• BIST 104.862
  • Altın 230,033
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 12 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 12 °C

Ben Bir ASİSTANIM...

Ben Bir ASİSTANIM...
Dilek Süzen

?? 2004 yılından beri İstanbul Haseki Hastanesi 2.cerrahi kliniğinde çalışıyorum. Ayda 13 bazen 15 nöbet tuttuğum oluyor. Yoğun iş temposuna ve aşırı mesailerin yarattığı fiziksel, ruhsal gerginliklerine dayanamayan arkadaşlarımızdan 4?ü 3 yıl içinde istifa etti?.?

Sosyal hayatın dışında kalmak, depresyon gibi etkiler bazen istifalara ama çoğunlukla hastalara gösterilen hoşgörü ve ilginin azalmasına hizmet süresinin kalitesinin düşmesine beraberinde birçok harta ve eksikliğe ve en önemlisi eğitime ve öğrenmeye karşı isteğin neredeyse sıfırlanmasına neden oluyor.

Üniversite ve Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde uzmanlık eğitimi alan asistan hekimler, bu hastanelerdeki hizmet faaliyetlerinin yürütülmesinde en ağır ve en yorucu rolü üstleniyor.


Bu hastaneler hizmet hastaneleri haline geldi.Eğitim kadrolarının yetersizliği, eğitim ve araştırmaya ayrılan ödeneklerin azlığı, tıbbi araç ve gereçlerin yetersizliği, kalifiye yardımcı sağlık personelinin olmayışı ve klinik başına düşen asistan sayısının yetersizliğine ek olarak hasta yoğunluğu, aşırı nöbet sıklığı nedeniyle tıbbi uygulamalarda gerekli ilgi, dikkat ve özenin gösterilememesi, nitelikli sağlık hizmeti alma hakkı olan hastaların haklarının ihlal edildiği ve sonuçta hasta hekim ilişkisinin olumsuz yönde etkilendiği, sağlık personelinin yönelik şiddet davranışlarının giderek arttığı görülüyor.

Ülkemizde eğitim veren hastanelerde asistan çalışma süresinin ve nöbet sayısının belirlenmesinde asistanın eğitim gereksinimleri değil, hastanenin ihtiyaçları ve klinik işlerinin miktarı dikkate alınarak belirleniyor.

Cerrahi branşlarda 1,5- 2 yıl boyunca gündüz mesailerine ek olarak ayda 10-15 kadar nöbet tutuluyor. Yani asistanın toplam zamanının üçte ikisi hastanede geçiyor.


Gün aşırı nöbet tutan ve günlük mesaisini tamamlayıp gece nöbete kalan, ertesi günde mesaiye tekrar devam eden bir asistanın bu yıpratıcı tempodan sonra evine döndüğünde mesleki gelişim yada sosyal gelişim açısından bir çabaya giremiyor.


Bu döngünün 2 yıl sürdüğü düşünülürse bu asistanın 3. yılına kadar eğitim açısından gerekli olan ders çalışma, tıbbi araştırma,seminerler, tıbbi kongreler, makale taramaları gibi faaliyetlere yeterli ilgi göstermeyeceği teorik anlamda bir ilerleme kaydedemeyeceği, eğitimin ciddi anlamda sekteye uğrayacağı sonucu kaçınılmazdır.

Eğitim açısından son derece önemeli olan rotasyon uygulamalarının dahi asistan yetersizliği, iş yükü ve mesai fazlalığı nedeni ile çoğu klinikte yapılamıyor.

Birçok asistan görev yetki ve sorumluluklarından kaçar hale geldi.

Yazan:
Asistan Dr. Murat AVCI


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim