• BIST 96.142
  • Altın 241,172
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul : 16 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 16 °C

Çocuklarda ve Gençlerde de Meme Kanseri Olur Mu?

Mehmet Altan Kaya

Meme kanseri 18 yaştan küçüklerde normal olarak oluşmaz, 25 yaşına kadar da son derece seyrektir. Bununla birlikte, gerek sigara, esrar ve extacy içmek gibi, gençlik günahları, gerekse bedensel hareketsizlik ileri yaşlarda etkisini gösterir. Böylece genç içicilerin meme kanserine yakalanma riski içmeyenlere oranla üç kat yüksektir.

Bir araştırmaya göre, ilk aybaşı kanamasından önce sigara içmeye başlamış kadınlar içmeyenlere kıyasla yüzde 60 daha yüksek meme kanseri riski taşırlar. Gerek meme dokusu, gerekse de diğer organlar ?sözgelimi akciğer? ergenlik çağında sigarada da bulunan kanser yapıcı maddelere karşı özellikle duyarlıdırlar ve bundan kötü etkilenirler.

İngiliz bilimadamları saf esrardan yapılmış üç çubuğun akciğerler için 20 sigara kadar zararlı olduğunu ortaya koymuşlardır. Esrar dumanındaki katran da tütüne göre yüzde 50 elli daha fazla kanser yapıcı madde içerir. Eskiden yapılmış uzun süreli araştırmaları ihtiyatla değerlendirmek gerekir, çünkü esrar bugün 60?lı yıllara göre daha fazla tetrahidrokannabinol içermektedir. Kronik esrar tüketimi, solunum yollarında ve üst sindirim sisteminde kanser oluşumunu olasılığını arttırır.

Gençlikte yüksek miktarda alkol tüketimi de özellikle tehlikelidir. Alkol, tüm sindirim aygıtındaki çeşitli kanser türlerinin ve meme kanserinin nedenlerinden biridir. Bunun dışında kronik kullanım karaciğeri tahrip eder (karaciğer sirozu) ve kronik mide mukozası iltihabına (gastrit) yol açar; ayrıca yüksek tansiyon, felç, kalpte ritim bozuklukları, her türden kalp hasarı, pankreas iltihabı, sinir sistemi hasarları gibi sonuçları vardır.

Vücut, gençlik günahlarını ve kişinin kendi bedenini istismar etmesini unutmaz!
Meme Kanseriysem Çocuklarım Nasıl Davranmalı?

Her ne kadar meme kanseri hastalarının aile üyeleri risk gruplarına girseler de bu onlarda mutlaka meme kanseri çıkacağı değil, çıkabileceği anlamına gelir. Ebeveyn hastalandığında ne kadar gençse ve meme kanseri akrabalar arasında ne sık görülüyorsa, risk de o kadar büyük olur. Burada, meme kanserine yakalanan aile üyesinin kadın ya da erkek olmasının önemi yoktur.

Yüksek risk grupları (50 yaşın altında meme ya da yumurtalık kanserine yakalanmış iki aile üyesi)
Yaş: 20?den itibaren: Her ay âdet çevriminin 7. ve 12. günleri arasında kendi kendini muayene (çevrimin 1. günü = aybaşı kanamasının 1. günü)

22?den itibaren: Ek olarak 2 yılda bir ultrasonla muayene
25?ten itibaren: Kireçlenmiş bir kanser ön aşaması olmadığını saptamak için 2,5 yılda bir mamografi (her meme için eğik çekim olarak yalnızca bir resim)
30?dan itibaren:Her yıl mamografi (her meme için eğik çekim olarak yalnızca bir resim), her defasında ultrason muayenesiyle desteklenmeli (ses frekansı 7,5-11 megahertz)

Mamografi çekimleri arasında 2-3 yılda bir meme MR (özellikle de bez dokusu ışın geçirmiyorsa)
Risk grupları (50 yaşın altında meme ya da yumurtalık kanserine yakalanmış bir aile üyesi; kişinin kendisinin bir kanser geçirmiş olması)
20?den itibaren:Her ay âdet çevriminin 7. ve 12. günleri arasında kendi kendini muayene
27?den itibaren: Ek olarak 2 yılda bir ultrasonla muayene
30?dan itibaren: 2,5 yılda bir mamografi (her meme için eğik çekim olarak yalnızca bir resim)
35?ten itibaren: Her yıl mamografi (her meme için eğik çekim olarak yalnızca bir resim); her defasında ultrason muayenesiyle desteklenmeli

Mamografi günleri arasında 2-3 yılda bir meme MR (özellikle de bez dokusu ışın geçirmiyorsa)

Ailesel ya da kişisel risk taşımayan kadınlar
25?ten itibaren: Her ay âdet çevriminin 7. ve 12. günleri arasında kendi kendini muayene
30?dan itibaren: Ek olarak 2 yılda bir ultrasonla muayene
35?ten itibaren: 2,5 yılda bir mamografi (her meme için eğik çekim olarak yalnızca bir resim)
40?tan itibaren: 1 yılda bir mamografi (her meme için eğik çekim olarak yalnızca bir resim); her defasında ultrason muayenesiyle desteklenmeli

Riskin gerçekte ne kadar yüksek olduğu bilinemeyeceği için, hastalanan kişinin çocukları 20 yaşından başlayarak kendilerini elle muayene etmeli, 20?li yaşların ortasından başlayarak ek olarak belli aralıklarla ultrason muayenesi ve gerekirse mamografi yaptırmalı, ihtiyaç duyulursa meme MR?da ihmal etmemelidir.

Bez dokusunun kalın olması durumunda mamografi ve sonografiyle karar vermek zorlaştığı için, 30?lu yaşlara girdikten sonra, mamografi ve sonografiyi tamamlayıcı olarak iki üç yılda bir meme MR yaptırmak yerinde olur.

Her ne kadar bu önlemlerle meme kanseri engellenemezse de daha ön aşama halindeyken erken evrede saptanabilir ve tedavi edilebilir, böylelikle de meme genellikle korunmuş olur.

Meme kanserinin ön aşamaları daha genç yaşlardayken saptanıp yok edilebilir; böylece meme kanserine yakalanmaktan kaçınılabilir.

Gebelikte ve Emzirme Döneminde Meme Kanseri Olur mu?

Ne yazık ki evet. Meme kanseri, gebe ya da kısa süre önce doğum yapmış kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür. Yaklaşık her 3000 gebeden birinde ortaya çıkar. İlgili kişilerin yaşı 32 ile 38 arasında oynar. Kadınlar gitgide daha ileri yaşlarda çocuk sahibi oldukları için, son yıllarda meme kanserine yakalanan gebelerin sayısı da gitgide artmaktadır.

Gebelerin ve emziren kadınların memeleri genellikle şişmiş olduğu ve bir özelliği olmayan sertleşmeler gösterdiği için, küçük yumruları saptamak zordur. Bu da duruma göre, meme kanserinin ancak aylar sonra (5-15 ay), dolayısıyla da çoğunlukla ilerlemiş bir evrede saptanmasına yol açabilir; dahası, doğacak çocukla ilgili sevinç içindeyken meme kanseri akla gelmez, bu konudaki düşünceler adeta bastırılır.

Gebe kadınlar da kendi kendilerine memelerini muayene etmeli ve kadın doğum uzmanı rutin muayenelerde düzenli olarak meme kontrolü yaptırmalıdırlar. Ayrıca sık meme US kontrolu iyi olur. 30 yaşın üstündeki kadınlar, bir gebelik planlamadan önce, meme kanseri olmadıklarından emin olmak için sonografi ve bir düzlemde mamografi yaptırmalıdırlar. Çünkü, gebeliğin sonunda ya da emzirme döneminde meme kanseri elle hissedilir hale geliyorsa, gebelikten önce de en azından ön aşama olarak vardır.

Tümörden kuşkulanıldığında, kireçlenmiş tümör olasılığını elemek için yalnızca bir düzlemde mamografi yapılmalıdır.

Kireçlenmemiş tümörler ultrasonla daha iyi saptanabilir, çünkü gebelik sırasında bez dokusu ışın geçirmez ve tümörün üstünü örtebilir. Gebelikte ve emzirme döneminde elle hissedilebilen her yumruda ve kuşku uyandıran her sertleşmede, gebelik nedeniyle hücre resminin genellikle oynak olmasından ötürü, kanser olasılığını elemek için mutlaka ince iğne aspirasyon biopsisi, daha da iyisi true cut iğne biopsisi yapılmalıdır.

Emzirme döneminde ortaya çıkan yumrularda çoğunlukla kanser değil, zararsız bir süt kisti söz konusudur.

Yaşınız 30?un üstündeyse, bir gebelik planlamadan önce memelerinizi dikkatle muayene ettirin ve meme kanseri olasılığını ortadan kaldırın!

 

Bu yazı toplam 65816 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim