• BIST 100.141
  • Altın 217,913
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Biyoetik Komitesi NELER YAPIYOR?

Biyoetik Komitesi NELER YAPIYOR?
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Biyoetik İhtisas Komitesi, biyoetik alanında dünyadaki ilerlemeleri takip etmek
bunlara uyum sağlamak amacı ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetmeliği ve bağlı İhtisas Komitelerinin görevleri çerçevesinde 2000 yılında kurulduKomitenin ana görevi; UNESCO’nun üye ülkelerle danışma sürecine ve özellikle UNESCO’nun biyoetik konusunda belge hazırlama ve değerlendirme çabalarına Türkiye’nin katkısının sağlanmasında Yönetim Kuruluna yardımcı olmak.

Biyoetik İhtisas Komitesi, ilk görev olarak iki temel belge üzerinde çalışma başlattı ve bu belgelerin ülkede tanıtılmasına yönelik etkinlikler kurguladı. Ayrıca, genetik konusunda uluslararası harmonizasyonu sağlamak amacıyla genetik testler, genetik danışma ve biyobankalar ile ilgili çerçeve kurallar hazırladı .

“İnsan Genomu ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” 11 Kasım 1997 tarihinde UNESCO Genel Konferansı ve 9 Aralık 1998’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edildi. UNESCO Genel Konferansı 16 Ekim 2003 de ise “İnsan Genetik Verileri Uluslararası Bildirgesi”ni kabul etti.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Biyoetik İhtisas Komitesi, söz konusu ilkelerin tanınması ve etkin uygulanmasının sağlanması amacıyla, biyoloji, genetik ve tıp bilimlerindeki araştırma ve uygulamaların ortaya çıkarabileceği insan onurunun korunmasıyla ilgili sorunlar hakkında toplumun ve bireylerin sorumluluk bilincinin arttırılması, konu ile ilgili geniş katılımlı bir tartışma ortamı yaratılması, ayrıca her düzeyde biyoetik eğitiminin geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Etik eğitimi ile ilgili olarak 5–6 Mart 2007 tarihlerinde İstanbul’da UNESCO Etik Eğitimi Bölgesel Toplantısı gerçekleştirildi. Katılımcı ülkeler; Türkiye, Makedonya, Yunanistan, Kuzey ve Güney Kıbrıs, Malta ve Gürcistan’dı. Toplantının amacı ilgili ülkelerde var olan etik eğitimi programlarını tanımlamak, tanıtmak ve aktarmaktı. Sadece Biyoetik alanında değil etik eğitiminin düzenli ve sistematik olarak verildiği tüm eğitim kurumlarında etik ile ilgili verilen tüm kursların ve eğitim müfredatının tanımlanması/ tanıtılması hedeflendi.

Amaç etik eğitimi veren uzmanlar arasında bölgesel bir haberleşme ağının (network) oluşturulması ve gelecekte uluslar arası bir programın yapılandırılmasında işbirliğinin sağlanması.

Toplantının hemen sonrasında üniversitelerimizde verilen lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına “etik eğitimi”nin eklenmesi konusunda Yükseköğretim kurumuna “Yüksek Öğretimde Etik Eğitimi Raporu” hazırlanarak gönderildi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Biyoetik İhtisas Komitesinin hazırladığı “Yükseköğretimde Etik Eğitimi Raporu” konunun önemine dikkat çekmek, üniversitelerimizin ilgili fakültelerinde bu derslerin okutulmasının önemini vurgulamak ve ders müfredatına bu konuların yerleştirilmesi konusunda ilgili kişi ve kurumların dikkatini çekmek amacıyla; tıp, hukuk, mühendislik, çevre, eğitim ve iş alanlarında, sözü edilen çalışma alanlarından akademisyenlerin hazırlamış olduğu raporların derlenmesiyle oluşturuldu.

Yüksek öğretimde etik dersinin amacı ve bu amaçlar içinde bu dersin meslek kimliğinin oluşum sürecine katkısı, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.

Meslek adayına uğraşı tanıtılırken, onda "kimlik kaygısı" ve "sorumluluk bilinci" yaratılmalıdır. Etik eğitiminin amaçlarından bir tanesi "meslek bilinci"nin kazandırılması kaygısı olmak durumundadır; öğrenci mesleki kimliğinin nasıl biçimlendiğini görerek, kendi rolünü daha gerçekçi ve geniş açıdan algılayarak, uğraşını değerlendirebilmelidir.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Biyoetik İhtisas Komitesi BİYOETİK TOPLANTILARI dizisine 1 Kasım 2007 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan etkinlikle başlandı.

“Küresel Isınma Baskısı Altında Toplumsal ve Etik Sorunlar Sempozyumu” adlı etkinlikle özellikle çevre etiği sorunları tartışılmıştır. İkinci toplantı 12 Mayıs 2008 Pazartesi günü HÜ Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi.

Biyoetik Kurulları Harmonizasyon Sempozyumu -I- (Durum Tespiti) adlı bu etkinlikte Etik Kurullar her yönüyle ele alınmaya çalışılmış ve bir harmonizasyon oluşturma konusundaki olanaklar gözden geçirildi.

Üçüncü toplantı 20 Kasım 2008 Perşembe günü Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu’nda gerçekleştirildi. . Süreli sempozyumların dördüncüsü Edirne’de gerçekleştirilecek ve biyoetik konuları çevre etiğini de içerecek şekilde, yerel sorunlar temelinde tartışılacak.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Biyoetik İhtisas Komitesi Üyeleri

Prof. Dr. Meral Özgüç, Tıbbi Biyoloji AD. Hacettepe Üniversitesi, Ankara

Prof. Dr. Berna Arda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Etiği AD, Sıhhiye, Ankara

Doç. Dr. Nüket Örnek Büken, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deontoloji - Tıp Etiği ve Tarihi AD, Sıhhiye, Ankara

Yard. Doç. Dr. Uygar Tazebay, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Bilkent Üniversitesi, Ankara

Dr. Kumru Arapgirlioğlu, Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü, Bilkent Üniversitesi, Ankara
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim