• BIST 103.310
  • Altın 228,812
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 19 °C
  • İzmir : 18 °C

Cep Telefonu Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Cep Telefonu Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?
Cep telefonu ile ilgili son çalışmalar,bilgiler, Ankara Tabip Odası Halk Sağlığı Komisyonu tarafından derlendi.

 Cep telefonunun sağlık ortamına yansıyan bilgileri şöyle:

 

 1.         Cep telefonu kullanımı sırasında enerjinin önemli bir bölümü deri ve yüzeyel dokular aracılığı ile emilmektedir. Bu durum, beyin ve öbür dokularda sıcaklık artışı oluşturmakta; DNA kırıklarına ya da yapısal değişikliklerine neden olmaktadır.

2.         Sürücülerin araç kullanırken ellerinde tutarak ya da mikrofon-kulaklık aracılığı ile

cep telefonu kullanımına bağlı trafik kazalarına bağlı ölüm ve yaralanmalarda artış saptanmıştır.

3.         Cep telefonlarının uzun süreli etkilerinin araştırılması sürmektedir. Şimdiye dek yapılan çeşitli çalışmalarda 10 yıldan daha uzun süreli cep telefonu kullananlarda

cep telefonunun kullanıldığı yanda kimi tümörlerde (glioma ve akustik nörinom) “artış” olduğu belirlenmiştir. Ancak literatürde artış olmadığını gösteren çalışmalar da vardır. Bununla birlikte cep telefonunu sık ve uzun süreli kullanan kişilerde daha ayrıntılı ve uzun süreli çalışmaların yapılması gereği üzerinde durulmaktadır. Mevcut bulguların ışığında cep telefonlarından MW-RF radyasyon için sınır değerlerin uzun dönemli etkilenimlerde güvenli olmadığı ve bu standartların yeniden belirlenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

Cep telefonu kullanıcılarının bilmesi gerekenler:

1.         Araç kullanırken cep telefonu kullanmaktan kaçınılmalıdır. Zorunlu aramalar ve konuşmalar, araç güvenli bir yere çekilerek yapılmalıdır.

2.         Cep telefonları, toplu taşıma araçlarında, elektronik donanımı olumsuz etkileyebildiğinden; oluşabilecek kazaların önlenmesi amacıyla, bu tür korunmasız araçlarda kesinlikle kapalı tutulmalıdır.

3.         Cep telefonu satın alınırken düşük SAR değerli (0,1 W/kg ve daha düşük) olanlar seçilmeli ve üreticiler bu telefonların SAR değerlerini ambalajın üzerine yazma zorunda olmalıdır.

4.         Cep telefonu görüşmeleri olanak ölçüsünde kısa tutulmalı, gereksiz konuşmalardan kaçınılmalı, yakında sabit hat varsa “kablolu” telefon yeğlenmelidir.

5.         Cep telefonu görüşmeleri, çocuklardan uzakta gerçekleştirilmelidir.

6.         Gebelik sürecinde cep telefonu ivedi durumlar dışında kullanılmamalıdır. Ev içinde cep telefonları kapalı tutulmalıdır.

7.         Özellikle merkez sinir sistemlerinin gelişimini sürdürmesi nedeniyle, çocukların cep telefonu kullanmaya başlama yaşları geciktirilmelidir. Gençlerin 15 hatta 18 yaşından önce cep telefonu kullanmaları önerilmemektedir.

8.         Konuşma dışında, cep telefonunun öbür özelliklerini kullanmaktan olabildiğince kaçınılmalıdır.

9.         Bu telefonlarla çok kısa konuşma alışkanlığı kazanılmalı ve kısa bilgi gönderiminde SMS kullanılmalıdır.

10.       Uzun süreli kullanımı özendiren kampanyalar engellenmelidir.

11.       Cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı zamanlar, telefon çaldığı ve tuşlanan numaranın bağlandığı anlardır. Bu sırada telefon kulaktan uzakta tutulmalıdır. Gelen çağrı yanıtlandıktan veya karşı taraf görüşmeye açtıktan 1-2 saniye sonra cihazın kulağa götürülmesi daha güvenlidir.

12.       Sabit hatlı ve kablolu bir telefondan konuşma olanağı varsa, cep telefonu kapalı tutulmalıdır.

Cep telefonları ve yaydıkları elektromanyetik radyasyonun (EMR) sağlık üzerine etkileri tartışılırken, İHTİYATLILIK İLKESİ iyi bilinmeli ve uygulanmalıdır.

Rio’da 1992’de yapılan Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda yapılan

İHTİYATLILIK İLKESİ tanımlamasına göre; toplumda yaşayan bireylerin sağlığına yönelik riskler(in) boyutu hakkında bir kuşku durumunda, karar vericiler konu ile ilgili uygulamalarda risklerin önlenmesine yönelik gerekli önlemleri öncelikle almalıdırlar. ”

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim