• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İzmir : 16 °C

TÜRKİYE’DE HEMŞİRE OLMAK…

<B>TÜRKİYE’DE HEMŞİRE OLMAK…</B>
Dilek Süzen

24 saat sürekli hastanın yanı başında olan, her sorunu için başvurabileceği, tedavisini yürüten tek meslek biziz. Kimi hastanelerde gece nöbetlerinde doktorsuz klinik vardır da hemşiresiz klinik olmaz.

Hemşirelerini mutsuz eden, yıllar yılı yoksulluk sınırında tutan bir sağlık sistemi kısa ve uzun vadeli sonuçları itibariyle başarısız olmaya mahkûmdur.


Bir meslek düşünün ki, eş düzey eğitim görmüş mesleklerden daha az kazanıyor olsun. Niye?

Bir meslek düşünün ki, sayısal puan ile öğrenci alacak, en ağır eğitimlerden geçirecek ama bu ücret ve maaşta bir fark yaratmayacak. Niye?


Bir meslek düşünün ki, başka nöbetli mesleklerden daha az haklara sahip olacak, gece-gündüz çalışacak ama yıpranmış kabul edilmeyecek, her türlü enfeksiyona açık çalışacak ama riskli sayılmayacak, niye?


Hepatitlerden biriyle, envai çeşit enfeksiyon hastalıklarından biriyle enfekte olup hastalandığında hastane kökenli olduğunu kanıtla denecek, hastalığı meslek hastalığı olarak kabul edilmeyecek? Niye?


İşini yaparken KKKA ile enfekte olacak, kötü bir şekilde, tam bir sistem kurbanı olarak ölecek, niye?

Hemşireler için Maliye bakanlığının ilan ettiği maaşı almadığımızı da bildirmek istiyoruz. Maaş, ücret azlığı bir yana, saati 1?2 lira gibi nöbet ücreti verilmesini aşağılayıcı buluyoruz. Hani çalışan kazanacaktı?


İşe gitmek, nöbette olmak bile işin kazandırdığından daha masraflı ise o iş nasıl bir değere sahiptir?


Hemşire yetersizliği var deyip, hiç değilse mevcutları motive edecek iyileştirmeler yapılmamasını, elde tutmak için desteklenmemesini de anlayamıyoruz.


Hastanede görevli, klinisyen bir hemşire bir yıl içinde günlük mesaisi dışında, ayda en az 4?6 gün gece nöbeti tutar. Bu nöbetler hafta sonu 24, hafta içi 16 saattir.

Nöbetlerde geçen çalışma süresi ile normal bir memur çalışanın yılık çalışmasının yarısı kadar da geceleri ve hafta sonları, bayramlarda, süreli tatillerde çalışmış olur. Ancak bu süre ne hikmetse toplam hizmet süresinden sayılmaz.


Bu çalışma temposu ile yine de yıpranmış sayılmıyorsak, yıpranma hakkımız yok ise, sağlık kuruluşlarında, hastanelerde işler yolunda değildir. 2005 sonrası tüm sağlık istatistikleri ortadadır.

Hastanelerde kalite kriterlerini hemşirelik hizmetleri üstüne kuran ama gelir dağıtımda bu bilgi, emek payını görmeyen bu sistem inanın daha iyisini zaten hak etmiyor demektir.


21 yılık hemşireyim. Üniversite mezunuyum. 657? li 2200 ek gösterge 1/4?yüm. Maaşım 1000 lira civarındadır. Yıllık 15?17 bin lira performans dahil elime geçecek olandır.
Halen SSK?lı iken aldığım ücreti kazanamıyorum.

Emekli olunca her halde 750?850 lira elime geçer.
Yani yoksulluğa mahkûmum.

Bu meslekten kaçmak için ne olursa olsun üniversite okumaya olağanüstü emek, çaba sarf eden, 2 yıllık Tapu- Kadastro bile okumaya razı olan kimi meslektaşlarıma hak veriyorum.

Hemşire taban aylığı belirlemek sizce çok mu zordur? Hemşiresini böyle çalıştıran, böyle yaşatan, böyle ücretlendiren, hasta bakımını yönetemeyen bir sağlık sistemi hatadır, acilen düzeltilmelidir.

Koskoca bir sağlık bakanı Hemşirelik mesleğinin eğitsel, mali, yönetsel sorunlarıyla mı uğraşacak diyebilirsiniz. Elbette evet; bu meslek eğer sağlık iş gücü ordunuzun yarısını oluşturuyorsa, yaptığı işler başka hiçbir meslek grubu ile ikame edilemeyecek nitelikte ise, evet hemşirelerin meslek yapısını güçlendirmek, mali durumlarını iyileştirilmek bakanlığın sorumluluğudur.

Nasıl ki , yılların çabası Hemşirelik Yasası?nı yasalaştırarak teşekkür ve taktirlerimizi kazanmış ise, hemşirelerine çağın gereklerine uyarak sahip çıkılması da minnetimizi kazanacaktır.

Çünkü, Hemşirelerin sorunlarını çözmek hastanelerin ve sağlığın sorunlarının hizmet kalitesi açısından en azından yarısını çözmek demektir.

Yazan:
Hemşire Kezban ATAKOĞLU
THD denetim kurulu yedek üyesi


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim