• BIST 103.310
  • Altın 228,848
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İzmir : 17 °C

Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşecek

Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Kongresi İstanbul’da Gerçekleşecek
Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği tarafından düzenlenen 6. Ulusal Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Kongresi, 12-14 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul’da yapılacak.

 

 

 Kongre başkanı Prof. Dr. Nermin Güler VI. Ulusal Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Kongresi’nin bilimsel düzenleme kurulunda bu konuda uzun yıllar çalışmalar yapmış, akademik faaliyetlerde bulunmuş ve en önemlisi çocuk solunumu ile ilgili bilim dallarının kurulmasına emek vermiş kişiler, ülkemizin her yerinden gelen bilim adamları yer almaktadır. Kongrede sunulması planlanan bilimsel konu başlıklarını belirlemedeki ana kriterlerimiz seçilecek konunun mümkün olduğu kadar tıptaki yenilikleri yansıtması, hekimin her gün karşı karşıya kaldığı güncel konuları içermesi idi. Bu nedenle kongremizin sloganı ‘Hastalarla yüz yüze’ olmuştur” dedi.

Güler şöyle devam etti:

“Hastalarla yüz yüze gelen çocuk hekimleri, aile hekimleri ve pratisyen hekimlerin karşılaştıkları güçlükler göz önüne alınarak pratik konular ele alınmaya çalışılmıştır. Ana konuların seçiminde dikkat ettiğimiz diğer bir nokta ülkemizin güncel sorunlarına yönelik olması ve ülkemiz şartlarında yararlı olabilecek pratik yaklaşımların ele alınması idi.

Bu yıl kongremizde   Hastalarla yüz yüze’ sloganı ile uyumlu olarak daha çok vaka sunumlarına yer vererek interaktif katılımı arttırmayı hedefledik. Bu tür sunumların hastayla karşı karşıya olan hekime probleme dayalı çözümler için yol gösterici olması ve örnek vakalarla tanıya gitmede kolaylık sağlaması amaçlanmıştır. Ayrıca bu yıl kongremizde çocuk solunum yolu hastalıkları ile bağlantılı olan beslenme, gastrointestinal problemler, kulak burun boğaz ile ilgili hastalıklar ve yeni TCK yasasına göre çocuk hekimlerinin karşılaşacağı adli problemlere de yer verdik. Bu konular ile ilgili hocalarımızın da desteğini almaktan mutluyuz.

Kongre başvuruları beklentimizin üstünde olmuştur. Ancak kongre maliyetlerindeki artış ve maddi sorunlar nedeniyle arzu ettiğimiz bazı düzenlemeleri yapamamaktayız. Ülkemizin ve ilaç endüstrisinin içinden geçmekte olduğu dar boğaz nedeniyle mümkün olduğu kadar mazbut şartlarda bir kongre düzenlemeye çalışıyoruz. ”

 

 Prof. Dr. Nermin Güler Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği hakkında da şu bilgileri verdi:

 

“Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği 1996 yılında çocuk solunum yolu hastalıkları ile ilgili faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmuştur. Şu anki yönetim kurulu üyeleri Prof Dr Ülker Öneş, Prof  Dr Necla Akçakaya, Prof  Dr Nermin Güler, Prof  Dr Nihat Sapan, Doç. Dr. Zeynep Tamay ve Nihal Kılıç’tır.

 Derneğimizin başkanlığını kurulduğu günden itibaren ülkemizde çocuk solunum yolu hastalıklarına büyük emekler vermiş olan Prof Dr Ülker Öneş yapmaktadır. Derneğimize çocuk solunum yolu hastalıkları konusunda faaliyet göstermek isteyen çocuk hekimleri üye olmaktadır; değişik branşlardan üyemiz yoktur. Şu anda 111 üyemiz olup, üye sayısını çalışmaya gönüllü hekim arkadaşlarla arttırmayı hedefliyoruz.

      Derneğimiz çocuk solunum yolu hastalıkları konusunda eğitimi birinci hedef olarak almıştır. Toplumsal bilinci geliştirmek konusunda düzenlediği çok sayıda faaliyeti vardır. Çocuk solunum yolu hastalıkları ile ilgili tıptaki son gelişmeler bu konunun ayrı bir bilim dalı halinde ele alınmasını gerekli hale getirmiştir. Çocuk hekimliğinde solunum yolu hastalıkları geniş yer tutmaktadır. Ancak genel konular içerisinde yeterli ele alınamamaktadır. Mezuniyet sonrası çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitiminde böyle bir derneğin faaliyetlerine ihtiyaç doğmuştur. Derneğimiz çocuk solunum yolu hastalıkları konusunda aktif çalışmalar yapmaktadır.

 

Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği 2000 yılından itibaren düzenli olarak her iki yılda bir Türkiye’nin çeşitli üniversiteleri ile işbirliği ile Ulusal Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Kongresi’ni düzenlemektedir. Bu kongre kapsamında Türkiye’nin çeşitli illerinden çocuk solunum yolu hastalıkları konusunda öncü olan öğretim üyeleri konuşmalar yapmakta, yurt dışından da kendi konusunda başarılı bilim adamları davet edilmektedir.

 Kongrelerimiz hakkında çocuk hekimlerinden aldığımız geri bildirimler çok olumlu olmakta, ayrıca sunulan bildirilerle üst düzey akademik faaliyetler de sürdürülmektedir. Bunun dışında İstanbul, Edirne, Bursa, Denizli gibi Türkiye’nin çeşitli illerinde çocuk, aile hekimleri ve pratisyen hekimlere yönelik çocuk solunum yolu hastalıkları ile ilgili sempozyumlar düzenlenmiştir. Bu sempozyumlarda belirli bir konu işlenerek tartışılmaktadır.

Derneğimiz her yıl İznik’te Devlet Su İşleri kampında astımlı çocukları spora teşvik amacıyla “Astımlı çocuklar yaz kampı” düzenlemektedir. Bu kamplar çocuğu spora teşvik etmekle kalmayıp ebeveynlerinden ayrı bir hafta geçiren çocuğun özgüvenini arttırmakta, hastalığı ile ilgili daha fazla bilgilenmesini ve bilinçlenmesini sağlamaktadır. Sosyal komitenin de katkılarıyla zaman zaman kermesler yapılmakta; astımlı çocuk ve aileleri için tiyatro faaliyetleri yapılmaktadır.

 Hastalara yönelik bilinçlendirme seminerlerinde daha çok çocukluk çağı astımı, alerjenler ve korunma yöntemleri ele alınmaktadır. Derneğimiz tarafından hazırlanmış olan kitapçık, broşür ve ele bildirileri hastalara dağıtılmakta; astım, tüberküloz, kistik fibroz, solunum yolu enfeksiyonları hakkında toplumun bilinçlendirilmesine katkıda bulunulmaktadır.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim