• BIST 99.835
  • Altın 242,703
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 18 °C

“Birinci Basamağın Uzmanlarıyız”

“Birinci Basamağın Uzmanlarıyız”
Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Sağlık Bakanlığına ve aile hekimliği uygulamasında görev yapan pratisyen hekimlere seslendi:
“Tüm dünyada sağlık sistemlerinin temel hekimleri olan biz Aile Hekimleri, günlük politik dalgalanmalarla uzmanlık eğitimimizin, bilimsel altyapımızın “tahrip edilmesine” karşı çıkıyor, BİRİNCİ BASAMAĞIN UZMANLARI kimliğimizden ödün vermeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz! ”

TAHUD bu konuda yaptığı yazılı açıklamada şu hususların altını çizdi:

"Aile Hekimi, her yaştan tüm vatandaşlarımızın tüm sağlık sorunlarında başvurabileceği UZMAN hekimdir. Aile hekimi, hizmet sunduğu insanların sağlıklarında ve hastalıklarında bir ömür boyu yanlarında durur; koruyucudur, hastalıkları erken tanır, tedavilerini düzenler, gereğinde sevk eder ve sonrasında izler.

Aile Hekimliği Uzmanı, bunun için Tıp Fakültesi eğitimi sonrasında en az 3 yıl süren zorlu bir uzmanlık eğitimi almaktadır.

Aile Hekimliği Uzmanlığı da, tüm tıp uzmanlık dalları gibi tüzük ve yönetmeliklere bağlı olarak, akademik kadrolarla yürütülmektedir.

Sağlık Bakanlığı halen Aile Hekimliği adını, aile hekimliği uygulamasının başladığı yerlerde, biz Aile Hekimliği Uzmanlarının görev tanımı ve iş hakkı kayıpları için hiçbir önlem almaksızın, bu uzmanlık eğitimini almamış hekimler için de kullanıyor.

Şimdi de kısa vadeli politikalar gereği, uzmanlık eğitimimizin bilimsel zemininden uzaklaştırılarak kısmi zamanlı (part-time) bir modele dönüştürülmesi tehdidiyle karşı karşıyayız.

SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİLİLERİNE SESLENİYORUZ!

Girişimleriniz Aile Hekimliğini bir uzmanlık olmaktan uzaklaştırmaktadır. Sesimize KULAK VERİN!
Türkiye’nin geleceği için Aile Hekimliği hizmet sunumunun geliştirilmesi amacıyla istenen her türlü işbirliğine hazırız!
Ancak yukarıda belirtilen uzmanlık eğitimimiz dışındaki olası her uygulamaya YASAL VE HUKUKİ YOLLARI KULLANARAK KARŞI ÇIKACAĞIZ!

• Yeterli Aile Hekimliği Uzmanı sayısına erişene dek öngördüğünüz “GEÇİŞ DÖNEMİ”nin bitiş tarihini, resmî olarak ve gerekli yasal düzenlemelerle bir an önce kamuoyuna ilan edin! (Gayriresmî olarak 2017 yılı telaffuz edilmektedir.)

• Bu geçiş dönemi süresince Aile Hekimliği uygulamasına başlamış ve Aile Hekimliği Uzmanı olmayan meslektaşlarımızın hak kaybına uğramasını istemiyoruz. Bu meslektaşlarımızın geçiş dönemi bittikten sonra da “sistem” içinde kalabilmelerini güvence altına alın.

• Geçiş dönemi sonrasında, önceden uygulamaya girmiş olanlar dışında Aile Hekimliği Uzmanı olmayan hekimler aile hekimliği uygulamasında görev alamayacağı için bir an önce Aile Hekimliği Uzmanlık eğitimi kadrolarını artırın. Uzmanlık eğitimini özendirici önlemler alın.

• Aile Hekimliği Uzmanlık Eğitimi’nin mevcut “Tıpta Uzmanlık Eğitimi Tüzüğü” kapsamında ve tüm diğer tıp dallarında olduğu gibi sürdürülmesini güvence altına alın.

• Mevcut programa Aile Hekimliği Uygulama Eğitimi eklenmesi için derneğimizin Yeterlik Kurulu’nun oluşturduğu uzmanlık eğitimi programını esas alın.

HÂLEN AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASINDA GÖREV YAPAN PRATİSYEN HEKİM MESLEKTAŞLARIMIZA SESLENİYORUZ!

Bu geçiş döneminde ülkemizde aile hekimliği uygulamasının yaygınlaşması için “Aile Hekimi” olarak görevlendirildiniz. Her türlü yetersizlik ve sorunla tek başınıza mücadele ediyorsunuz.

Kısa vadeli politikalar gereği size geçerli ve yeterli olmayan modellerle “uzmanlık” vaat ederek aramızda ayrışma oluşturmak isteyenler belki yarın burada olmayacak. Ama biz gelecekte de yan yana olacak, aynı amaç için hizmet vereceğiz!

Lütfen Türkiye’de Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinin güçlenmesi adına korunması gereken disiplinimizin varlığını savunurken bu disiplinin uzman ve akademik kadrolarının yanında olun, bize destek verin.

Bizleri aile hekimi yapan ve çalıştığımız alanda daha nitelikli hizmet vermemizi sağlayan unsur, sadece bize verilen adlar değil, bu alana özgü eğitimlerimiz, uzmanlık eğitim kurumlarımız ve programlarımızdır.

Uzmanlık eğitimimizden ödün vermeyelim! Birlikte sahip çıkalım, geliştirelim, yaygınlaştıralım!

Tüm dünyada sağlık sistemlerinin temel hekimleri olan biz Aile Hekimleri, günlük politik dalgalanmalarla uzmanlık eğitimimizin, bilimsel altyapımızın “tahrip edilmesine” karşı çıkıyor, BİRİNCİ BASAMAĞIN UZMANLARI kimliğimizden ödün vermeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz!

AİLE HEKİMLİĞİ UZMANLIĞI, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi için TEMEL ŞARTTIR ve HALKIMIZ İÇİN BİR HAKTIR.


TÜRKİYE AİLE HEKİMLERİ UZMANLIK DERNEĞİ
MERKEZ YÖNETİM KURULU "
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim