• BIST 97.955
  • Altın 218,887
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 8 °C

“Bu Değişiklik Yeterli Değil!”

 “Bu Değişiklik Yeterli Değil!”
İstanbul Eczacı (İEO)“Eczane ve Eczane Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin 9. Maddesi 5. Fıkrası”nda yapılan değişikliğin muvazaalı eczaneleri tamamen önlemede yeterli olmadığını savundu.

 İEO’nun bu konuda yaptığı açıklama özetle şöyle:

“Yayınlanan son yönetmelik, muvazaa ile mücadelede Eczacı Odalarının elini güçlendirmiştir. ‘Ancak eczane diploması kiralama devri sona erdi’ demek ve bu yönde açıklamalarda bulunmak için hâlâ yürürlüğe girmesi gereken yeni düzenlemelere ihtiyaç vardır.  Bunun için şunlar yapılmalıdır:

- 6197 sayılı kanunun cezaları düzenleyen 40 vd. maddelerinde muvazaa suçu açıkça tanımlanmalı ve yaptırımları açıkça düzenlenmeli, bu suçu işleyenlerin meslekten daimi veya süreli olarak uzaklaştırılması yönünde yaptırımlar getirilmelidir.

- Eczacı Odası ve İl Sağlık Müdürlüğünün bilgi ve belge isteme yetkileri artırılmalı ve yapacakları muvazaa araştırmasına esas teşkil etmek üzere, resmi kurum ve kuruluş, noterlik, banka, ecza deposu  vb. kuruluşlardan belge ve bilgi isteyebilme yetkisi açıkça düzenlenmelidir.

- Eczacıların eczane açma işlemlerinde yapacakları ödemelere (kira vb.) ilişkin belgelendirme şartı getirilmelidir. 

- Eczacı Odalarının muvazaa komisyonlarınca tutulan görüşme tutanakları için resmi bir format belirlenmeli ve tüm Eczacı Odaları aynı tür tutanakları kullanmalı ve bu görüşme tutanakları muvazaayı ispatta resmi belge niteliği taşımalıdır.

- Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel  Müdürlüğü önderliğinde düzenlenecek bir toplantıda her Odadan birer temsilcinin katılacağı (tercihen uzun yıllar muvazaa komisyonlarında görev yapmış eczacıların) geniş katılımlı bir toplantı düzenlenerek, her Bölge’nin özelinde yaşanan muvazaa ile ilgili deneyimler ve neticede ortaya çıkan görüş ve öneriler derlenerek ve bu birikimden yola çıkılarak mevzuatta ne gibi değişiklikler yapılacağı ortaya konmalıdır.

- İl Sağlık Müdürlüklerinde muvazaa eczane araştırmalarını yapacak özel bir birim oluşturulmalıdır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim