• BIST 99.677
  • Altın 220,665
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

Eczacıların İlaç Boykotu’nun İLK SONUCU…

<B><U>Eczacıların İlaç Boykotu’nun İLK SONUCU…</U></B>
Dilek Süzen

Ticari ıskonto uygulamayan bazı ilaç firmalarına karşı Türk Eczacıları Birliği(TEB) ve eczacı odalarının başlattığı ?boykot?un ilk sonucu Servier İlaç'ın ürünlerinde alındı. TEB, eczacı odalarına gönderdiği yazıda söz konusu firmanın ürünlerinde bugünden itibaren (7 Temmuz 2009) ticari ıskonto uygulamaya başlayacağını bildirdiğini, bu nedenle firmanın ürünlerine olan boykotun durdurulduğunu duyurdu.

TEB?in yazısında özetle şöyle denildi:
?Süreçte yaşanan gelişmelerin üyelerimize aktarıldığı duyurularda, Servier İlaç ve Araştırma A.Ş?nin tüm ürünlerinin vadelerini 90 güne çıkardığı yönündeki 11.05.2009 tarihli yazılı açıklaması üyelerimizle paylaşılmıştı.

Bugün itibarıyla da, Servier İlaç ve Araştırma A.Ş. tarafından yapılan yazılı açıklama ile; daha önce % ?0? ticari ıskonto uyguladıkları ürünlerinden, eşdeğerleri bulunanlara % 7, bulunmayanlara ise, % 4 ticari ıskonto uygulayacakları ilan edilmektedir.

Sürecin bu noktaya gelmesine katkı koyan tüm oda başkan ve yöneticilerimize ve değerli üyelerine teşekkür eder, üyelerinizin, bundan sonraki dayanışma ve birlikte hareket etme sureci için Türk Eczacıları Birliği ve Odanızdan yapılacak bildirimleri yakından izlemelerinin üyelerinize duyurulmasını önemle rica ederim. ?

Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Oğuz Ekincioğlu boykotun şimdilik durdurulduğunu, ilgili firmanın eşdeğeri olan ürünlerinde %7, eşdeğeri olmayan ürünlerinde de %4 ticari ıskonto yaparak vade süresinin ise en az 90 gün olmasını kabul etmesini eczacı bütünlüğünün başarısı olarak değerlendirdi ve ?Bu firmanın %7 ticari ıskonto yaptığı ilaçların toplam satış portföyündeki oranının %50 olduğu düşünüldüğünde meslektaşlarımıza ekonomik anlamda önemli ölçüde katkı sağlayacağı aşikardır" dedi.

İstanbul Eczacı Odası ise üyelerine yaptığı duyuruda TEB?den gelen yazı ile söz konusu firmaya uygulanan boykot kararının sonlandırıldığını belirterek ? Odamızın Eczacıbaşı Zentiva firmasının ticari ıskontosu kaldırılan ilaçlarına karşı sürdürmekte olduğu eşdeğer ilaç uygulaması devam etmektedir? denildi.


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim