• BIST 98.501
  • Altın 228,334
  • Dolar 5,7656
  • Euro 6,6758
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 23 °C
  • İzmir : 25 °C

SONUNDA BANKAYA MAAŞLAR YATIRILDI

<blink> SONUNDA BANKAYA MAAŞLAR YATIRILDI</blink>
Maaşlarını alamayan İstanbullu aile hekimleri için İstanbul İl Sağlık Müdürü Yardımcısı Dr. Cevat Güneş bir açıklama yaparak, maaşların şu an itibariyle bankaya yatırıldığını ve gecikmenin nedenlerini bildirdi.

 

"Sözleşme gereği en son 15 Aralık 2010 tarihinde ödenmesi  gereken Kasım ayı maaşı bir günlük gecikmeyle tamamlanmıştır. Bugün Saymanlıktan bankaya aktarılan maaşlar ilerleyen saatlerde ilgili banka tarafından çalışanların hesaplarına aktarılacaktır.

Aile hekimliği Maaş Biriminde çalışan ortalama 20 kişinin 40 gün süreyle tatil günleri dahil günde ortalama 16 saat emek harcayarak gerçekleştirdiği olağanüstü çalışmalar neticesinde bu noktaya varılmıştır. Ancak elde olmayan sebeplerden dolayı yine de bir günlük gecikmenin olmasının üzüntüsünü yaşadığımızı belirtmek isteriz.

Öncelikle bu maaş sisteminin alışılagelen memur işçi vb. Maaş ödemelerinden çok farklı olduğunun bilinmesini isteriz. Ayrıca aile hekimliği sistemine geçen diğer illerde sadece 657'ye tabi kamu görevlileri istihdam edilmişken, İstanbul'un hekim ve aile sağlığı elemanı ihtiyacının karşılanması için kamu dışı hekim alımı yapılmıştır. Ayrıca 4/B statüsünde aile sağlığı elemanları da sisteme dahil edilmiştir. Dolaysıyla homojen bir personel yapısı ortaya çıkmamıştır. Haliyle bu durum maaşın hızlı bir şekilde hazırlanmamasında bir etken olmuştur.

Her bir aile hekimi ve aile sağlığı elemanı için yapılacak maaşa esas teşkil edecek, sayısı onu bulan resmi evrak (Atama kararı, kimlik bilgileri, sözleşme, başlama yazısı, tebliğ-tebellüğ belgesi, ilk işe başlama tarihi, maaş nakil ilmuhaberi, SGK girişi, önceki işyerinden ayrılış belgesi, aile beyannamesi, hekime tahsis edilen nüfus bilgileri, banka hesap no veya IBAN vb.) Bu evrakın tasdik edilerek, aile hekimliği birim kodlarına göre düzenlenip tasdik edilme zorunluluğu.

Aşağıda sıraladığımız maddeler gözönünde bulundurulduğunda ne denli zorluklarla karşılaşıldığını takdirlerinize sunmak isteriz:

1.Tüm ilçelerden aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının kimlik bilgileri, göreve başlama ve tebliğ-tebellüğ belgeleri toplandı.

Ancak bu belgeler çoğu kez zamanında gelmediği gibi eksik ve yanlış tarihli gelmiştir. Bunların düzeltilmesi zaman almıştır.

2.Kamu personeli statüsünde olan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının Maaş Nakil Belgeleri, işlemleri tamamlanmış olarak ve zamanında maaş birimine teslim edilememiştir.

3.Sayıları yaklaşık 1950 kişiyi bulan 4/B'li aile sağlığı elemanı ve kamu dışından gelen aile hekimlerinin işyeri değişikliğinden dolayı zamanında, cezaya girmeden SGK'ya girişleri yapılmıştır.

Özellikle kamu dışından gelen aile hekimleri telefonla tek tek aranarak bilgilendirilmelerine rağmen, eski işyerlerinden zamanında ayrılış yapmadıkları için, SGK girişlerinin yapılması aşamasında güçlükler yaşanmıştır. Ayrıca 4/B'li aile sağlığı elemanlarının ayrıldıkları sağlık kuruluşlarından istenen tarihte işyeri ayrılışları sağlanmadığından SGK girişlerinde olağanüstü sıkıntılar yaşanmıştır.

4.Sisteme dahil olan tüm personelin maaşlarının ödenebilmesi için IBAN numaraları temin edilmiştir.

Bu hususta kamu dışından gelen veya değişik bankalardan IBAN numarası olan personele tek tek telefonla ulaşılarak sözkonusu numaralar temin edilmeye çalışılmış dolaysıyla bu da zaman alıcı bir faktör olmuştur. Buna rağmen halen IBAN numarasını ısrarla bilidirmeyen çalışanlar bulunmaktadır. Bu durumda olanlar maaşlarını almak için Nüfüs Cüzdanlarıyla Halk Bankası şubelerine şahsen başvurarak maaşlarını alabileceklerdir.

5.Yukarıda belirttiğimiz gibi Aile hekimliği Maaş Sistemi kamudaki hiç bir maaş sistemine benzememektedir. Dolaysıyla konuyla ilgili bir maaş yazılımı da yoktur. Bunun için Bakanlığımızın ÇKYS sistemi kullanılmaktadır ve bordrolar bu sistemden alınmaktadır.

Bu hususta yaşadığımız sıkıntıyı sizlerle paylaşmak isteriz. Söz konusu sisteme bilgilerin topluca import edilebileceğini belirten yetkililer, bize istedikleri formatı belirten bir şablon gönderdiler. Altı binden fazla kişinin bilgilerini içeren bu şablona uzun ve zahmetli çalışmalardan sonra giriş işlemleri tamamlandı. Ancak ÇKYS sisteminin veritabanına topluca import (upload) edileceği belirtilen bu bilgilerin ne yazık ki çok cüzi bir kısmı yapılabildi. Bu durum Maaş Birimi olarak bizim dört gün zaman kaybetmemize neden oldu. Girilemeyen yaklaşık beş bin kişinin bilgileri tek tek manuel olarak girildi. Yanlış ve eksik girilen cüzi kısmın düzeltilmesi ise çok daha meşakkatli oldu.

Şu ana kadar aile hekimliği sistemine giren illerin çoğunda İstanbul'un bir ilçesi büyüklüğünde olmalarına rağmen ilk maaşlarını 90-110 güne varan gecikmelerle alabildikleri malumunuzdur. Ayrıca maaşı hazırlama sürecimiz içinde olan 13-21 Kasım tarihleri arasında Kurban Bayramı tatili olması nedeniyle ilçelerden ve kişilerden maaşa esas olacak zorunlu belgelerin akışı olmamıştır.

Yukarıda belirtilen hususlar gözönüne alındığında ve ilk ay için yapılan ve bundan sonraki maaşlara da esas olacak verilerin doğru ve sağlıklı oluşturulması çabalarının büyük bir titizlik ve hassasiyet gerektirdiği de dikkate alındığında olumlu bir noktaya varıldığını belirtmek durumundayız.

İşlenen bu bilgilerle yapılan bu işlemler, bundan sonraki aylarda tekrarlanmayacağından önümüzdeki aylarda maaş hususunda sıkıntı yaşamayacağını bilmenizi isteriz.

MEHMET CEVAT GÜNEŞ" (ailehekimiyiz)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim