• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C

“Bakanlık Gerekli Tedbirleri Almalı”

“Bakanlık Gerekli Tedbirleri Almalı”
TTB tarafından yapılan açıklamada Batı Nil Ateşi Hastalığının salgın olduğu ve bakanlığın ciddi önlemler alması gerektiği bildirildi.

 Açıklamada özetle şöyle denildi:

“Sağlık Bakanlığı'nın, tespit edilen vakaların ve ölümlerin sayısının fazla olmamasından hareketle, ülkemizdeki Batı Nil Ateşi hastalığının salgın niteliğinde olmadığı açıklaması bilimsel olarak doğru değildir.

Hastalığın   Türkiye, Yunanistan, Macaristan, Romanya gibi geniş bir coğrafyada eş zamanlı olarak yayılım göstermesi ve hastalığa endemik (yerleşik) olduğu coğrafyanın dışında da rastlanması epidemiyoloji (salgın bilim) açısından bir salgın olduğunu göstermektedir ve ciddi önlem almayı gerektirmektedir.

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte Batı Nil Ateşi hastalığına daha az rastlanacağı beklentisi doğru olmakla birlikte sıcak havanın sürmesi ve sivrisinek varlığı nedeniyle risk halen devam etmektedir

Hastalık ortaya çıktıktan sonra kullanılabilecek bir ilaç olmadığı da göz önünde bulundurulduğunda öncelikli olarak yapılması gereken halka doğru bilgilerin zamanında aktarılarak toplumun Batı Nil Ateşi hastalığı konusunda bilgilendirilmesidir.

Etkenle temasın engellenmesi için bireysel olarak insanların sivrisineklerden korunmalarının önerilmesi doğru ancak yetersizdir. Sivrisinek üreme alanlarına müdahale, sektörlerarası işbirliği sağlanarak, kamu aracılığıyla özenle yürütülmelidir.

Sağlık Bakanlığı, Batı Nil Ateşi hastalığına karşı gerekli önlemleri kurumsal düzeyde ve bölgesel ölçekte de hızla almalı,sürece ilişkin risk analizi, uygulama, izleme ve çözümlemeleri kamuoyu ile paylaşmalı, güvensizlik oluşumuna zemin bırakmamalıdır.”

 Batı Nil Ateşi Hastalığı Nedir?     

Batı Nil ateşi, Batı Nil ateşi virüsünün etken olduğu bir hastalık tablosudur. Virüs, insanları, kuşları, sivrisinekleri ve atları enfekte etme yeteneğine sahiptir ve insanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşır. Olgular genellikle yaz sonunda ve sonbahar başında görülür.

Batı Nil ateşi, Ateş, halsizlik, baş ağrısı, döküntü ve lenfadenopati gibi bulgularla karakterize olup virüs ile temas edenlerin %20'sinde görülmektedir. Kuluçka süresi 2-15 gündür.  Virüs ile karşılaşanların %80'i asemptomatiktir yani bu kişilerde hiçbir yakınmaya rastlanmaz. Batı Nil ensefaliti veya menenjiti olarak adlandırılan ağır klinik tablo ise virüs ile karşılaşan 150 kişiden 1'inde görülür. Bu hastalarda yüksek ateş, başağrısı, ense sertliği, bilinç değişikliği, konvülziyon, paralizi ve koma gibi bulgular görülür. Virüs ile temas eden 5 kişinin  birinde klinik hastalık görülür; %1'inden azında ise merkezi sinir sistemi hastalığına ilişkin bulgular ortaya çıkar.

Ensefalit ile seyreden ağır kinik tablo tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte en sık 50 yaş üzerinde görülmektedir. Hastalığa özgül bir tedavi olmayıp destek tedavi esastır. Hastalığın temel bulaş yolu sivrisineklerdir. Sivrisinekler enfekte kuşlarla temas ederek virüsü alırlar ve insanları sokarken de tükürük bezlerindeki virüsü insanların kanına verirler. Bunun dışında kan transfüzyonu ve organ nakli sırasında bulaşır. İnsandan insana geçmez yani hastalar temas ettikleri diğer kişilere hastalığı bulaştırmazlar. Hastalığı geçiren bir kişi genellikle tekrar hastalanmaz. Risk altında olarak tanımlanacak grup hastalığın saptandığı yerlerdeki herkestir. Batı Nil ateşinden korunmak üzere geliştirilmiş bir aşı yoktur. Bu nedenle hastalıktan korunmanın tek yolu sivrisineklerle temasın engellenmesidir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim