• BIST 96.149
  • Altın 240,690
  • Dolar 5,8819
  • Euro 6,5834
  • İstanbul : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İzmir : 25 °C

Çocukluk Çağında Ölümcül İlaç Zehirlenmelerine Dikkat!

Çocukluk Çağında Ölümcül İlaç Zehirlenmelerine Dikkat!
Çocukluk çağı zehirlenmeleri ülkemizde sık görülen bir sağlık sorunu.

Çocuklarda zehirlenmenin morbiditesi ve mortalitesi göreceli azdır. Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı Zehir Danışma Merkezi’ne 2000-2004 tarihleri arasında 5 yılda 78.679 başvuru olduğu ve bunların yüzde 56’sınında çocuk olduğu bildirildi.

 Bu araştırmada çocuklarda zehirlenme nedenleri arasında birinci  sırayı  ilaçlar (yüzde71,5) ikinci sırayı evde kullanılan kimyasal maddeler (yüzde 7.8) üçüncü sırayı da tarım ilaçları(yüzde 7.5) almaktaydı.

Çocuklarda en sık zehirlenmeye neden  olan ilaçlar trisiklik antidepresanlar, analjezik-antienflamatuarlar ve anti histaminiklerdi.

 Zehirlenmelerin yüzde 98’ i ağız yoluyla, yüzde 1.6’ sı inhalasyonla, binde 4’ ü  deri  teması ile, yüzde 72’ sinin kaza sonucu, yüzde 23’ ünün intihar kastıyla olduğu, 1-9 yaş erkeklerde, 10-14  ve  15-19 yaşlarda kızlarda daha sık görüldüğü belirtilmekteydi. Dokuz Eylül Üniversitesi  Tıp Fakültesi İlaç ve Zehir  Danışma Merkezine 1993-2001 yılları arasında 30 bin başvuru olduğu  ve bunların yaklaşık yarısının 0-18 yaşında çocuklar olduğu bildirildi.

Çocuklarda kasıtlı olmayan zehirlenmelerin büyük bir kısmı toksik olmayan veya toksitite riski az olan maddelere bağlı . Klinik belirti hiç yok veya çok hafiftir. Çok azında ciddi zehirlenme bulguları gelişebilir. Ölümle sonuçlanabilir.

 Günümüzde potansiyel ölümcül ilaçların toplumda kullanımının giderek artmasına paralel olarak bu ilaçlarla olan zehirlenmeler de artmaktadır.

 Çocuk hekimlerinin potansiyel toksik alımların bulgu ve belirtilerine aşina olmaları,  çocuğun yaşamını kurtaracak girişimlerin ve tedavinin hemen  ve hızla başlatabilmesini sağlar.

 24 saat 365 gün kesintisiz hizmet veren ulusal zehir danışma merkezlerinin varlığı zehirlenen hastaların daha iyi bakılmasına tedavi edilmesine ve prognozun  iyi olmasına yardım eden çok  önemli ve değerli kaynaktır.

 Çünkü kitaplar ve ilaç prospektüsleri  zehirlenme açısından en son bilgileri içermeyebilir.

 Küçük çocuklar her şeyi ağızlarına götürerek keşfederler. Tadı ve kokusu hoşa gitmeyen maddeleri  almaya , içmeye erişkinler itiraz ederken, küçük çocuklar çok rahat ağızlarına alabilir ve yutabilirler.

 Ayrıca tehlikelerden kaçma güdüleri , yetenekleri yeterli gelişmemiştir.

 Kutuların üzerindeki uyarı yazılarını veya girilmez  işaretlerini okuyamazlar.

 ABD’ de ilaçların ve evde kullanılan  kimyasal maddelerin çocukların açamayacağı şekilde güvenli paketlenmesi zorunluluğu yasası kabul edildikten sonra pediatrik   salisilat zehirlenme mortalitesinde yüzde 45’ lik azalma olduğu bildirildi.

Yazan:Prof. Dr. Nedret UZEL

(İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Acil Pediatri Bilim Dalı)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÜYE İŞLEMLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sağlığın Sesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 259 58 09 | Haber Yazılımı: CM Bilişim