• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

Alerjik Nezleye Dikkat!

Özgür Yiğit


Alerjik nezle belli bir alerjene karşı duyarlı olan kişilerde görülür. Alerjiye neden olan maddeler; bitki polenleri, toz parçacıkları, mantarlar, besinler, kauçuk türü maddeler, arı zehiri, ilaçlar ve metaldir.
Alerjisi olan kişilerde birden fazla şeye karşı alerji gelişimi görülür. Ayrıca bazı insanlar çevrelerindeki kimyasallara karşı alerji benzeri reaksiyon gösterirler.
Bu kimyasallar boya, halı, plastik, parfüm, sigara dumanıdır. Hastaların şikayetleri tipik alerjik olsa da aslında gerçek bir alerji değildir.

İki çeşit alerji görülür: Yıl boyu şikayetlere neden olacak şekilde ya da belli mevsimlerde görülecek şekillerde?

Mevsimsel alerjik şikayetler ev dışındaki hava alerjilerine karşı gelişir. Bunlar daha çok ağaç, çimen ve yabani ot polenleri ve değişik mantarlardır.
Polenler açık havada yaygın olarak bulunurlar. Ve geniş alana yayıldıklarından çok sık görülen alerjenlerden biridir.
Çiçekli bitkilerin polenleri böcekleri ile taşındığı için ALERJİK değildir. Ama çiçeklerin bitki polenleri rüzgar ile taşınır ve burun teması daha kolaydır Ot polenleri de ağaç polenlerine göre daha geniş alana yayılırlar.

Ayrıca her polen alerjiye neden olmaz. Çok sık görülen çam ağacının çok fazla polen üretmesine rağmen alerji çok az sayıda hastada görülür. Çünkü bu polenler çok ağır olduklarından taşınmadan ağaç diplerine düşerler. Polenler sıcak, kuru rüzgarlı havalarda ve sabah erken saatlerde en yüksek seviyede bulunurlar. Soğuk ve nemli havada en düşük seviyededir.

Bitki polenleri farklı zamanlarda ve mevsimlerde havaya salınırlar ve bu yüzden her polen farklı zamanlarda alerji oluşturur.

MEVSİME GÖRE ALERJİ

Çimen polenleri ilkbahar sonunda başlar ve yaz boyunca devam eder. Ot polenleri ile son baharda yoğundur. Çimen poleni dünyada en sık görülen alerji nedenidir. Nedeni, Çimen polenlerinin rüzgar ile çok geniş alana kolaylıkla yayılabilmesidir. Tipik olarak ilkbahar sonunda başlar. Ve yaz boyu devam eder.

Mantarlarda mevsimsel alerjinin nedeni olup sonbahara kadar gömrülür. Ve en sık Temmuz- Ağustos'ta olur. Polenlerin bazıları da soğukta alerjik olur. Dışarıda bitkilerin üzerinde ev içinde de bodrum tuvalet banyo, ev bitkileri klima, çöp kutuları yatak takımlarında görülür. Bu hastalarda örneğin banyo sorması hapşırık nöbetleri görülür.

Ev tozları yıl boyu görülen alerjinin en sık nedeni olup yatak takımları ,kumaş kaplı mobilya, halı ve yünlü oyuncaklarda bulunurlar.
Sıcak ortamda daha rahat yaşarlar. Ve daha çok cilt döküntülerini yiyerek yaşarlar. İyi havalandırılan evlerde daha az görülürler. Hamam böceği kalıntıları da önemli alerji kaynağıdır.

Alerjinin bir diğer nedeni de hayvan kaynaklı alerjenlerdir. Hayvan tüylerinin yanında salya vucut sıvısı, idrar da alerjiktir. Ev dışında görülen polenlerin kontrolü ev içindeki alerjenlerin kontrolünden zordur. Dolayısıyla olası bitkileri çevreden uzaklaştırmak, polenlerin yoğun olduğu sabah saatlerinde Nemli havalarda pencere açmamak şikayetleri azaltacaktır.

Hastalar daha çok burun tıkanıklığı ,hapşırık, ağız ve boğazda kaşıntı, sulu burun akıntısı, geniz akıntısı, kulaklarda kaşıntı, damakta kaşıntı şikayetleriyle başvururlar.

TANISI

Tanıda en önemeli kriter hastanın şikayetleridir. Alerji düşünülen durumlarda tanıyı kesinleştirmek için bazı testlerin yapılması zorunludur.

Bu testler 4 gruba ayrılır.
Serolojik (kan) tetkik, prick-test(derideki spesifik antikorların gösterilmesi) burun sekresyonunun kimyasal analizi ve burun içine alerjen maddelerle yapılan uyarı testi. Alerji tanısı doğrulandıktan sonra uygun tedavi başlatılır.

TEDAVİSİ

Tedavi 4 ayrı başlık altında toplanır.

1. Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi, alerjik nezlenin tevdisi hastanın şikayetlerine, yaşam tarzına göre değişir.
En önemli tedavi ilgili alerjenlerden uzak kalmaktır. Ev içi alerjenlerde evin iyi temizlenmesi, yünlü ve tüylü maddelerden havalandırılması, ve 60 derece üzerinde yıkama gerekir. Ev dışı alerjenlerde özellikle polenlerin sık olduğu sabah saatlerinde evden çıkmamak, ağaç ve çimenlerin olduğu bölgelerden uzak durmak gerekir.

Besin alerjisi daha çok çocuklarda görülür.. Besin alerjisi bebeklerde en sık süte karşıdır. Yetişkinlerde ise yer fıstığı, fındık, yumurtadır. Alerjeni tüketmediği sürece şikayeti olmaz. Alerjide tedavi ilgili alerjenlerden uzaklaşmaktır.

2. İlaç tedavisinde birçok ilaçtan yararlanılır. Bunlar arasında antihistaminikler, dekonjestanlar, kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. Bu ilaçlar tek tek ya da kombine olarak kullanılabilir. İlaç tedavisinin özelliği çok çabuk etki göstermesidir. Burun içersine uygulanarak kullanılan kortizonlu spreylerin yan etkileri son derece azdır. Ancak bu ilaçların etki gösterecek en düşük dozda ve düzenli olarak kullanılması yararlı olur.

3.Hiposensibilizasyon (aşı tedavisi) Çevre kontrolü ve ilaç tedavisine rağmen şikayetlerin 2 yıldan fazla devam etmesi durumunda önerilir. Bu tedavinin özelliği hastaların da temel isteği olan gerçek anlamda iyileşmeyi sunabilmesidir. Bu yöntemle bağışıklık sisteminin tepki mekanizması değiştirilmeye çalışılır. Etki yavaş görülür ve sadece aşıda kullnılan maddelere karşı iyileşme elde edilir.

Uygulama alerjen maddelerin belirli miktarda vücuda verilmesi yapılır. İşlem uzman gözetiminde yapılır. Tedavi 3-5 yıl süreyle uygulanır. İlk 3 yıl içinde yeterli iyileşme görülmezse tedavi sona erdirilir.

4. Cerrahi daha çok aşırı büyümüş burun etlerinin veya poliplerin tedavisine yönelik olarak yapılır.
Bu yöntemler tek tek veya kombine olarak kullanılabilir. En etkili tedavi yöntemi uygulansa bile eğer alerjen maddelere yoğun olarak karşılanıyorsa başatı sansı az olacaktır.

 

Bu yazı toplam 4266 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim