• BIST 99.326
  • Altın 236,201
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 9 °C

BİR KONGRENİN ARDINDAN...

BİR KONGRENİN ARDINDAN...
Dilek Süzen

Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği?nin 6. Ulusal Kongresi 29 Ekim-2 Kasım 2008 tarihleri arasında Antalya?da yapıldı. Yaklaşık 700 hekimin katıldığı kongrede tartışılan konular arasında erken doğum, sezaryen, 3 ve 4 boyutlu ultrason ile 2827 sayılı Nüfus Planlaması Hakkındaki Yasanın 5. maddesi ön planda yer aldı.

Organizasyonu TourOrange
tarafından gerçekleştirilen kongrede düzenlenen basın toplantısına derneğin tüm yönetim kurulu üyeleri; dernek ve kongre başkanı Prof. Dr. Acar Koç, Prof. Dr. Tamer Mungan, Prof. Dr. Faik Mümtaz Koyuncu, Doç. Dr. Nuri Danışman, Prof. Dr. Namık Demir, Prof. Dr. Hayri Ermiş, Prof. Dr. Atıl Yüksel, Prof. Dr. Gülay Kurtay, Prof Dr. Yalçın Kimya katıldı.

Gazetecilerin sorularına özetle şu yanıtlar verildi:

Acar Koç:
1998 yılında kurulan derneğimizin şu anda 116 üyesi bulunuyor. Ama bu kongreye 600?ün üzerinde katılım gerçekleşti. Yerli yabancı 91 bilim insanı konuşmacı ve oturum başkanı oldu.Kongre öncesi bir günlük kurslar yapıldı.4 tanesi hekimlere 5. ise bu tür kliniklerde çalışan ebe ve hemşirelere yönelikti. Anne karnındaki çocukların sakatlıkları nasıl tanınır, ultrasonda ne gibi taramalar yapılmalıdır, kalp anomalileri nelerdir, beyin ve santral sistemi hastalıkları, 11.-14. hafta erken sonografi taramaları konulu kurslardı bunlar.
Her kurs 50 kişi kapasiteliydi, ücretsizdi ve hepsi de dolu idi. Özellikle ebe ve hemşirelere verilen emzirme danışmanlığı kursunu önemsiyoruz.

Ülkemizde bu konu hepimiz tarafından biraz ihmal ediliyor .Doğumevlerinden doğum yapılan hastanelerden çıkarken kadınların yeterince bu konuda aydınlatılmadığını görüyoruz. Uzun süreli ve doğru bir emzirme programı yok. Kadınlar bebeklerini yetersiz emziriyor ve hemen takviye mamalara yöneliyor. Kurslara çok talep oldu. Bu nedenle 2 yılda bir geçekleştirdiğimiz kongreler yerine 5 ilde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana da birer günlük kurslar yapmayı planlıyoruz.

Kongrenin son günü kadın doğum hekimlerinin karşılaştığı sorunları kendi konularında uzman öğretim üyeleri cevapladı. İnteraktif bir toplantı oldu. Kongrede erken doğum eylemleri, anne açısından kadın doğumculara düşen görevler tartışıldı.2827 sayılı Nüfus Planlaması Hakkındaki Yasanın 5 maddesini de Sağlık Bakanlığı yetkilisinin bulunduğu panelde tartıştık.

Uygulamada karşılaştığımız sorunları dile getirdik. Sivil toplum örgütleri ile bakanlık yetkilisinin ortak çalışması olarak güzel bir örnek. 3 ve 4 boyutlu ultrasonografii de kongrede ele alındı.

HAPO isimli gebelikteki şeker hastalığının taraması ve bu konudaki yaklaşımları kapsayan dünyaca ünlü çalışma açıklandı.Gebelikte tiroit hastalığı ele alındı.

Atıl Yüksel:
Sağlık Bakanlığı yetkilisinin panel yöneticisi olduğu toplantıda kadın doğumcular olarak 2827 sayılı Nüfus Planlaması Hakkındaki Yasanın 5 maddesindeki liste konusunda görüşlerimiz açıkladı. Şu an için acil bir durum yok ama tüzükte değişiklik yapılması gerektiğini de ifade ettik.

Nuri Danışman:
2006-2007 verilerine göre gebelerin yaklaşık yüzde 80?i en az 1 kere doktor muayenesi oluyor. Bakanlığın önerisi en az bunun 4 olması. Ama hamilelikte 4 kere takip olayı yüzde 55-60 oranında.Anne ölüm hızımız yenidoğan ölüm hızımızı istediğimiz seviyelerde değil.

Hayri Ermiş:
Sezaryen artışı ülkemizde olduğu kadar dünyada da var. Pek çok etken rol oynuyor. Ama hekim para kazanmak için kesinlikle sezaryene yönelmez.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim