• BIST 96.861
  • Altın 238,383
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 12 °C

Margarin KALBE YARARLI MI, ZARARLI MI?

<B><I>Margarin KALBE YARARLI  MI, ZARARLI MI?</I></B>
Dilek Süzen

BECEL in margarin firması olarak kalp sağlığı için başlattığı kampanyanın

İstanbul?daki basın toplantısına, ürünün müdürü, Unilever Gıdadan Sorumlu Pazarlama Başkan Yardımcısı ile özel bir tanı merkezinden İç Hastalıkları uzmanı Dr. Haşmet Pamuk katıldı.SAĞLIĞINSESİ ?bu margarin doymuş mu, doymamış mı yağ grubuna giriyor? diye sordu. Dr. Haşmet Pamuk " Bu margarin doymamış yağ grubundadır? dedi.SAĞLIĞINSESİ devlet hastanesinden 3 dahiliye uzmanına daha sordu: ?Margarin doymuş yağdır ve kalp sağlığı için önerilmez, zararlıdır? yanıtını aldı.

Dr. Haşmet Pamuk kampanyanın açılışında yaptığı konuşmada sağlıklı yaşamın önemini,kalp sağlığı için yapılması gerekenleri anlattı..

SAĞLIĞINSESİ sordu:
"Sağlıklı beslenmede doymuş yağ mı, doymamış yağ mı tercih edilecek?"

Dr.Haşmet Pamuk: "Tabiî ki doymamış yağ."
"Peki burada söz konusu olan ürün yani BECEL sonuçta margarin. Margarin olarak bu yağ hangi gruba giriyor, doymamış yağ mı, doymuş yağ mı?
Dr. Haşmet Pamuk "Tabiî ki doymamış yağ grubuna giriyor."

Özel bir tanı merkezinin iç hastalıkları uzmanı BECEL in doymamış yağ grubuna girdiğini söylemesi üzerineSAĞLIĞINSESİ konuyu devlet hastanesindeki doktorlara sordu:
işte yanıtlar:


Doç. Dr. Mustafa Yenigün(dahiliye Uzmanı, klinik şefi):
"Margarin katı yağdır ve doymuş yağ vardır. Söz konusu üründe de var. Bu ürün diğer margarinlere göre daha az doymuş yağ bulunduruyor. Ama sonuçta katı yağ, diğer katı yağlarla kıyaslarsak ancak daha az zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kalp sağlığı için yararlı olduğu söylenemez."

Doç. Dr. Baki Kumbasar(dahiliye uzmanı, klinik şefi):

"Katı yağları kesinlikle hastalarıma önermem. Sağlıklı beslenmek için zeytinyağı, ay çiçek yağı gibi sıvı yağları öneriyorum. Belirttiğiniz üründe katı yağdır, kalp sağlığı için önermiyorum. Katı yağ kullanmak isteyenler az miktarda tereyağını kullanabilir."


Doç.Dr.Yüksel Altuntaş(dahiliye uzmanı, klinik şefi):

"Belirttiğiniz ürünün içinde ne kadar doymuş yağ, ne kadar doymamış yağ olduğunu bilmiyorum. Ama sonuçta katı yağdır, doymuş yağda vardır. Sağlıklı beslenmede katı yağları yani margarinleri değil, sıvı yağları öneriyorum.Bahsettiğiniz ürün de sonuçta kalp sağlığı için zararlıdır."

SAĞLIĞINSESİ
bir sağlık portalı olduğundan, herşeyi tüm açıklığı ile okurlarıyla paylaşmayı prensip edindiğinden, bu margarin hakkında özel bir tanı merkezinin doktorunun söyledikleri ile yetinmedi.Haberin tarafsızlığı ve bütünlüğü için farklı devlet hastanelerinde çalışan uzman doktorların da görüşlerini alıp yorumu kamuoyuna bıraktı.
Amaç toplumu bilgilendirmek...


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim