• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İzmir : 20 °C

"Başbakan Verdiği Sözün Arkasında Mı?"

Dilek Süzen

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer?in bir televizyon kanalında yapılan röportajda; ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden alımının düşünülmediğini ifade etmesi, diş hekimleri camiasında hayal kırıklığı yarattı. Türk Diş Hekimleri Birliği(TDB) Genel Başkanı Prof. Dr. Murat Akkaya, ?Başbakanımızın 327 gün önce vermiş olduğu sözün arkasında duracağına dair inancımızı korumak istiyoruz? dedi.

Prof. Dr. Murat Akkaya imzasını taşıyan açıklamada özetle şöyle denildi:

?Defalarca açıkladığımız gibi toplumumuzun ağız ve diş sağlığı sorunları, önemli bir sağlık sorunudur ve yalnız başına kamu sağlık kuruluşları tarafından karşılanması mümkün değildir. Türk Diş Hekimleri Birliği bu süreç içinde diş hekimlerini temsilen, toplum sağlığı yararına bu çalışmalar içinde olmuştur. Bakan değişiminin, devlet politikalarının devamlılığını etkilememesi gerekir.

11 Ekim 2008 tarihinde Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşme sonrası, Başbakan, Sağlık Bakanı ve Çalışma Bakanından konu ile ilgili çalışma yapılmasını istemiş; bu konuda çalışmaya destek olacak bir diş hekimi milletvekili meslektaşımızı da görevlendirmiştir.

Bu yılın Mart ayında, o zaman ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından Ağustos ayında hizmet alımının başlayacağı basına ve kamuoyuna açıklanmış; 20 Mart 2009 tarihinde Türkiye\'nin dört bir yanından gelen Diş Hekimleri Odalarının Başkanlarının katıldığı toplantıda yine o zamanki SGK Başkanı, GSS Genel Müdürü ve Daire Başkanları ile hizmet alımının en geç Eylül ayı başında başlayacağını açıklamış, izleyen süreç içerisinde Birliğimiz ve SGK arasında çeşitli teknik konuları kapsayan bir dizi çalışma gerçekleştirilmiştir.

Bu arada birçok Odamız kendi bölgelerinde, meslektaşlarımızla toplantılar düzenleyerek verilen bu sözler doğrultusunda bilgilendirme çalışmaları yapmışlardır. Bunlara ek olarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili tedavi gereksinimi olan vatandaşlarımız bu açıklamalar doğrultusunda tedavilerini erteleyerek, hizmet alımını beklemişlerdir.

İki kurum arasında iyi bir işbirliği içerisinde yürütülen çalışmalar bitme noktasına geldiğinde yapılan bu açıklama, toplumda büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. ?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim