• BIST 104.862
  • Altın 229,933
  • Dolar 5,4748
  • Euro 6,2123
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 10 °C

“Çocuk Onkoloji Hastanesi ŞART!”

“Çocuk Onkoloji Hastanesi ŞART!”
Dilek Süzen

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile Trabzon Lösemili Çocuklara Yardım Derneği Başkanı Prof. Erol Erduran, Trabzon?da bir Çocuk Onkoloji Hastanesi yapılmasının artık zorunluluk haline geldiğini belirterek,6 yıldır çeşitli girişimlerde bulunduklarını ancak ne üniversiteden ne de Trabzon milletvekillerinden bu konuda bir destek alamadıklarını söyledi.

KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Polikliniğinde günde ortalama 30 hastanın muayene edildiğini, 17 yataklı servisin ise tam kapasiteyle çalıştığını açıklayan Prof. Erduran, şöyle devam etti:
?Günde ortalama 6-8 hastaya 5-6 metrekarelik bir alanda kemoterapi uygulanmaktadır. Hatta bazen yer yokluğundan hastalarımızın kemoterapileri 2-3 gün aksamaktadır. Bazen de Hematoloji-Onkoloji Servisinde yatan ve genel durumu iyi olan hastalar, diğer çocuk servislerine kaydırılarak serviste hastalarımızın kemoterapisinin aksamaması için yer açılmaktadır.

1991 yılından itibaren takriben 8 ilden gelen kanserli çocuklara hizmet veren Farabi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı?nda ek bir Çocuk Onkoloji Hastanesi?ne ihtiyaç var.

Bu hastanenin de mevcut Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi ve Çocuk Sağlığı Hastalıkları servisinden uzak bir alanda olmaması, hasta takip ve tedavisi açısından önem arz etmektedir. KTÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı?na bağlı Pediatrik Onkoloji Cerrahisini de içeren mevcut Çocuk Hastalıkları Servislerine yakın yerleşimli takriben 80 yataklı ayrı bir hastanenin yapılması için 6 yıldır il bazında bir çok girişimlerimiz olmuştur.

Maalesef 6 yıl içinde ne üniversitemizden ne de ilimiz parlamenterlerinden bu konuda sıcak bir mesaj alamadık. Hatta bazı işadamlarının da böyle bir hastaneye başlanıldığı takdirde ciddi boyutta yardım yapacaklarına dair taahhütleri vardır. Ayrıca biz de dernek olarak gerek Trabzon ili gerekse il dışında bir çok işadamı ile de böyle bir hastanenin yapılması aşamasında yardım yapılması hususunda iletişimimiz olmuştur.?


Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim