• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 11 °C

Cep Telefonuyla Konuşurken…

Cep Telefonuyla Konuşurken…
Türkiye’de cep telefonu kullanan sayısıyla kullanma sürelerinin birçok Avrupa ülkesinden fazla olduğu belirtilerek cep telefonlarının sağlık üzerine etkileri açıklığa kavuşuncaya kadar kullanım konusunda bazı koruyucu önlemler alınması gerektiği bildirild

 

 

HASUDER tarafından  bu konuda yapılan açıklamada şöyle denildi:

“ Ülkemizde cep telefonu ise kullanımı Avrupa ortalaması üzerindedir.  Tüm dünyada cep telefonu kullanıcı sayısı 4 milyarı aşmıştır. Türkiye’ de ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü, Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre cep telefonu abone sayısının Eylül 2010 itibariyle 61,9 milyon olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte 2009 yılından bu yana 3G hizmet sunumunun başlamasıyla 16.6 milyon 3G abonesi bulunmaktadır.

 

Kullanıcı sayısının artmasının yanı sıra kullanım miktarının da arttığı raporda belirtilen bir başka unsurdur. Türkiye’de bir abonenin aylık ortalama konuşma süresi Eylül 2010 itibariyle 206 ile 262 dakika arasında değişmektedir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında Türkiye, 239 dakika olan ortalama aylık mobil kullanım süresi ile İngiltere, İspanya, İtalya, Portekiz ve Almanya’nın üstünde 3. sırada yer almaktadır. Türkiye’de cep telefonu kullanımın yüksek olmasının nedenleri çeşitlilik göstermektedir. Bunlarda kültürel özellikleri eğitim düzeyi ve reklamlar kuşkusuz etkilidir.

 

Cep telefonlarının sağlık üzerine etkileri açıklığa kavuşuncaya kadar kullanım konusunda bazı koruyucu önlemleri almakta yarar vardır. Ancak elektromanyetik radyasyonun biyolojik sistemler üzerine bilinen etkileri ve olası potansiyel sağlık etkileri nedeniyle uluslararası kuruluşlar bu konuya ‘Önleyici Önlemler’ ilkesi çerçevesinde yaklaşmaktadır. Bu ilkeye göre insan ve toplum sağlığına olumsuz riskler ortaya çıktığında, bu risklerin ciddiyeti ile ilgili bilgilerin kesinleşmesini beklemeden koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir. Bireysel düzeyde cep telefonundan kaynaklanan radyasyondan korunmak için uzun süre cep telefonuyla konuşulmaması, özellikle çocukların cep telefonu kullanımın kısıtlanması, kulaklık kullanılması, numarayı çevirince değil karşı taraf açınca kulağa götürülmesi, yanıt vermeyen numaralarda ısrar edilmemesi, gereksiz ve uzun konuşmalardan kaçınılması gibi önlemler önerilmektedir.

 

Bireysel önlemlerin yanı sıra toplumsal düzeyde maruziyetin azaltılması anlamında kamusal denetim mekanizmaları önem kazanmaktadır. Bu kapsamda özellikle cep telefonu kullanımını arttırmaya yönelik reklam kampanyalarının denetlenmesi, uzun sürelerle konuşmanın teşvikinin önlenmesi toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Ayrıca cep telefonu reklamı kampanyalarında çocukların kullanılması ise kabul edilemez bir sorumsuzluktur. Bu konuda yasal düzenlemeler geliştirilmelidir. ”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim