• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C

Bayramda Nasıl Besleneceğiz?

Bayramda   Nasıl Besleneceğiz?
Dilek Süzen

Ramazan ayından hemen sonra başlayan Şeker Bayramı, özellikle kalp, diyabet, yüksek tansiyon hastaları, sindirim sistemi, karaciğer ve böbrek sorunu taşıyan hastalar ve özellikle 55 yaş üzerindekiler için beslenmeye bağlı sağlık riskleri oluşturabiliyor.
Uzman diyetisyen Canan Uysal bayramda sağlıklı beslenme konusunda şu önerilerde bulunuyor:

?Ramazan ayında oruç tutma ile birlikte, bilimsel olarak gözlenen, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, vücudun toksinlerden arıtılması, ağırlık kontrolü, iradenin güçlenmesi, şeker ve tansiyonun düzenlenmesi gibi olumlu değişikliklerin yanında, gelecekteki kalp-damar hastalıkları, eklem romatizması, astım, insüline bağımlı olmayan diyabet, ülser ve sindirim hastalıkları, bazı cilt hastalıkları, bazı kistler, tümörler ve böbrek taşları gibi kronik hastalıklardan korunmuş oluruz.

Bayramda sindirim sistemine aşırı yüklenme akut olarak gelişen sindirim sistemi bozukluklarına, gaz,midede yanma hissi, şişkinlik, hazımsızlık, reflü,kabızlık,ishal,besin zehirlenmeleri, mide bulantısı, ani tansiyon yükselmeleri, baş ağrısı, böbrek ve karaciğer yükü, şişmanlık gibi sorunlara neden olabilir

Ramazan ayında geliştirdiğimiz ,sağlıklı yemek yeme ve aktif yaşam alışkanlıkları bilinci, Ramazan Ayı?ndan sonra orucun bitmesiyle başlayan Şeker Bayramı?nda ve daha sonrasında da devam ettirilmelidir ki orucun hem fiziksel hem de manevi anlamı tam olarak verilebilsin.

Örneğin; Ramazan ayında oruç tutanlarda geçici olarak azalan kolesterol ve LDL-kolesterol değerlerinin, azalan Trigliserid düzeyinin ve yükselen HDL-kolesterol değerlerinin ve düzene giren tansiyon ve şeker dengesinin Şeker Bayramı ve sonrasında da korunması sağlanmalıdır. Ayrıca doğal bir detoksifikasyon olan oruç sayesinde, vücuttan yağlarla birlikte toksinler de atılmıştır ve bu toksinlerin yeniden vücuda geri dönmesi sağlıklı beslenme uygulamalarıyla engellenmelidir.

Özetle, Ramazan Ayı boyunca kazanılan fiziksel ve psikolojik sağlık kazançlarının devamı sağlanmalı, bayrama özel bazı beslenme önerileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Bayramda Öğün Miktarına Dikkat Edin


Oruç dönemi uzun aralıklarla yapılan ve sıklığı azalan öğünler yerini eski öğün alışkanlıklarına bırakmaktadır..Bu ani geçisin olumsuz etkilerini azaltmak için, sabah kahvaltısı atlanmamalı,3-4 saat aralıklarla ana ve ara öğün yemekleri tüketilmelidir. Besin miktarları azar azar artırılmalı ve mide tek seferde fazla doldurulmamalı, öğünlerde porsiyonların küçük olmasına, besin ögeleri ve besinsel çeşitliliğinin sağlanmasına, yavaş yemeye ve iyi çiğnemeye önem gösterilmelidir. Bayramda daha aktif olun

Bilimsel bir çalışmada, oruçtan sonra metabolizma hızının normale göre azaldığı saptanmıştır. Bu ve kabızlık, gaz gibi sindirim sistemi problemleri yaşamamak için Ramazan sonrası daha dinamik ve aktif bir yaşama geçilmelidir. Bu şişmanlıktan korunmak için de iyi bir önlemdir.

Bayramda Diş Sağlığı Önerileri


Bayramda tatlı ve şeker tüketiminin artması özellikle çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de diş çürüklerine ve ağrılara neden olabilir. Bu nedenle diş sağlığını korumak amaçlı;dişler her yemekten sonra fırçalanmalı, yapışkan özellikli tatlı,lokum ve şekerleri yedikten sonra diş ipi kullanmalı, şekersiz sakız çiğnenmeli veya salatalık, elma gibi sert besinler tüketmelidir.Ayrıca çürüklere neden olan asidin önlenmesi için tatlıyla birlikte ve hemen üstüne ağzı suyla çalkalamalı veya bir parça peynir yenmelidir.

Bayram İçin Bazı Pratik Öneriler


1- Aşırı yemekten sonra motorlu araç kullanmayın. Bu durum şeker ve insülininizin ani yükselmelerine bağlı uyku gelmesine ve istenmeyen kazalara neden olabilir.

2-Bayram ziyaretlerinde aşırı ısrarlara karşı hazırlıklı olun.Sağlıksız ikramlardan uzak durun ya da çok az tüketin.

3- Tatlı ikram ettiğinizde veya size ikram edildiğinde tatlının yanında 1 büyük bardak su olmasına ve tüketimesine özen gösterin.Tatlıları ufak lokmalar halinde ve yavaş tüketin.

4-Trigliseridi yüksek kişiler için bayramda aşırı tatlı ve hamur işleri,aşırı tahıl grubu besinler trigliserid düzeylerini yükselteceğinden çok dikkatli olunmalıdır.

5-Özellikle diyabetik, yüksek Total ve LDL-kolesterollü kişiler kolesterolden,doymuş yağlardan ve tuzdan fakir beslenmeli, trans yağlardan, trans yağ içermez "logosu olmayan margarinlerden , hazır besinlerden ve kızartmalardan uzak durmalıdırlar.

6-Çay,kahve,kola,çikolata gibi kafeinli içecekleri ,gazlı içecekleri sınırlayın.

7- Ana öğünlerde ağır yemekler, ağır tatlılar, yağlı etler, yağlı süt ve süt ürünleri, yüksek ve hızlı emilen karbonhidratları tüketimini sınırlayın.

8-Tatlı ve diğer gıdalarınızı hijyene uygun yerlerden satın alın.

9- Oruç dönemi tüketimi azalan sigara ve alkol bağımlılığınızı kontrol edin. Alkol alıyorsanız 1-2 kadehten fazla içmeyin ve sigarayı bırakın.

10.Antioksidantlar ve posa açısından öğünlerinizin sebze ve meyveden zengin olmasına dikkat edin.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim