• BIST 103.310
  • Altın 230,212
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

ÖLENLERİN SORUMLUSU KİM?

<B>ÖLENLERİN SORUMLUSU KİM?</B>
Dilek Süzen

Son yıllarda ülkemizde ölümlere yol açan hayvan kaynaklı viral hastalıkların hiçbirini hayvanlar üzerinde saptamadık, ancak insanlar ölünce fark ettik. Kuşlardan grip, kenelerden Kırım-Kongo, kemirgenlerden bulaşan Hanta virüs enfeksiyonlarından dolayı insanlarımız öldüler ve ölüyorlar. Şimdi de Domuz gribi nedeniyle alarma geçtik. Önümüzdeki yıllarda bakalım hangi hayvanlardan hangi virüsleri alacağız? Peki, bu hayvanların bulaşıcı hastalıkları taşıdıklarını insanlarımız ölmeden anlayamaz mıydık?

Eğer bu hayvanlarda veteriner hekimler tarafından sistematik şekilde hastalık taramaları yapılmış olsaydı zamanında alınan önlemlerle bu kadar insanımızı kaybetmezdik. Ancak ülkemizde, AB ülkelerindeki gibi bir veteriner hekimlik teşkilatı yoktur.

Veteriner hekimler 1980?li yıllardan itibaren Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı hantal ve kısır bir yapı içersinde teşkilatlanmışlardır. Hastalıklarla mücadele çoğu kez hekim olmayan meslek mensubu müdürler tarafından yürütülmektedir. Memur veteriner hekimler ise genellikle başkaların yapabileceği bürokratik işlerle vakit kaybedip asli işlerini yapamamaktadır. Ayrıca, veteriner hekimlik uzmanlık eğitiminin kaldırılmasıyla hastalıkla savaşta kurmay sınıfı yok edilmiştir. Bu koşullarda, bahsi geçen hastalıkların zamanında saptanması ve mücadele edilmesi mümkün olamamaktadır.

Bahsedilen bu çarpık yapı düzelmedikten sonra hayvanlarda bu tür hastalıkların mevcudiyeti ancak vatandaşlarımız öldükten sonra anlaşılacaktır.

Veteriner hekimler yıllardır bu konuyu çeşitli ortamlarda gündeme getirdikleri halde hiç bir düzenlemenin olmayışı, ?bunlar daha ne kadar insanımızın ölmesini bekliyorlar?? sorusunu akla getirmektedir. Bu nedenle, hayatını kaybeden insanlarımızın sorumlusu kemirgenler ya da keneler değil, hala gerekli yapısal düzenlemeye gitmeyen yetkililerdir.

Yüksek lisans mezunu oldukları halde neredeyse fakirlik sınırında maaş alan, bu hastalıklarla mücadele sırasında kendilerinin ve ailelerinin hayatlarını tehlikeye atan ve bu koşullara rağmen bu hastalıklarla dünyada en iyi mücadele etme onuruna erişen veteriner hekimler bu hastalıklarla mücadele görevlerini yerine getirecek teşkilatlarını istiyorlar.

İş işten geçmeden tarımın gölgesinden sıyrılmış, bağımsız bir veteriner hekim teşkilatı talep ediyoruz.

Yazan:
Prof.Dr. Tamer DODURKA
Veteriner İç Hastalıklar Derneği Başkanı


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim