• BIST 94.971
  • Altın 245,904
  • Dolar 5,9320
  • Euro 6,6166
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İzmir : 22 °C

Basın Danışmanlığı İçin Pazarlık Ettik

Dilek Süzen

1998 yılının sonuydu. Bir dönem İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yapmış olan Türk Böbrek Vakfı Hastanesi?nin Başhekimi Dr. Osman Akalın? la bir toplantıda bir araya geldik Vakfın en büyük gereksiniminin basını iyi tanıyan bir basın danışmanı olduğunu söyledi, böyle bir göreve nasıl bakacağımı sordu. Uzman sağlık habercisinin en iyi yapabileceği işlerden biridir, bir sağlık kuruluşunda basın danışmanlığı.

Bu düşüncemi Osman Hocaya söyledim. Vakfın Başkanı Timur Erk ile daha önceden tanışıyorduk. Bir araya geldik Timur Erk teklifi yaptı ve böyle bir iş için ne kadar para isteyeceğimi söyledi. O sırada işsizlik dönemimdi, böyle büyük bir vakfın ve hastanenin basın danışmanının alacağı paranın çok azını söyledim. İstediğim parayı çok bulduğunu, en son ne isteyeceğimi sordu.

YILLAR SONRA YİNE ARADILAR

İstediğim para asgari ücretin iki katı bile değildi. Deneyimli bir gazeteci için bu paranın çok az olduğunun bildiğini diğer vakıf üyeleriyle görüştükten sonra beni aratıp sonucu bildireceğini söyledi.

Aradan yıllar geçti o sonuç dönüşü olmadı. Ben de bir gazeteye dışardan sağlık haberleri yapmaya başladım.1999 yılı sonunda bir telefon geldi.
?Dilek Süzen,"


?Benim?
"Türk Böbrek Vakfı Hastanesi?nden arıyorum. Basın danışmanlığı için başvurunuz olmuştu."
?Eee?
?Konuyu görüşmek için vakıf başkanımız Timur Erk sizi yarın saat 16.00 da hastanede bekliyor.?
Ya biri benimle dalga geçiyordu ya da bunlarda zaman kavramı yok olmuştu.

Sorularımı peş peşe sıralayıp durumu öğrendim. Bir yıl önce bir basın danışmanı alınmış o ayrılmış, Timur Bey tekrar bu konuda benimle görüşmek istiyormuş. Bir an düşündüm gitmeyeyim yine para pazarlığı olacak diye ama hiç olmazsa o basın danışmanın neden ayrıldığını öğrenirim diye gitmeye karar verdim. Belirtilen saatte oradaydım.

Yönetici katındaki toplantı odasına aldılar beni. Dr. Osman Akalın, Timur Erk, insan kaynakları müdürü olan genç bir kız ve yönetimden biri daha vardı. Timur Beyle Osman hocayla selamlaştık.

Timur bey diğer iki kişiye bana soracak soruları olup olmadığını sordu. İnsan Kaynakları Müdürü olan genç kız bir- iki soru sorar gibi oldu, kendinizi tanıtın, basın camiasını ne kadar tanıyorsunuz gibilerinden, Timur Bey hemen atıldı,
" Onları geç Dilek hanımla yıllardır tanışıyoruz. Ondan iyi basın camiasına tanıyan bir sağlık muhabiri yok.? Kız ,başka soru sormadı. Timur Bey hemen,
"Ne kadar para istiyorsunuz? deyince kendimi tutamadım, kahkahayı patlattım. Yine para meselesine gelmiştik belli ki pazarlık yapacaktık.
?Paradan önce basın danışmanınız niye ayrıldı , önce onu sorayım" dedim.
?Kadıncağız iyiydi de yoğun çalışmaya gelemedi. Ülseri vardı, mide kanaması geçirdi, yapamayacağını söyleyip ayrıldı. Biz de seni aradık.?
? Aman Timur Bey benim de ülserim var. Bende mide kanaması geçirirsem, bu sefer camiada adınız çıkar, bu vakfa basın danışmanı dayanmıyor denilir.?

Söylediklerim Timur Beyin çok hoşuna gitmiş olacak ki şen bir kahkaha attı, " Bunu hiç düşünmemiştik Dilek Hanım? dedi.
Timur beyle bu şekilde konuşmam diğerlerini şaşırtmıştı. Timur bey, döndü dolandı, yine para meselesine geldi.
? Ne kadar istiyorsun.?
Şimdi ne söyleyeyim aradan yıllar geçti, günün şartlarına göre bir fiyat söylesem yine çok diyecekler.
?Siz ne verebileceksiniz? şeklinde komik bir soru yönelttim Timur Bey? e. Bu soruma da şaşırdılar, birbirlerine baktılar, Timur Bey hemen atıldı,
?Dilek hanım biz sizinle çalışmak istiyoruz. Yeni bir hastane yaptırıyoruz, onun adını hemen birlikte seçelim, önerilerinizi alalım. Burası tıpkı Türk Kalp Vakfı gibi iyi tanınsın istiyorum. Orada Abbas Pakmaksızoğlu? nun gazeteci oluşunun büyük rolü oldu , burada da sizin böyle rolünüz olacak ve Bolluca? daki çocuk köyü de, vakfımız da, hastanemiz de çok iyi yer almalı basında.?

SÖZÜMÜ DİNLEDİLER, BASIN DANIŞMANI ARAMADILAR

Onu dinledim sonra, ?Türk Kalp Vakfı'nda Abbas ağabeyinin rolü küçümsenemez ama başkanın da yardımcılarının, fikir üreticilerinin de rolünü unutmayalım. Kısa zamanda burası orası gibi tanınır diyenler, yalan söyler, sanatçıları getirmekle, gece düzenlemekle ancak magazin sayfalarına haber olursunuz .

Onlar sanatçı için gelir, sağlık habercisi sağlıkla ilgili bir gelişme, uygulama, etkinlik için. Sağlık habercisine gel deyince gelmez, ona neden çağırdığını iyi anlatman gerekir. Benim burayı, çalışanları, yapılanları, yapacakları kısaca her şeyi çok iyi tanımam gerekir. Bu da zaman alır.?


Bu açıklamalarım üzerine yönetim kurulundan olan ismini unuttuğum bir doktor atıldı,
" Eh onu da siz bileceksiniz. Basındansınız, nasıl haber oluruz, siz ayarlarsınız artık.?
Bir şey söyleyecektim ki, Timur bey anımsamış gibi hemen atıldı, ?Durun şimdi para meselesini halledelim. Ne istiyorsunuz.?
Yine asgari ücretin iki katını bulmayan bir fiyat söyledim. Nasıl olsa olmayacaktı, fazla para istememe de gerek yoktu. Osman bey sevinerek atıldı, " Tamam düşündüğümüz fiyat?

Başladılar hesaplar yapmaya, kendi aralarında hesaplar yaptılar, daha fazla dayanamadım, zaman kaybediyordum.
?Eh ben izin isteyeyim, siz sormadan söyleyeyim bu son fiyatımdır. Ve bunu da çok görürseniz benden size dost önerisi; bırakın Türk Kalp Vakfı ile yarışmayı, onun gibi isim yapmayı. Basın danışmanı da aramayın. Çünkü bu fiyatın altında sağlık haberciliği yapmış kişi bulamazsınız. Gece düzenleyip, sanatçı çağırın, magazin sayfalarında haber olun, bununla yetinin.?

Sözümü dinlemiş olacaklar ki, bir daha beni aramadılar, basın danışmanı da almadılar. Basın danışmanı işini kendi içlerinde çözdüler. Arada bir magazin sayfalarına haber olmakla yetindiler.


Bu yazı toplam 2548 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim