmanlık ,mecburi hizmet, askerlik derken aile kurma, yaşamını belli standartlara oturtma gibi insanca isteklerine ulaşmakta zorlanmaktadır.Giderek artan ve seçim yatırımı için kurulan tıp fakültelerinde eğitimin yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir.

Ekonomik güçlükler hekimin yaşamını, başarısını sizce etkiler mi, nasıl? Hekim nasıl bir ortamda, hangi şartlarda çalışırsa sizce, mutlu, gelecek kaygısı taşımadan, başarılı ve üretken olur?
Ekonomik güçlükler içindeki bir hekimden elbette hiçbir konuda verim beklenemez.

Döner sermayeden anabilim dalınıza ayrılan pay ne kadar, bu oran, miktar sizce yeterli mi? Ne olmalı? Motivasyonda bu payın yeterli olduğuna inanıyor musunuz?
Döner sermayeden yüzde 200 pay ayrılmakta, vergi kesintileri ile bu oldukça azalmaktadır. Her meslekte olduğu gibi ayrılan maddi payın motivasyonda önemli rolü olduğuna inanıyorum. 

Türk tıbbının ve Tıp Fakültelerinin, hekimliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Türk Tıbbı’nın özellikle Tıp Fakülteleri’nin geleceğini hiç iyi görmüyorum.

Uzmanlık dalınızın geleceğiniz nasıl görüyorsunuz, ilgi devam ediyor mu edecek mi? Neden?
Anabilim Dalı’mızın geleceğini 7 bilim dalımızla,üst düzey çalışmalarımızın başlaması ve gelişmesi ile birçok kuruma göre daha iyi görüyorum. Ancak genel olarak uzmanlık dalımızın geleceğini çok parlak görmüyorum.

Sizce iyi bir hekim hangi özellikleri taşımalı?
İyi hekim kanımca; tıbbi bilgi yanı sıra insanı bireysel özellikleri ile iyi tanıyan, insan ilişkilerini , iletişimi iyi bilen tıbbın sanat kısmını iyi uygulayan hekimdir.

Rotasyon ve eğitim programınız nasıl? Ders müfredatı sizce yeterli mi, eksiklik var mı nedir? Sizce hangi konuların de ders olarak tıp fakültelerinde okutulması gerekir neden? 
Rotasyon ve eğitim planımız oldukça yeterlidir. İnsan ilişkileri ,iletişim, özellikle hasta hekim ilişkileri ders olarak okutulmalıdır. 

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Teşekkürler.

Zaman ayırdığınız için biz teşekkür ederiz.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim