• BIST 99.835
  • Altın 242,734
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 12 °C

“Bir Bakan’ın İyi Dediğine Diğer Bakan KÖTÜ DİYOR!”

“Bir Bakan’ın  İyi Dediğine Diğer Bakan KÖTÜ DİYOR!”
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Dr. Hasan Eraydın,“Sağlık Bakanı uygulamanın başarısından söz ederken, bir diğer Bakanımızın sistemin neredeyse iflas ettiği çağrışımı doğuran açıklaması düşündürücüdür” dedi.

 

 

Eraydın bu konuda yaptığı açıklamada özetle şu bilgileri verdi:

“Bilindiği üzere Aile Hekimliği Uygulaması, 2005 yılından itibaren ülkemizde uygulanmaya başlamış, ortaya konulan özverili uygulama sebebiyle, halkımızın birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyeti beklenenin üzerinde artmıştır. Nitekim yapılan anketler de bu sonucu doğrulamaktadır. Ülkemizde hizmet sunan Aile Hekimleri, gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarından daha fazla nüfusa hizmet sunmalarına rağmen, gelinen aşama ve varılan sonuç oldukça başarılıdır.

Bütün bu gerçekler tüm açıklığıyla ortada durmasına rağmen, maalesef, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e atfedilen 08.10.2011 tarihli Ulusal bir gazetede “Aile Hekimliğine Gözaltı” başlığıyla yer alan haberde, gerçeklerle hiçbir ilgisi olmayan, dayanaktan yoksun, hedefi ve sonucu düşünülmemiş açıklamalarla, kamuoyunu yanıltıcı nitelikte, aile hekimlerini küçük düşürücü, verdikleri hizmet konusunda vatandaşlarımız arasında, yanlış ve yanıltıcı önyargıların oluşmasına yol açabilecek nitelikte beyanlarda bulunulmuştur.

Anılan haberde özetle, aile hekimliğinin ilaç yazma sistemi haline geldiğini, ilaçla ilgili suiistimal ve çeşitli sıkıntılar yaşandığından vs. söz edilmektedir.

Yapılan açıklama şekli ve içeriği itibariyle, gerçekle bağdaşmadığı gibi, kendi içinde bir tutarlılık taşımamaktadır. Bu kadar geniş bir kitleyi töhmet altına sokan bir açıklamanın, daha dikkatli ve en azından bilimsel veya ispatlanmış gerçeklere dayanması gerekirdi.

Bu hususta öncelikle Sağlık Bakanımızın görüşü de alındıktan sonra açıklama yapılması daha doğru görülebilirdi. Sayın Sağlık Bakanı uygulamanın başarısından söz ederken, bir diğer Bakanımızın sistemin neredeyse iflas ettiği çağrışımı doğuran açıklaması düşündürücüdür.

Suiistimal iddiaları ise, her şeyden önce, iddia sahibini ispata zorlayan bir olgudur. Bu husustaki her suiistimal aynı zamanda suç teşkil eder. Sayın Bakanın bildiği bu yönde suçlar varsa, uygulanması gereken Yasalar yeterince açıktır.

Vatandaşlarımız arasında aile hekimlerini ve gördükleri hizmeti küçük düşürücü, güven ve itimadı sarsıcı nitelikteki açıklamalar, her şeyden önce, Hükümetçe çok büyük bir proje olarak başlayan ve devam eden sistemi işlemez hale getirecektir. Zira hemen hiçbir meslek, hekimlik mesleği kadar GÜVEN VE İTİMADA ihtiyaç gerektirmez. Hekimine güvenmeyen bir hastanın, tedavi hizmetinden memnun kalması şöyle dursun, bu hizmeti alması dahi düşünülemez.

Oysa Aile Hekimleri, hekim ile hasta arasına hiçbir şeyin girmesine müsaade etmediği gibi, hastası için gerekli olanı her şeyi bilimsel veriler doğrultusunda harfiyen yerine getirmektedir.  Aile Hekimliğinin önceliği koruyucu hekimlik olmasına rağmen, 6 yıllık Aile Hekimliği Uygulamasında, vatandaşın Aile Hekimlerine duyduğu güven sebebiyle, birinci basamakta poliklinik başvurularında eskiye oranla bariz miktarda artış olmuştur. Koruyucu hekimlikte aşılama oranları, anne ölüm oranı, bebek ölüm oranları çok önemlidir. Aile hekimliği ile birlikte ülkemizde bu oranlarda hızlı bir iyileşme gerçekleşmiş ve gelişmiş ülkelerdeki oranlara ulaşılmıştır. Birinci basamak çalışmaları ile Kızamık gibi bulaşıcı hastalıkların neredeyse kökü kazınmıştır. Bu önemli sonuçları görmezden gelerek, gelişigüzel açıklamalarla, sadece ilaç konusunun ele alınması aile hekimliği için doğru bir değerlendirme değildir.

İlaçla ilgili değerlendirme de 2010 Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığındaki verilerle örtüşmemektedir. Kaldı ki ilaç olarak da Aile Hekimlerinin elinin güçlü tutulması gerekliliği vardır. Dünyanın hiçbir yerinde bahse konu olan “fazla ilaç yazanlara negatif performans” gibi bir performans uygulaması yoktur. Ayrıca gelişmiş ülkelerde artık negatif performans uygulaması yerine pozitif performans uygulamasına geçilmiştir.  Ülkemizde Aile Hekimliği uygulaması ile ilgili bütün çalışmalarda daha doğruyu yapabilmek ve gelişmiş ülke seviyelerine ulaşabilmek için mutlaka onların temsilcilerinin yer aldığı çalıştayların gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.  AHEF olarak biz Sağlıkta Dönüşüm programının en önemli ayağı olan Aile Hekimliğini daha doğru kurgulamak için işbirliğine her zaman hazır olduğumuzu değişik vesilelerle belirttik. Bu çağrımızı tekrar yineliyoruz.  Konunun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim