• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İzmir : 20 °C

Döner Sermaye Değil, Özlük Haklarımızı İstiyoruz!

<B>Döner Sermaye Değil, Özlük Haklarımızı  İstiyoruz! </B>
Dilek Süzen

??Herkes 4-5 yılda güle oynaya mezun olurken bizler 6 yıl ve ilaveten 5 yıl sonra uzman olabiliyor, para kazanmaya başlıyoruz? Pratisyen ve Uzman meslektaşlarımızın kamudaki maaşları o kadar gülünç konuma getirildi ki, ama bahane hazır; onlar döner sermaye alıyorlar?.?

Hepimizin bildiği gibi Türkiye?de hekim olmak için uzun çalışmalar sonunda çok ciddi bir sınavda iyi bir derece yapmak zorundayız. Üniversite Tıp Fakültesi?ne girdiğimizde aslında işimizin daha zor olduğunu, her gün koca koca ciltli ders kitaplarını, hocaların ders notlarını uzun geceler çalışmak gerektiğini bizler iyi biliyoruz.

Herkes 4-5 yılda güle oynaya mezun olurken bizler 6 yıl ve ilaveten 5 yıl sonra uzman olabiliyor, para kazanmaya başlıyoruz.

Maalesef hekimlerin bu meşakkatli eğitimi unutulduğu gibi, meslek riski de artık unutulmaya yüz tuttu. Artık maaşlarımız bir öğretmen, işçi, polis ile benzer oranlara getirildi. Halbuki bizim uğraşımız hatanın en az olması gereken insanın kendisi ile. Son yıllarda hasta hakları öyle bir abartıldı ki tüm meslektaşlarımız artık mesleki risk sigortası yaptırmaya başladılar.
Pratisyen ve Uzman meslektaşlarımızın kamudaki maaşları o kadar gülünç konuma getirildi ki, ama bahane hazır; onlar döner sermaye alıyorlar.

Hükümetin memurlara son olarak düzenlediği ek ödeme yasası Resmi Gazete?de yayınlanarak yürürlüğe girdi ve sağlık çalışanlarının hemen hepsi uygulama dışı kaldı. Sebep olarak da hekimlerin genellikle döner sermaye ödenen sağlık kurumlarında çalışması gösterildi.

Sağlık çalışanlarının ve özellikle hekimlerimizin gelirlerinin döner sermaye ile desteklenmesi görünüşte olumlu gibi gözükse de uzun vadede birçok olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir.


Şöyle ki;


1. Hastanelerdeki döner sermaye uygulamasının bir garantisi bulunmamaktadır. Hastanenin durumuna, yönetime ve siyasi iradeye bağımlı olarak değişkenlik gösterebilmekte ve hatta tamamen ortadan kaldırılmayı engelleyecek bir statüsü bulunmamaktadır.

2. Döner sermaye uygulaması ile hekimler sürekli, durmaksızın çalışmaya itilmektedirler. Yıllık izinlerinde, kongre izinlerinde döner sermaye payları düştüğünden 2 yıl, 3 yıl izin kullanamayan doktorlarımız bulunmaktadır.

3. Puanla performans doldurma ve döner sermaye uygulaması bazı hekimler arasında sürtüşmelere, bazen de gereksiz suistimallere yol aç makta, sonuçta yine hekim camiası ve meslektaşlarımız zararlı çıkmaktadır.

4. En önemli sakınca da döner sermaye geliri özlük haklarımıza yansımadığından bir doktor artık polis memurundan dahi az maaş alabilmekte ve uzun vadede bunun sonucu olarak emeklilik maaşı çok düşük olmaktadır. Yalnızca 1000-1300 YTL arası emeklilik maaşı alan ve bu miktar ile geçinmesi ve sosyal statüsüne uygun yaşamı mümkün olmayan hekimler, adeta ölene kadar çalışması zorunlu hale getirilmektedir.

Tabip Odası olarak bizler ne istiyoruz?


Sağlık çalışanlarının diğer çalışanlarla birlikte- grevli-toplu sözleşmeli, çalışma koşulları iyi düzenlenmiş, alt yapı sorunları en aza indirgenmiş bir çalışma ortamında, tam süre çalışması gerektiğini biliyor, hastanelerin işletmeleştirilmesine, hizmet satın alınmasına son verilerek, tek bir çalışma rejiminde ve tek bir ücretlendirme sistemiyle istihdamımızı istiyoruz.

Sağlık çalışanları arasında ekip çalışması ve dayanışma duygusunun hakim olduğu, liyakat ve niteliğin öne çıkarıldığı bir ortamın yaratılması için üzerimize düşeni yapma kararlılığındayız.

Hekim ve diğer sağlık çalışanlarını etik dışı tutumlara yönlendiren performans gibi adaletsiz uygulamalar yerine ekip anlayışı içinde adil bir ücretlendirme ve ödüllendirme sisteminin iyi kamu yönetim anlayışı ile düzenlenmesini, yoksulluk sınırının üzerinde bir asgari ücret belirlenmesini, ortalama olarak bir hekimin emekliliğe yansıyan ücretininin asgari ücretin 4 katı (yaklaşık 5.000 TL) olmasını istiyoruz.

BU YAZI SAĞLIĞINSESİ GAZETESİ?NİN 6. SAYISINDA YAYIMLANMIŞTIR


Yazan:
Doç. Dr. Ercan KIRIMİ
Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim