• BIST 95.933
  • Altın 240,971
  • Dolar 5,8840
  • Euro 6,5859
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 25 °C

“Çocukluk Çağında da Osteoporoz GÖRÜLÜYOR”

“Çocukluk Çağında  da Osteoporoz GÖRÜLÜYOR”
“..Geçmişte erişkin hastalığı olarak kabul edilen osteoporozun başlangıcı çocukluk çağına kadar uzuyor. Çocukluk çağı kemik kitlesi kazanımının en yüksek olduğu dönem. Kemik kitlesinde 2 yaşından sonra %5, ergenlik döneminde %10-15 artış oluyor…”

 

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları AD, Büyüme-Gelişme ve Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalından Prof. Dr. Firdevs Baş, çocukluk çağında görülen osteoporozun nedenlerini, belirtilerini anlattı:

“ Kemik  kitlesindeki kazanım 20 li yaşlarda zirve yapar. 30 yaşından sonra ise kemik kitlesindeki fizyolojik kayıp başlar. Bu dönemdeki beslenme bozuklukları, hareketsiz yaşam şekli, bazı doğumsal hastalıklar, kronik hastalıklar, glukokortikoidler gibi bazı ilaçların kullanımı erişkin dönemdeki, zirve kemik kitlesine erişilmesini  engelleyebilmektedir.

Çocukluk döneminki  osteopeni ve osteoporozun tanınması ve engellenmesi erişkin dönemdeki kemik sağlığı açısından  önemli  görünmektedir.

Osteoporozun Nedenleri

Osteoporoz çocukluk çağında primer bir hastalığa veya diğer hastalıklar/tedavilere ikincil olarak ortaya çıkabilmektedir. Primer osteoporozun en sık nedeni osteogenezis   imperfekta olup,  kemik matriks yapısında, genellikle tip 1 kollajen sentezinde bozukluk vardır.

 Sıklığı 1/10.000-20.000 olarak bildirilmektedir. Ufak travmalarla tekrarlayan kırıklar ortaya çıkar. Kırıkların yol açtığı  kemik deformiteleri, mavi veya gri  sklera , eklem gevşekliği, çarpmalarla kolay morluk oluşması, düz tabanlık, toraks  deformitesi, boy kısalığı gibi bazı bulgular eşlik edebilir.

 KLİNİK BULGULAR

Osteoporoz gelişen hastalar ufak travmalarla tekrarlayan kırıklar, vertebra  kompresyon kırıklarına bağlı sırt ve bel ağrısı, kifoz, skolyoz, fıçı yada güvercin göğsü gibi iskelet deformiteleri, kemik ağrıları, hareketin kısıtlanması, boy kısalığı gibi bulgularla başvurabilir.

Osteoporozu olduğu düşünülen hastanın değerlendirilmesi öncelikle öykü ve fizik muayeneyi içermelidir. Bu durumda dikkat edilecek hususlar ise şunlardır:

Öyküsünde; kırkların ortaya çıkma zamanı, kırık sayısı, sıklığı, travma derecesi, kalıcı deformite,  hareket durumu, doğum tartısı ve gebelik haftası, kronik hastalık öyküsü, herhangi bir tedavi alımı , ailede kırık/osteoporoz öyküsü olup olmadığı sorulmalıdır.

 Muayene sırasında ise, boy, tartı ve oturma yüksekliği, ergenlik durumu, dişlerin durumu, eklem hareketi, ayak tabanında düztabanlık, kemik deformitesi, vertebra şekli, vertebrada duyarlılık artışı, kas kitlesi, yürüme şekli  değerlendirilir.

 Günümüzde kronik hastalıklarda yaşam süresinin uzaması, genetik özellikler, çevre kirlenmesi, az hareketli yaşam, sağlıksız beslenme, şişmanlık yada aşırı zayıflık gibi durumların etkisiyle daha çocukluk ve adelosan dönemde osteoporoz ortaya çıkabilmektedir. Osteoporoz  mortalite ve morbiteyi arttıran kemik kırıkları, kemik ağrısı, deformite, hareketsiz kalmaya neden olarak yaşamı olumsuz etkilemektedir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim