• BIST 104.862
  • Altın 229,998
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 11 °C

Böbrek Taşı Hakkında Merak Ettikleriniz…

Böbrek Taşı  Hakkında Merak Ettikleriniz…
Dilek Süzen

Böbrek taşının erkeklerde hayat boyu görülme sıklığı yüzde 15 kadınlarda yüzde 6 olarak açıklanıyor.Ülkemizde bu orana kadınlar için yüzde 14.8 olarak veriliyor.Taşın tekrarlama riski de yıllar geçtikçe artıyor.

Ancak tekrarlama riskinin başlıca nedeninin yeterli sıvı alınmayışı olduğu gösteriliyor.
Çalışmalar gösterdi ki taşı tekrarlayan hastalar tekrarlamayan olgulara göre günlük sadece 250- 400 mililitre daha az idrar çıkartıyorlar. Yani az bir miktar idrar azalması sonuçta çok büyük problemlere yol açabiliyor.

BELİRTİLERİ


Böbrek taşı hiçbir bulgu vermeyebiliyor. Taşın mesaneye doğru hareket etmesi, idrarda yanma, yan boşlukta yani böğürde ağrı, sık idrara çıkma gibi belirtiler olabiliyor.

Yeterli sıvı alarak, proteinden kısıtlı beslenerek, tuzu azaltarak taş oluşumunu azaltabiliriz.
Eğer bunları yaptığımız halde bir düzelme olmazsa beraberine potasyum sitrat içerikli yiyecekleri de eklememiz gerekiyor. Ama bunlar hafif ,orta şiddette kalsiyum taşları olan hastalar için geçerlidir. Sistin ya da enfeksiyon taşları daha büyük problem oluşturuyor.

Yaş böbrek taşlarında önemli bir faktördür. Erkeklerde 35 -40 yaşında pik yapıyor, 70 yaşından sonra azalıyor. Kadında 55-60 yaşlarında artıyor. Menapozdan sonra erkeklerle aynı düzeye geliyor. Irklar arasında da farklılıklar var. Zencilerde çok fazla gözükmüyor. Ama nedeni de belli değil. Eskimolarda belirgin değil.

Sıcak iklimlerde yaşayanlarda özellikle ortadoğu ülkelerinde taş riski daha fazladır.
Örneğin ürik asit taşının Hindistan?da görülme sıklığı yüzde 1 iken İsrail?de yüzde 40 civarında.

Bölgesel de farklılıklar gösteriyor. Türkiye?de yapılan bir araştırmada, Batı bölgelerinde yüzde 14.8 iken, güneydoğu bölgesinde taş sıklığı yüzde 30 lara çıkıyor. Bunda güneşin, sıcağın büyük etkisi var. Vücutta sıvı kaybı, güneşin etkili ile Vitamin D sentezinin artıyor olması, tüm bunlar birer risk faktörüdür.

Genetiğin rolüne gelince;
Ailesinde taş hastalığı olanların çocuklarında taş riski yüksek oluyor. Özellikle de erkek çocuklarda. Türkiye?de ailesinde taş olanların çocuklarında taş gelişme riski yüzde 30 civarındadır.

Obezite ile taş yakından ilişkilidir. Özellikle şişmanlarda ürik asit taşları ama beraberinde kalsiyum taşları da çok sık görülüyor. Bu hastaların mutlaka kilo vermeleri gerekiyor.

ÖZETLERSEK


Böbrek taşının tekrar oluşumunu engellemek için günlük 2,5 litre idrar çıkmak gerekiyor. Günlük 3 litre su içilmelidir.

Tuzu kısıtlayın, kilo verin, kalsiyumdan zengin beslenin, oksalat içeriği düşük yiyecekleri tercih edin. Çay oksalattan zengin uzak durun. Kahve de idrar miktarını artırır .Çikolata, fındık, ıspanak oksalattan zengin bunlardan da uzak durulması gerekiyor.

Hayvansal proteinlerin kısıtlı tüketilmesi şart.Örneğin 70 kg bir adam günlük tüketeceği hayvansal protein 70 gramı geçmemelidir. Düzenli yürüyüş ve ideal kiloda olmak tavsiye edilecek diğer hususları oluşturuyor.

Yazan
:Doç. Dr. Mustafa BALAL
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim