• BIST 94.666
  • Altın 245,853
  • Dolar 5,9335
  • Euro 6,6172
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 21 °C
  • İzmir : 22 °C

ÖZELDE ÇALIŞAN HEKİMLERİN SORUNLARI BÜYÜYOR

Şükrü Güner

Sadece muayenehanesinde çalışan hekimler , Aile Hekimliği uygulaması ile, ya Aile Hekimi olmaya zorlanacaklar ya da muayenehanelerini kapatmak zorunda kalacaklardır. Mevcut uygulamalara göre zaten zor ayakta kalan muayenehane hekimliği artık ortadan kalkmak üzeredir.

Hekimlerimizin önemli bir kısmı özel sektörde çalışmaktadır. Sayısal olarak muayenehane hekimleri ve özel hastanelerde çalışan hekimler, ilk iki sırayı almaktadır.

Sağlıkta Dönüşüm programı çerçevesinde yapılan uygulamaların bugünleri de aratacağını görüyoruz. Bu uygulamalara karşı olmak ayrı. Ama bu uygulamalar ?yetki bende, yapacağım? deniliyorsa, hekimlerimizin ve halk sağlığının zarar görmemesi için mücadele vermek zorundayız.

Muayenehane Hekimleri


Muayenehane hekimlerinin bir kısmı, kamuda part time çalışan hekimlerdir. Kamu hastanelerinde ?Döner sermaye ve performans uygulaması? ile sayıları giderek azalmaktadır.

Performans uygulamasının başlangıçtaki cazibesine kapılan birçok hekim muayenehanesini kapatmıştır.

Performans uygulaması şu andaki çekiciliği geçicidir.
Bundan sonraki adım ya kamu ya özel tercihi getirilecek ve sonra da uygulamanın ekonomik getirisi kısıtlanacaktır.

Hizmet sektörü sıkıştıkça sık - boğaz edilen en kolay alandır. Bu nedenle toplu sözleşme hakkı elde edilmedikçe geçici ekonomik iyileştirmeler kısa vadelidir ve kaybeden hekimler olacaktır.


Sadece muayenehanesinde çalışan hekimler ise, Aile Hekimliği uygulaması ile, ya Aile Hekimi olmaya zorlanacaklar ya da muayenehanelerini kapatmak zorunda kalacaklardır. Mevcut uygulamalara göre zaten zor ayakta kalan muayenehane hekimliği artık ortadan kalkmak üzeredir.

Sorunun çözümü;
Aile Hekimine sadece 2. basamağa sevk yetkisi yerine, bölgesindeki uzman tabibe de sevk yetkisinin verilmesi getirilmelidir.


Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışan Hekimler

Sorunları en fazla olan hekimler özel teşhis-tedavi polikliniklerinde ve hastanelerinde çalışan hekimlerdir.

Çalışma güvenceleri yoktur?

Çoğu zaman branşında tek hekim oldukları için, gecesi, gündüzü, tatili yoktur?

Mesai kavramı yoktur?

Senelik izinleri ya yoktur ya da çok kısadır?

Mesleki açıdan kendisini yetiştirmek için kurslara ve kongrelere katılma olanakları kamu hekiminden çok daha sınırlıdır?

Zorunlu hallerde yerine bakacak hekim bulmadan izine
ayrılamaz?
En az çalışma saati 9 saatten fazladır?

Ekonomik güvenceleri yoktur?

Aylarca ücretini zamanında veya hiç alamayan hekimlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur?

Hekimlerin önemli bir kısmı kayıt dışı çalıştığından işten ayrılma durumunda hak iddia edememektedir?


Çözüm Yolu İçin Bir Öneri


Bu kesimin sorunlarının giderilmesi acildir. Bu da ancak yasal bir güvence altına almakla olur.

Anahtar;
İşyeri Hekimliği uygulamasıdır. İşyeri hekiminin eğitimini yapan, sertifikasını veren, atamasını onaylayan Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları, uyguladıkları Sözleşme ile işyeri hekiminin sosyal ve ekonomik güvencelerini bir ölçü de olsa sağlamaktadır.

6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanununun 4. maddesinin (b) bendi ile TTB? ye ?Azalarının maddi ve manevi hak ve menfaatlerini korumak?? gibi açıkça yetki verilmiştir.

Özel Hastaneler Yönetmeliği çıkarılmıştır. Bu Yönetmeliğin 4. maddesinin (i) bendinde ?Kadrolu uzman tabip/Kadrolu tabip: Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışmayıp, özel hastanede iş akdine dayalı olarak tam gün çalıştırılmak üzere istihdam edilen uzman tabip veya tabibi??ifade eder, denilmektedir.

Buradaki ?iş akdi? terimi açılarak ?üyesi olmakla zorunlu olduğu meslek kuruluşu aracılığıyla özel hastane, poliklinik ve hekim arasında imzalanan Sözleşme uyarınca çalışan uzman tabip veya tabibi?? olarak değiştirilmesi, özel kuruluşlarda çalışan hekimlerinin sorunlarını önemli ölçüde çözecek bir adımdır.

Şurası unutulmamalıdır;
Hiçbir Sözleşme tek taraflı değildir. Meslek kuruluşu üyelerinin ekonomik ve özlük haklarını korurken, işletmenin de çıkarlarını gözetecektir. Hastaları ile iyi ilişki içinde olmayan, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmeyen, kurumun menfaatlerini korumayan, üyelerini de savunmayacaktır.

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarının önünde bekleyen en önemli çalışma alanlarından biri de bu kazanımları elde etmek için mücadele etmektir.


Bu yazı toplam 2918 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim