• BIST 96.142
  • Altın 241,315
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 14 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 19 °C

Hasta Müşteri Midir ?

Faik Çelikİnternette şöyle bir bilgilendirme yazısıyla karşılaştım. ?Sağlık konusunda müşterilerimiz için bir çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Kurumumuzdan hizmet almayı seçen kişiler, gereksinim duydukları tüm sağlık hizmetlerine grup içinde kolaylıkla ulaşabilecekler. Hizmetlerimizi sunarken, en küçük ayrıntıda bile müşterilerimizin kendilerini özel hissetmesini sağlayacak ve çözüm önerilerimizi onların sağlık gereksinimlerini ön planda tutacak şekilde tasarlayacağız. Grubumuz için, en önemli başarı göstergelerinden biri müşteri memnuniyetidir.


Bunun için, bizden hizmet alan müşterilerimizin memnuniyetini sistemli olarak izleyecek ve elde ettiğimiz sonuçları, sunduğumuz hizmetleri geliştirmekte kullanacağız.

Müşterilerimize karşı en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak da, maliyetlerimizi ve verimliliğimizi etkin olarak yönetip, yüksek kalitemizden ödün vermeden, hizmetlerimizin uygun fiyatlarla sunulmasını sağlayacağız?


Ekonomi biliminin temel taşlarından birisi de arz-talep kavramıdır. Çoğu ekonomik hareketler bu temel ilişkiye göre açıklanmaya çalışılır; talep varsa,arz vardır gibi... Piyasa ekonomisinin geçerli olduğu alanlarda,arz ve talep bir araya gelerek piyasa dengelerini oluştururken,hasta-hekim ilişkisini yani sağlık hizmeti alanla veren ilişkisini piyasa ekonomisi koşullarına indirgemek ne kadar doğrudur,ne kadar sağlıklıdır ?

HASTALIK TÜKETİM MADDESİ DEĞİLDİR


Piyasada tüketim, tüketicinin talebi doğrultusunda oluşur,yani talep arzı besler.Arz eden satıcı,talep eden tüketici yani müşteridir.Sağlık hizmeti sunumunda tüketim talebi hastadan gelmeli ki müşteri olsun. Hastalık bir tüketim maddesi değildir,ancak hastalığa yönelik enstrümanlar (görüntüleme tetkikleri,ilaçlar,laboratuar incelemeleri, hospitalizasyon, cerrahi girişim vb) tüketim maddeleri olabilir.Bu talepler de hekimden gelmektedir.Yani arz talebi beslemektedir.

Tüketici-müşteri, talep ettiği ve satın almak istediği ürünü isteyerek ve beğenisi doğrultusunda satın alır veya almaz.Buna karşın istenileceği düşünülemeyen hastalık kavramının tüketim elemanları olan yukarıda sıraladığımız kalemlerden hangisi hasta beğenisine ve isteğine sunulabilir.Hangi ilaç gerekliyse o verilir,hastaya ister al ister alma denebilir mi? Hangi ameliyat gerekirse o yapılır,birkaç çeşit ameliyattan bütçenize en uygun olanı öneririz denebilir mi? Veya tanı konulması için ucuzdan pahallıya doğru ultrason,BT,MR ve PET seçeneklerinden hangisini istediğini hastaya mı soracağız ?

HASTA MÜŞTERİ OLAMAZ!


Sağlık hizmeti sunumunda belki otelcilik hizmetlerinde müşteri kavramı söz konusu olabilir,o da tartışılır,ancak tartışılmayacak olan şudur: sağlık hizmetinin tıbbi boyutuyla sunumunda piyasa ekonomisinin kuralları yer almaz, almamalıdır.Aksi halde hastayı müşteri olarak gören hekimin tüccar,bu hekimlerin çalıştığı sağlık kurumlarının ticarethane olarak nitelendirilmesi kaçınılmazdır.

Bu yaklaşım ise hekimlik mesleğinin felsefesine,hekimlik sanatının özüne ters düşer. Kamu vicdanından daha çok, hekimlik vicdanı yaralanır.


Hastalık ticari bir meta değildir,alınıp-satılamaz,hasta tüketici değildir,müşteri hiç olamaz. Hastayı müşteri kabul eden bir düşünce tarzıyla hastanelerin kapısına ?hasta velinimetimizdir? tabelaları asılır veya hekimler günlük konuşmalarında birbirlerine sıkça ?hayırlı ve bol hastalar? dileklerinde bulunmaya başlar.

İster modernite,ister postmodernite adına hastaya müşteri denilmesine karşıyım,hasta hastadır,hastam hastamdır.


Bu yazı toplam 4770 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
AYLİN EKİN
07 Kasım 2014 Cuma 10:33
10:33
Sağlık kurumları idarecilği okuyorum vermiş olduğunuz bilgi çok değerli teşekkür ederim :)
88.245.11.31
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim