• BIST 104.596
  • Altın 229,684
  • Dolar 5,4660
  • Euro 6,2048
  • İstanbul : 17 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 17 °C

Antibiyotik Direncine DİKKAT!

Antibiyotik Direncine DİKKAT!
Çiftlik hayvanlarında bilinçsiz kullanılan antibiyotiklerin bakterilerde direnç sorunlarına yol açtığı, bu dirençli bakterilerin insanlara gıdalarla bulaştığı, daha sonra kişiden kişiye aktarıldığı açıklandı.

 

Dünya Veteriner Hekimler Günü  nedeniyle AB Veteriner Hekim Platformu tarafından yapılan açıklamada Antibiyotik Direnci’ne dikkat çekildi.

 Açıklamada şöyle denildi:

“Hayvanlarda başlıca bakteriyel infeksiyonlara karşı hayvanı korumak, tedavi etmek veya büyütme faktörü olarak yemden yararlanmayı ve üretimi artırmak amacıyla kullanıldığı belirtilen antibiyotiklerin beşeri hekimlikte de oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.

Halk sağlığı uzmanlarının üzerinde birleştiği konu çiftlik hayvanlarında rastgele ve bilinçsiz kullanılan antibiyotiklerin bakterilerde direnç sorunlarına yol açtığı, bu dirençli bakterilerin insanlara gıdalarla bulaştığı ve daha sonra kişiden kişiye aktarıldığıdır. Ayrıca antibiyotik direnç genlerinin de diğer bakterilere taşınabildiği bilinmektedir. Bu nedenle gıda kaynaklı infeksiyonlara yol açan antiyotik direnci, insanlardaki hastalığın daha ağır ve daha uzun sürmesine, tedavi maliyetinin artmasına ve hatta ölüme neden olabilir. Bu durum çocuklar için daha tehlikelidir.

Aslında tablo daha vahimdir. Çünkü insanlarda karşılaşılan hastalıkların %60’ı ve günümüzde dünyada yeni gelişen hastalıkların %75’inin hayvanlardan insanlara geçen zoonoz karakterde hastalıklar olduğu bilinmektedir. Bu hastalıklara neden olan bakterilerin antibiyotiğe dirençli olduğu düşünüldüğünde küresel salgınlara neden olmayacağını ise kimse iddia edemez.

Yukarıda belirtilen tablo dikkate alındığında antibiyotik kullanma sorumluluğu bile veteriner hekimlerin önemini ortaya koymaya yeterlidir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı artık bütün dünyada kabul gören tek sağlık tek tıp prensibini benimsemeli ve kendini çağın gereklerine göre geliştirmelidir. Yeni kurulan Halk Sağlığı Kurumunda veteriner hekimlere kadro bile vermeyen Sağlık Bakanlığı bu durumu acilen bir kez daha gözden geçirmeli ve bir an önce “korunma tedaviden üstündür” prensibini benimsemelidir.

Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu durumu göz önüne alarak özellikle veteriner ilaçlarının rastgele her yerde satışının önüne geçmeli ve sıkı bir takip ve kontrol sistemini kurmalıdır. Ne yazık ki son çıkarılan mevzuat veteriner ilaçlarının her yerde satışına izin verecek niteliktedir. Halk sağlığını koruyacak nitelikteki mevzuat sadece Sağlık Bakanlığını değil aynı zamanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını da ilgilendirdiğinden bu iki kurumun bir araya gelip ortak hareket etmesi en akılcı yöntem olacaktır. 

Sonuç olarak antibiyotikleri iki ucu keskin bir bıçağa benzetmek mümkündür. Dolayısıyla özellikle antibiyotik direnci sorununun etkili ve en az masrafla önlenebilmesi için belirtilen ilaç çeşitlerinin gıda üreten hayvanlarda bilinçli ve kontrollü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Sorunun yetkili otoriteler, veteriner hekimler, tabipler ve hayvan yetiştiricileri/bakıcıları arasında çözülebileceği göz önüne alınarak, veteriner hekim reçetesi veya önerisi olmadan antibiyotiklerin hayvanlarda kullanılmasının engellenmesi, özellikle hayvan yetiştiricilerinin ilaç kalıntı arınma süresine uymadan gıda üretimi yapmamaları ve yetkili otoritelerin bununla ilgili sürekli eğitim programları düzenlemesi son derece önem taşımaktadır.  

 

 Kısaca sağlıklı insanın sağlıklı gıdaya ulaşması sağlıklı hayvandan geçer. Bunun sigortası ise veteriner hekimlerdir. ”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim