• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 9 °C

BATMAKTA OLAN HASTANELERİMİZ

Ercan Kırımi

Tabip Odamızın yer aldığı bölgemizde yaklaşık 27 adet devlet hastanesi var. Bunlardan bazıları oldukça büyük ölçekli hastaneler. Bu sağlık bakanlığı döneminden önce devlet hastaneleri daha az iş üretiyordu ve daha az hizmet, malzeme alıyordu, bu bir gerçek. Sağlıkta dönüşümle birlikte doktorlar performansla, hastanelerimiz de yüklü hizmet alımlarıyla tanıştı. Önceleri ciddi ihalelerin olmadığı ve fazla göze batmayan devlet hastaneleri şimdilerde herkesin siyasilerin, esnafın, güvenlik firmalarının, temizlik firmalarının, yemek firmalarının, akaryakıt firmalarının ….. çok yakından izlediği kurumlar oldu.

Devlet hastanelerine ciddi kaynaklar aktaran Sağlık Bakanlığı bu paraların harcanmasını da yerel hastane yöneticilerine, hastane başhekim ve müdürlerine bırakmış gözüküyor. Bu yerel hastane yöneticileri de bölgenin özellikle siyasilerinin ve gaddar esnaflarının pençesine düşmüş gözüküyor. Çünkü bu kişilerin istekleri yerine gelmediğinde, başhekim ve müdürler hele bir de aşiretten, belli bir sülaleden değilse, yani arkaları yoksa adeta silindir gibi eziliyorlar. Tehdit, şiddet … ne ararsanız var.

Şimdilerde bölgemizdeki bazı büyük ölçekli hastanelere başhekim dahi bulunamıyor. Çünkü hiçbir meslektaşımız bu ateşten gömleği giymek istemiyor. Nasıl görev kabul etsin ki, hastaneler güvenlik, temizlik, yemek ve radyoloji gibi hizmet alımlarıyla firmalara gırtlağına kadar borçlanmışlar. Ankara’dan gelen para hemen bu alacaklılara gidiyor. Artık doktor performansları ya gecikmeli ya da zar zor ödeniyor. Başhekimleri koruyacak ciddi hiçbir önlem yok.

Peki neden böyle oldu. Özellikle bizim bölgemizdeki devlete karşı zıt zihniyet maalesef tüm yoğunluğuyla devam etmekte. Yani devletin parası, devletin kurumu, hizmeti ilk sömürülecek şeymiş gibi algılanıyor bölgemizde. Buna bir de yerel siyasilerin aç gözlülüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın da vurdum duymazlığı eklenince günümüzde batmakta olan hastaneler karşımıza çıkıverdi. Küçücük bir hastanenin yemek ihalesi 11 milyon TL olur mu, ordu mu besleniyor. Şu kadarcık bir hastane bu kadar yüksek maliyetle mi temizlenir, kendimiz yapsak en az beşte birine dahi mal ederiz gibi yakınmaları sık sık duyuyoruz. Yemek firması sayın büyük siyasimizin abisin ortağı, güvenlik firması yeğeninin ortağı, medikaller yeğenlerin…. Tamam ortak olsunlar ama işin şu sömürü kısmı, fahiş fiyatlı ihaleler, hatta daha sonra ihalenin gereğini yapmamak çok yaygın saptanan şeyler. Çok trajik bir örnek; bir ilçe hastanemizin akaryakıt ihalesinin bir siyasinin şirketi kazanıyor. İhalede ve hatta fatura üzerinde tamamen yerli, Türkiye’de üretilen akaryakıt verileceği, verildiği ve fiyatının da buna göre olduğu belirtilmesine rağmen, tüm hastane çalışanları ve yöneticileri tarafından, verilen akaryakıtın kaçak olduğu bilinmesine rağmen hiçbir şey yapılmıyor, yapılamıyor. O zaman niye İran mazotunu daha ucuza neredeyse yarı yarıya hastaneye almıyorsunuz diye sorduğumuzda ise ihale yasasının buna engel olduğu söyleniyor.

Sonuç olarak bölgemizde hastanelerimiz oldukça zor durumda, ehil ve işini rahatça yapabilecek başhekimler bulunamamakta. Yerel siyasiler ve esnaf maalesef sonuçta zararının kendilerine, akrabalarına döneceğini bile bile devlet hastanelerimizi insafsızca sömürmekte. Buna bağlı olarak hekim meslektaşlarımızın memnuniyetsizliği artmakta ve ciddi hastalar tedavi edilmeyip sevk edilmekteler. Artık her Van uçağında fenalaşan, müdahale gerektiren hastalara rastlamak rutin oldu. Sağlık Bakanlığı ve Merkezi hükümet bu durumun farkında mı, müdahale etmeyi bekliyor mu gibi sorunlar hepimizi meşgul ediyor. Bunu da bir sonraki yazımızda tartışmak istiyorum.

Bu yazı toplam 1282 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim