• BIST 104.862
  • Altın 229,998
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 11 °C

Antibiyotik DİRENCİ NEDEN ARTIYOR?

Antibiyotik <I>DİRENCİ NEDEN  ARTIYOR?</I>
Dilek Süzen

GAZETEDS AŞI DOSYASI İÇİN Pnomokok enfeksiyonlarının, aşının kimlere yapılması gerektiğinin, antibiyotik direncinin, bu konuda yapılan laboratuar tetkiklerinin masaya yatırıldığı ve basından sadece SAĞLIĞINSESİ nin izlediği gün boyu süren İstanbul?daki toplantıya, pediatrik ve erişkin enfeksiyoncular, mikrobiyologlar, sosyal pediatristler katıldı. Toplantıda antibiyotik direncinin ülkemizde artış nedenleri üzerinde duruldu.

Mikrobiyologlar kültür testlerin önemine dikkat çekerken enfeksiyon uzmanları bazı laboratuarların otomasyon sistemleri ile verdiği test sonuçlarında yaşanan sorunları dile getirdi. Bazı infeksiyoncular Türkiye?ye özgü pnomokok suşlarını ortaya çıkarmak için bölgesel çapta tapılan çalışmaların devam etmesini isterken bazı enfeksiyoncular bu konuda dünyadaki verilere göre hareket edilmesini savundu.

İşte o toplantıda konuşulandan kesitler:


"ARAŞTIRMALARDA İZOLAT KAYNAKLARI ÖNEMLİ"


Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Başkanı Prof. Dr. Deniz Gür:


"Altın standart olarak kabul edilen kan kültürlerinde bile izolasyon oranlarımız çok düşük. Erişkinlerde yüzde 20-30, çocuklarda yüzde 10?un altına izolasyon oranımız var. Gram boyası altın standart. Ama çalışmalarda izolatların kaynağı da önemli. Birkaç yıl önce penisilin direnci konusunda çalışma yapılıyor, yüzde 20, 3 yıl sonra tekrar yapılıyor, yüzde 30 çıkınca penisilin direnci yükseliyor diyemezsiniz.

O çalışmanın içinde kullanılan izolatların kaynağını değerlendirmeye almanız gerekiyor. Farklı kaynaklardan izole edilen pnömokokları kıyaslayıp direnç artıyor veya azalıyor demek mümkün değil.
Kültürde bakteri elimizde olduğu için klinisyene antibiyotik duyarlılık testi sonucunu da verebiliyoruz.

?OTOMASYON SİSTEMLERİ İLE SONUÇ VERİLİYOR?


Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı. Başkanı Porf. Dr.İftihar Köksal:


"Pnomokok enfeksiyonlarında gram boya altın standart Laboratuarlara kültür yapılıyor ama klinisyen olarak şunu açıklayayım. Bırakın testi birçok laboratuarda otomasyon sistemleri ile sonuç verildiğini görüyoruz. Nerede MİK değerinin kan izolatı ayırımı..

Yani bizim daha çok kat edeceğimiz yolumuz var diye düşünüyorum. Çünkü pnomokoklar gibi nazlı bakterilerin testleri uğraşan kişiler olarak biliyoruz ki klinisyenlere rutin antibiyogramlarla sonuçları verilmemelidir.
Bunlar bizi yanıltıyor tedavimizi yanıltıyor.

Bizi etkileyen diğer faktör de bunu özellikle pediatrik enfeksiyoncular bilir, birçok kez hasta özellikle de menenjitte veya bakteremilerde birinci basamaktaki hekim tarafından antibiyotik verilmiş olarak bize geliyor. Erişkinlerde bunun biz çok sıkıntısını çekiyoruz.

Gram boya gerçekten altın standart. Hele menenjitlerde. Yarım saat içinde tanıyı koy tedaviye başla?Hem laboratuara iletişimde problem var, hem hasta bize gelmeden önce antibiyotik alıyor bunlar tedavide,klinikte ciddi sıkıntı yaratıyor. İnvazif enfeksiyonlarda tanıya gitmek serotipleri belirlemek, bunları nasıl yapacağız, çok özel emek ve çok özel gruplarda belki yapılabilir. Çünkü gerçek veriyi elde etme bakımından ciddi sıkıntılar yaratıyor.

Erişkinlerde Antibiyotik Direnci?


Pnomokoklarda antibiyorik direnci solunum yolu enfeksiyonları, menenjit bakteremi gibi görülüyor. Üst solunum yolunda da orta kulak enfeksiyonunu örnek verebiliriz.

Solunum ve alt solunum yolu patojenleri içinde pnomokoklar ön planda. Pnomokok enfeksiyonlarının tedavisi, penisilin keşfi kadar eski. Pnomokoklarda penisilin direnci var Penisilinde direnç oluşunca bu sefer makrolitleri veriyoruz, farklı dirençler ortaya çıkıyor. Klinisyenleri ilgilendiren direncin getirdikleridir.

Hastada ciddi mortalite ve morbidite artışı oluyor .Penisiline alerjisi olana makrolitleri öneriyoruz bu durumda o makrolitlerde direnç artıyor.

Bunun ekonomik boyutu da var. ABD de her hasta için penisilin direnci var ise maliyet duyarlı olana göre 1600 dolar artıyor. Yani direncin bir de maliyeti var.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda E -testin Türkiye?de daha rutin kullanılması, ile pnomokoklarda tanıyı iyice ve nelerin hata yaptığını öğrendikten sonra yapılan çalışmaların daha kıymetli oluğunu düşünüyorum.

Laboratuardan yine MİK değer bildirilecek inşallah e- testi her laboratuardan gelir ama yorumu biz klinisyenler yapacağız. Yapılan çalışmalara baktığımızda penisiline direncinde artışı var. Çocuk hastalarda direnç oranları erişkinler göre daha yüksek solunum yolu izolatların direnç oranları biraz daha yüksek.

Türkiye geline bakılınca çalışmalara göre, orta direnç ortalama yüzde 30? larda yüksek direnç de yüzde 6-7 civarında?

Serotiplere baktığımızda ise direnç yaş ve konuma göre farklılık gösteriyor. Kısaca penisilin direnci giderek artıyor beraberinde diğer antibiyotikler de direnci getiriyor. Burada bu hastalıklardan korunmak çok önemli."


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim